Nováčkem v okresním hokejovém přeboru Orlickoústecka je tým Rychnova nad Kněžnou. JAROSLAV POKŠTEFL „postavil“ tým na poslední chvíli. V současné době se drží na třetím místě s třinácti body.

Co vás přivedlo k nápadu založit v Rychnově nad Kněžnou hokejový oddíl a zapojit se do okresního hokejového přeboru?
V Rychnově se již zhruba deset let pracuje s mládeží a výchovou mladých hokejistů, ale vše končilo kategoriemi starších žáků. Jelikož náš cíl byl a je mít kompaktní klub, vytvoření „A“ týmu pro nás bylo důležitou součástí, a to především z hlediska motivace mládeže, rodičů a veřejnosti, vnímat a vyhledávat hokej v Rychnově jako kvalitní sportovní vyžití a společenskou zábavu. Navíc město čítající přes 11 tisíc obyvatel, které má zimní stadion, ale nemá zástupce v seniorském hokeji, to se málokde vidí. Orlickoústecký okresní přebor je jedinou reálnou variantou a jsme rádi, že jsme byli do soutěže přijati.

Váš mančaft je velmi kvalitní, můžete se pyšnit bývalými krajskými hráči. Bylo složité je přemluvit, aby nastoupili do okresního přeboru?
Sestavení týmu tak, aby mohl nastoupit k prvnímu zápasu okresního přeboru, který startoval počínaje listopadem, proběhlo velmi narychlo. Dá se říci, že veškerá jednání, která směřovala k založení HC, se ukončila z kraje září a téměř všechny hráče jsme sháněli až následovně. Stejně jako u všeho nového, i u tohoto projektu byla počáteční nedůvěra hráčů v nový tým a ne všem, které jsme oslovili, se chtělo jít hrát. Jsme ale rádi, že hráči změnili názor a dnes se domnívám, že disponujeme kvalitním kádrem.

V současné době se nacházíte na třetím místě, jste s tímto výsledkem spokojen?
Lhal bych, kdybych tvrdil že ne, ale uspokojení je velmi zrádné. Nutno však podotknout, že tým má svoji kvalitu a s tím také přistupujeme k hodnocení dosažených výsledků. Na druhou stranu je třeba vzít v potaz, že většina hráčů se herně neznala a při četnosti jeden trénink týdně nelze hned disponovat sehraným kádrem. Každým tréninkem se ale situace zlepšuje a hráči si na sebe zvykají.

Když se ohlédneme za odehranými zápasy, který výsledek vás nejvíce překvapil?
Těžko říct, co je pro mne největším překvapením. Začátek soutěže suverénně opanovaly Čestice a stále mají značný bodový náskok, stejně jako Choceň, které se nebývale daří střelecky. Ale vzhledem k tomu, že jde o týmy z krajských soutěží, tak se jejich kvalita dala čekat. Střed tabulky se začíná vyrovnávat a týmy, jež ze začátku soutěže zaváhaly, se teď bodově dotahují. Z našich dosavadních zápasů určitě potěšila výhra nad obhájci titulu loňského mistra okresu z Dlouhoňovic, ale vzhledem k tomu, že jsme v soutěži nováčky a soupeře neznáme, tak nás těší každý bodový zisk.

Který zápas pro vás byl, co se týká předvedeného výkonu, nejlepší?
Takticky sehrál tým výborné utkání na ledě Lanškrouna proti rezervě Orlů.

Naopak, kdyby se mohl jeden zápas vyškrtnout, který byste vybral?
Zřejmě zápas s Řetovou.

Jaké ambice si dáváte do dalších zápasů? S jakým umístěním byste byl spokojen?
Jak jsem řekl, uspokojení výsledkem je zrádné. Tým jde od zápasu k zápasu, na trénincích pracuje na sehranosti a nálada v kabině je výborná. Mladší kluci to opravdu hodně prožívají, srší z nich nadšení a zápal do každého duelu. Našim cílem je uspět v každém zápase.

Letos do okresního přeboru nastoupily týmy Čestic a Chocně B, které ještě vloni hráli v kraji, necítíte se trochu v nevýhodě?
Restruktualizace nižších soutěží byla asi nevyhnutelná. Proto šly některé týmy zkusit štěstí do krajské ligy, jiné sestoupily do okresů, aby tuto sezonu nějak přečkaly. Rozdíl mezi okresním a krajským přeborem je určitě znatelný. V kraji je většina hráčů odchovaných z mládežnických kategorií, naopak okres dává možnost zahrát si i hráčům, jenž šanci žákovského hokeje neměli. Herní nevýhodu v tomto ale necítíme. Naopak dle průběhu zápasu s Česticemi víme, že i s krajským týmem se dá hrát vyrovnaný duel. Choceň „B“ nás čekala o uplynulém víkendu a vzhledem k jejímu loňskému třetímu místu v kraji jsme věděli, že nás čekal těžký soupeř. Duely s týmy z kraje však mohou dát hráčům z okresu mnoho zkušeností.

Který z týmů, když pomineme Čestice a Choceň B, považujete za největšího soupeře?
Střed tabulky je opravdu velmi vyrovnán. Pokud pominu tázané týmy, tak po počátečním ospalém výkonu se rozjíždí silný Žamberk, který jako prozatím jediný dokázal porazit Čestice. Za posledních pár kol se nezřídka stalo, že favorit zaváhal. Z toho důvodu si nedokážu tipnout toho nejobávanějšího soupeře. Kvalitu a náš respekt mají v této soutěži všechny týmy, proto je potřeba dobře se připravit na každý zápas.

Na okresní přebor nechodí tolik diváků, kolik by si tato soutěž zasloužila. Dá se s tím něco udělat, aby se lidé na hokej nalákali?
Vždy se dá něco udělat. Například Dlouhoňovice mají fanklub, pro který vypravují autobus, což je opravdu skvělá věc. Dnes, a to nejen ve sportu, většinou uspěje ten, kdo dokáže nabídnout přidanou hodnotu. Žel tomu, že jsme klub a další fungování připravovali za pochodu, nezbylo tolik času na vytvoření fanouškovských aktivit. Mohu však prozradit, že do budoucna, a to nejen pro náš zakládající se fanklub, plánujeme pestrou nabídku.

Váš hokejový stadion se stal „domácím“ pro mnoho týmů, dá se hovořit o tom, že jste ve výhodě, když hrajete na domácím ledě jako „hosté“? Přeci jen, domácí led je domácí led.
Samozřejmě jsme rádi, že dopadla dohoda s týmy z Čestic a Dlouhoňovic, aby pojaly rychnovský zimní stadion za svůj domácí. Poděkování za to patří firmě, která zimní stadion od letošního podzimu spravuje a nabídla týmům zajímavé podmínky, jak finanční, tak především časové. Pro náš klub to prozatím zásadní herní výhody nepřináší, ale určitě to pomáhá k propagaci hokeje u rychnovské veřejnosti, což je naším záměrem.

Hana Hlavová