Hasičský sbor v Borohrádku byl založen 6. května 1880. Sbor dobrovolných hasičů Borohrádek se jako jediný z dobrovolných záchranářů v České republice může pochlubit vlastním týmem letištních záchranářů. Ti zasahují na královéhradeckém letišti, kde sledují přílety a odlety i těžkých letounů a jsou připraveni v případě potřeby okamžitě zasáhnout. Připravenost tým předvedl již několikrát. Díky této záchranné složce stoupá prestiž letiště. „Jsme zařazeni k letové třídě pět, to znamená, že jsme u přijímání letadel do 220 pasažérů,“ upřesnil velitel borohrádeckých hasičů Luděk Šrámek. Může to být například i Boeing 737, který patří k nejrozšířenějším dopravním letounům na světě.

Letištní hasiči 48 hodin před příletem letounu dostanou informaci o přistání, přesném typu letadla, jeho technice a počtu cestujících. Dvě hodiny před přistáním jsou na místě.

Další informace a zajímavé příběhy hasičů z vašeho regionu i celé ČR naleznete ZDE

Tuto pohotovost slouží hasiči od dubna loňského roku. Dohlíželi mimo jiné například na přistávání letounu japonské společnosti, který váží více než 55 tun. Zajišťovali dozor nad bezpečným průběhem mezinárodního leteckého dne a na řadě dalších akcí. Nyní dohlížejí na bezpečný přílet každého letounu.

V době, kdy jedna jednotka jede na hradecké letiště, je však další v plné pohotovosti pokrývá službu v regionu, kde hasiči zasahují u požárů, nehod, živelních pohrom a dalších případů.

Jako jednotka JPO III Integrovaného záchranného sytému Královéhradeckého kraje musí být aktivní do 10 minut od vyhlášení poplachu. Jejich práci odpovídá i vybavení, například 30metrový automobilový žebřík, Tatra 148 Rosenbauer­.