Počty před nedělním utkáním se Zbrojovkou Brno jsou jednoduché. Pokud fotbalisté Hradce Králové zvítězí, mohou pět kol před koncem sezony slavit záchranu v první lize. Zítřejší souboj 25. kola začíná na Všesportoním stadionu v 17 hodin.

„Všichni jsou rádi, že to nejtěžší máme za sebou. Teď to musíme potvrdit před našimi fanoušky,“ říká trenér „votroků“ Václav Kotal.
Hradecký tým zvládl první polovinu jarní části skvěle.

V sedmi zápasech získal 13 bodů a s celkovým počtem 31 bodů se zařadil na devátou příčku. V uplynulých čtyřech duelech třikrát vyhrál a remizoval na trávníku Slavie.

Naopak Zbrojovka na jaře pokračuje v utrápených výkonech. Připsala si pouhé čtyři body a s celkovými devátenácti je na předposlední sestupové pozici. Krize Brna vyvrcholila v Ondrášovka Cupu. Moravský celek ve čtvrtfinále poháru dvakrát podlehl třetiligové Kroměříži (1:2 a 0:1). „Votroci“ tak před nedělním utkáním stojí v nové roli – vůbec poprvé jsou v utkání jasnými favority.

„Vzhledem k naším úspěšným výsledkům doma a posledním pěti porážkám Brna, včetně dvou pohárových, jsme jednoznačně favority,“ souhlasí Václav Kotal, ale hned dodává: „Musíme to však potvrdit na hřišti. Všichni od nás očekávají vítězství a rádi bychom tato očekávání naplnili. Hlavně k radosti našich fanoušků, kteří nás podporují a doprovázejí nás i na zápasy venku. Stručně řečeno: Chceme, aby naše hra byla kvalitní a byla podložená výsledkem.“

Asi ani trenér Kotal nečekal, že před 25. kolem budou karty takhle rozdány. „Votroci“ se případnou výhru definitivně zachrání a přitom pošlou Brno ještě více na hranu pádu do druhé ligy.

„Tohle není o tom, jestli jsem podobný vývoj očekával. My jsme šli zápas od zápasu. Venku jsme měli týmy hrající evropské poháry, doma zase soupeře ze spodku tabulky. A utkáním s Brnem tohle končí. Předchozí zápasy jsme zvládli a já věřím, že zvládneme i ten poslední,“ poznamenal Václav Kotal.
Zbrojovka letos prožívá sezonu jako ze špatného snu. Krize vyústila v odvolání kouče Karla Večeři. Nahradil ho René Wagner, bývalý skvělý útočník Brna, jenž dosud vedl dorost. Ani jemu se však nepodařilo výsledkový propad zastavit. Při své ligové premiéře v minulém kole jeho tým podlehl doma Liberci a ve středu přišla už zmíněná pohárová ostuda v Kroměříži (oba zápasy 0:1).

„Nechci se pouštět do hodnocení Brna, neznám podrobnosti o dění v klubu. Ono je jednoduché spadnout dolů, ale vyhrabávat se nahoru je daleko těžší. Výkonům asi neprospěly zásahy do mužstva. Nevím, proč se vzdali služeb starších hráčů, Polácha a dalších. Zásahy do týmu jsou vždy citlivou záležitostí. Někdy stačí vyndat jednoho hráče a tým přestane fungovat. Nevím… Opravdu se do tohoto hodnocení nechci pouštět. My si hledíme svého. Do konce soutěže chceme získat maximální počet bodů a předpokladem toho je, že Brno porazíme,“ uvedl Kotal na adresu nedělního protivníka.

Co se týká základní sestavy, má hradecký trenér přijemné starosti. Do hry se po vypršení trestu za čtyři žluté karty vrací stoper Jakub Chleboun, jehož proti Ústí zastoupil uzdravený kapitán Radim Wozniak. Mezi útočníky se o slovo přihlásil Marek Jandík, který Severočechy skolil dvěma góly.

„Jsme rádi, že se prosazují další hráči z kádru, kteří dostali příležitost. Zmínit je třeba i Štěpána, který se proti Ústí podílel na druhé brance. Těší nás, že to takhle funguje. Že kluci, kteří čekají na svou šanci, se ji snaží využít a být pro mužstvo platnými,“ pochvaluje si Kotal a prozradil, že o sestavě stále přemýšlí.

„Do zápasu ještě nějaký čas zbývá. Uvidíme. A Jandík? Myslím si, že od začátku na hřišti nebude,“ podotkl.

Brněnský trenér René Wagner před utkáním v Hradci sdělil: „Náš herní projev se sice zlepšil, ale nedokážeme se prosadit v koncovce. Na zlepšení střelby intenzivně pracujeme při tréninku. Věřím, že se výsledek odrazí už v Hradci Králové. Hráči jsou pod velkým psychickým tlakem, potřebujeme se odrazit od nějakého šťastného gólu. Vyřazení v Ondrášovka Cupu s Kroměříží jsme už hodili za hlavu. Nyní se soustředíme pouze na ligovou záchranu.“