Když právě nevyjíždí, starají se o kulturní vyžití v obci. Řeč je o Sboru dobrovolných hasičů ze Záměle, dalších mužích od svatého Floriána.

Sbor byl založen v roce 1883 a tehdy čítal 37 členů. Prvním vybavením byla jen ruční stříkačka, později ji nahradila stříkačka motorová a první osobní automobil pro sanitní a příspřežní potřebu byl zakoupen až ve čyřicátých letech 20. století.

V současné době má sbor kromě mužů také oddíl mužů „mlaďáků“a dětské a ženské družstvo. Vlastní výjezdová jednotka se skládá z deseti členů a patří do kategorie JPO–5. To znamená, že jednotka zasahuje s minimálním počtem osmi členů a musí být aktivní do 10 minut po vyhlášení poplachu.
V průběhu 90. let obec pro hasiče zakoupila pásový obojživelný transportér typu PTS–10 s kapacitou 72 osob a nosností 5 tun na souši a až 10 tun ve vodě a automobil AVIA. Ten byl v roce 2003 prodán a nahrazen vozidlem typu V3S. Výhodou tohoto stroje jsou lepší možnosti využití v náročném nebo bahnitém terénu.

Zámělským hasičů se stroj osvědčil zejména při zásahům kolem řeky a při výjezdům k popadaným stromům. Při povodních v letech 1997 a 2000, kdy se bez přestání podíleli na odklízení škod, měli k dispozici zmiňovanou AVII, s níž se dostávali do méně přístupného terénu mnohem obtížněji.

Kromě povinností mají dobrovolní hasiči ze Záměle pod patronátem rovněž zábavu. Kromě tradičních soutěží v požárním útoku, které pořádají na místním hřišti, nebo kterých se účastní v okolních obcích, se starají také o programy pro děti a nezahálí ani během plesové sezony.

První bod v hasičském desateru zní: „Nehledej v dobrovolném sboru hasičském ni zisku, ni slávy, nýbrž jen povinnosti bratrské pomoci v neštěstí.“ Zámělští hasiči by však nějaký zisk uvítali, a to především z evropských fondů. Již několikrát podávali žádost o finance na novou hasičskou zbrojnici, zatím však neuspěli. „Budeme to samozřejmě zkoušet dál, ale ten proces je hodně komplikovaný. My bychom si ji postavili sami, ale závisí to na pěnězích, a ty prozatím investujeme do úprav hřiště a vybavení pro pořádání soutěží a akcí,“ uvedl starosta Sboru dobrovolných hasičů Záměl Bohuslav Hovorka. (řek)