Předčasného vánočního dárku si na začátku prosince užil patnáctiletý Radek Dvořáček z Doudleb nad Orlicí. Otec studenta rychnovského gymnázia vyhrál v sázkové kanceláři Fortuna zájezd pro dvě osoby do nizozemského Eindhovenu na fotbalové utkání Evropské ligy PSV Eindhoven – AC Sparta Praha.


Moderní město


Dvořáčkovi ve středu odpoledne vyrazili vlakem do hlavního města. Večer se zájezdový autobus vydal z pražského předměstí Zličín na dalekou cestu. Do dějiště utkání dorazil ve čtvrtek v poledne. „Do večera jsme měli volno. Prošli jsme si centrum Eindhovenu. Překvapilo mě, že zde mají minimum historických památek. Je to moderní město,“ popsal Radek Dvořáček čas strávený v dvousettisícové nizozemské metropoli před začátkem fotbalového zápasu.


Suvenýr na hlavě

Brány Philips stadionu se otevřely hodinu a půl před zápasem. „Ještě před tím jsme se podívali do fan-shopu PSV, který je umístěný na vnějším ochozu. Obchod byl nabitý suvenýry od podlahy až po strop. Exkluzivní věci v červenobílých barvách klubu nebyly nejlevnější. Nakonec jsem si vybral čepici – kšiltovku,“ pochlubil se Radek v redakci Rychnovského deníku s cenným suvenýrem na hlavě.

Zabavený buben

V hledišti Philips stadionu s kapacitou pětatřicet tisíc míst měli fanoušci pražské Sparty vyhrazený sektor v rohu za ochrannou sítí. „Byli jsme podrobeni přísné osobní prohlídce. Našim fandům kontrola zabavila buben. Dali jim ho do úschovny a po zápase vrátili. Od místních fanoušků jsme v hledišti byli zcela odděleni. Na ochozu jsme měli i vlastní WC. Po zápase nás pořadatelé nechali docela dlouho čekat, než nás pustili do ulic. Bezpečnostní opatření byla skutečně přísná, přestože stadion nebyl zdaleka vyprodán.“ Na zápas přišlo šestadvacet tisíc diváků.
V hledišti bylo navzdory chladnému prosincovému večeru přijemně. „Pod střechou stadionu byly zapnuty velké teplomety, takže zima nám rozhodně nebyla,“ pochvaloval si Radek Dvořáček komfortní prostředí fotbalové arény v Eindhovenu.

Spravedlivá prohra

Předposlední vystoupení pražské Sparty v Evropské lize rozhodla jediná branka. Přetažený centr poslal hlavou do sítě domácí Engelaar až v nastaveném čase. „Po inkasovaném gólu náš jinak nesmírně hlučný sektor zcela ztichl. Byla to krutá porážka. Na cestě domů se však v našem autobusu kritizovala příliš ustrašená hra Sparty, která v útoku téměř nic nepředvedla. Nakonec jsme všichni sportovně uznali, že vítězství PSV Eindhoven bylo zcela zasloužené,“ přiznal Radek Dvořáček, pro něhož cesta do Nizozemska byla druhým nezapomenutelným zážitkem. Letos na jaře doprovázel svého otce, špičkového světového ultramaratonce Vlastimila Dvořáčka na závodě v americkém New Yorku.
. . .