Náchodský hokejový klub nepřihlásil mužstvo dospělých do krajské I. ligy.

 

 

Proč právě město?
Ze strany vedení města je to jednoznačný nezájem o reprezentaci města hokejovým mužstvem mužů. Teď nemám na mysli jen finanční, ale i morální. Při jednáních na městě vyvolala jakákoliv zmínka o mužích Náchoda velmi negativní reakci. Zastupitelé města zapomněli na to, že hráči nosí na hrudi znak Náchoda.


Nebyla ta pasivita města způsobena i tím, že hokej prostě diváky v Náchodě netáhl?
I to je možné. Divácký nezájem byl také jedním z důvodů, proč jsem se vzdal své funkce. Během několika málo let se nám podařilo mužstvo vytáhnout z posledních míst II. krajského přeboru na přední příčky I. krajské ligy. Přesto třeba na letošní play off přišlo do Náchoda v zápase se Dvorem jen asi 150 diváků, z nich dobrá polovina přijela fandit soupeři. Na druhou stranu, když jsme hráli ve Dvoře, přišlo tam osm stovek fanoušků.


Nemohl být zase nezájem diváků způsoben tím, že v Náchodě hrálo strašně málo odchovanců?
Pokud chceme uspět v krajském hokeji, musíme prostě nakoupit hráče z jiných oddílů, což stojí samozřejmě nemalé peníze. Tím se ale zavírají dveře pro vlastní odchovance. V krajské soutěži jsou obrovské rozdíly v kvalitě mužstev, za což jasně hovoří rozdíl bodů po základní části, kde mezi čtvrtým a pátým mužstvem bylo čtyřiadvaceti!


Co byste tedy navrhoval?
Podle mého názoru by bylo jediným řešením rozšířit I. krajskou ligu na dvanáct účastníků. Samozřejmě, že by se nepatrně změnila kvalita hry, ale dal by se hrát s vlastními odchovanci střed tabulky s polovičními náklady.


Nešlo přece jen stávající situaci vyřešit nějak jinak?
Jediný, kdo měl eminentní zájem pokračovat, byl Vlasta Vondřejc. Jenže on chtěl dělat všechno sám – trénovat, shánět prostředky i zastávat další manažerské funkce, což se prostě nedá. Z vlastní zkušenosti to znám, proto jsem na jednání výboru hlasoval proti přihlášení soutěže.


Co nyní bude s kmenovými hráči?
Nebudeme jim bránit v hostování v jiných oddílech. Možná se budou divit, jak to v jinde funguje. A to teď nemluvím jen o kmenových hráčích.


Můžete to nějak vysvětlit?
U nás byli zvyklí, že nic nebyl problém, téměř všechno, nač si vzpomněli, tak dostali. Chtěli jsme pracovat na vysoké úrovni a o hráče se starat skoro jako o profesionály. Myslím si, že se nám to dařilo. Odměnou nám od některých bylo, že požadovali až neúměrné finanční částky.


Mládežnické soutěže ale snad v Náchodě budou i v další sezoně, nebo také ne?
Mládež se určitě zachovala kvůli dětem, vše se odvíjelo od města, které nám z 80% vyšlo vstříc a navýšilo dotaci na 530 tisíc korun, což ale samozřejmě stejně nestačí, protože se probruslí zhruba o 120 tisíc víc. Ještě jsme ale dostali příslib, že se snad z nějakého fondu prostředky uvolní a s nějakými vlastními zdroji jsme schopni mládež udržet.


Kompletní vyjádření bývalého manažera HC Náchod naleznete na www.hcnachod.cz