Už v neděli naskočil proti Olomouci. Postavil se na pravé křídlo prvního útoku, v centru mu šéfoval kapitán Petr Koukal.

Radek Smoleňák je zpět v extraligovém Hradci. „Jsme strašně rádi, že jsme konečně dotáhli jednání do zdárného konce. Pro mužstvo toho v loňské sezóně hodně udělal, víme, jaké v sobě má kvality,“ pochvaloval si dohodu s někdejším kapitánem národního mužstva sportovní manažer Jaroslav Bednář.

Jasně, Smoleňák se v Hradci předvedl. A to především v té části sezony, která rozhoduje o úspěchu - v play off. V něm vstřelil čtyři vítězné branky, Mountfield přitom vyhrál celkem šest utkání.

„Je to samozřejmě hráč, který se nám bude hodit, zejména díky kvalitě zakončení a práci v předbrankovém prostoru,“ popsal forvardovu úlohu Bednář.

Jenže právě exploze v play off hodně pomohla tomu, že Smoleňák dlouho licitoval, v jakém angažmá odehraje tuto sezonu. Myslel na zahraniční angažmá, extraligu si nechával spíše jako zadní vrátka.

„Mám svoji cenu, pod kterou nechci jít,“ říkal ještě minulý týden novinářům na Kladně, odkud pochází, a kde se připravoval celé léto. Do místního týmu Rytířů se mu (zatím) nechtělo, první liga se mu přes přítomnost Jaromíra Jágra zdála málo.

„Jednou ten čas přijde,“ ujistil.

Pár dnů po těchto slovech nastala doba jiného návratu. Smoleňák podepsal Hradci. Kontrakt je však koncipován tak, že v případě lukrativní nabídky z ciziny může útočník zmizet.

„Jsem rád, že se nám nakonec po delší době podařilo najít shodu a domluvit se na spolupráci. Smlouva je v každém případě postavená trošku jinak než klasické smlouvy, ale domnívám se, že je oboustranně výhodná,“ řekl generální manažer Aleš Kmoníček.

Pan bezejmenný? Ne, zabiják
Naskočil s číslem 19, jeho sedmdesátka nebyla ještě připravená. Na zádech neměl jmenovku.

Jenže tohle opravdu není bezejmenná posila. Do hokejového Hradce se vrátil Radek Smoleňák, hvězda jarního play off.

V něm Mountfield vyhrál šest zápasů - a ve čtyřech z nich dal vítěznou branku právě bývalý kapitán národního týmu.
Uvidí se, kdy (a zda) na tenhle kolotoč naváže. V létě dlouho čekal na zahraniční nabídku, trénoval doma na Kladně. Rozhodně nepojede hned na plné pecky.

Vzpomínka na play off však slibuje mnohé…