Patrik Rybár, gólman hokejového Hradce, také proto dostal první šanci na mistrovství světa. Jenže i ta ho může posunout blíž k tomu, aby opustil klub z pod Bílé věže, jehož byl v posledních dvou sezonách zásadní oporou.

Už před světovým šampionátem v Dánsku, kam se Rybár dostal stejně jako na únorvou olympiádu, říkal generální manažer hradeckého Mountfieldu Aleš Kmoníček: „Víme, že o Patrika můžeme přijít. Je o něj zájem v NHL.“

Nyní se to potvrzuje. A Hradec, pokud slovenský dlouhán podepíše kontrakt s některým z klubů nejlepší soutěže světa, nebude moci nic dělat. Nepomůže mu ani fakt, že využil opci v Rybárově smlouvě a zavázal si ho na další rok. V případě odchodu do NHL je to nastavené tak, že kluby ze zámoří mají přednost. Jen musí zaplatit dohodnutou kompenzaci.

Rybárova cena

Ta je nastavena na 260 tisíc dolarů, což je při nynějším kurzu něco přes pět a půl milionu korun. Je tady však ještě jedna varianta. Kdyby Rybár odešel do ruské KHL, byla by jeho cena takříkajíc komerční – takže vyšší.

„Ale odchod do NHL je jediná možnost,“ řekl Kmoníček slovenské agentuře TASR. „Máme zprávy od jeho agenta, že jeo Patrika intenzivní zájem v několika klubech NHL. Sledují jej dlouhodobě a víme, že se na něj pojedou skauti podívat i na mistrovství světa do Dánska,“ dodal.

A na šampionátu se Rybár dočkal velké premiéry. Na olympiádě v jižní Koreji působil jako třetí gólman, to si ještě za národní mužstvo na velkém turnaji nezachytal. V Dánsku se však posunul na číslo 2. První dvě utkání odchytal brněnský mistr play off Marek Čiliak, ve třetím však už došlo na Hradečáka Rybára.

Pro Slovensko šlo v duelu s Rakouskem po dvou prohrách o naději. Pro Rybára rozhodně nezačala velká premiéra dobře. Inkasoval už po 93 vteřinách. Ale nakonec velmi výrazně pomohl k výhře 4:2.

„Odehráli jsme lepší zápas, než se může podle výsledku zdát. V některých fázích nás soupeř zatlačil a v tu chvíli nás podržel brankář Patrik Rybár i hráči, kteří se poctivě vraceli dozadu,“ řekl trenér Slovenska Craig Ramsay.

Rybár přišel do Hradce před dvěma sezonami jako talent. Až nečekaně rychle se vypracoval v jedničku týmu. Na začátku nedávno skončené sezony ho zbrzdilo zranění, ale poté se dostalv zákaldní části na průměr 1,73 inkasovaného gólu na zápas. I to zájemce z NHL jistě zaujalo.