Miroslav Umlauf.Kdy začaly přípravy?
Už v průběhu března se k nám dostala informace, že bylo derby s Rychnovem vybráno do hlasování v projektu „Můj fotbal živě" a je zde šance odvysílání v přímém přenosu ČT Sport. V tu chvíli pro nás vlastně začaly přípravy – přemýšleli jsme nad tím, jak oslovit lidi k hlasování a zda vůbec jsme schopni podobnou akci zorganizovat. Prakticky jednohlasně jsme se shodli na tom, že je to výzva a nejen pro Kostelec, ale celý okres či kraj zajímavá možnost zviditelnění. Jak se objevilo na webu ČT hlasování, rozjeli jsme poměrně rozsáhlou kampaň, aby se informace dostala k co možná nejvíce lidem v našem kraji. Krátce po startu jsme se dostali do čela a každým dnem bylo jasnější, že se nám podaří zvítězit. Vyhodnocení proběhlo 9. května a od té doby se věci věnujeme denně. Organizační výbor čítá přibližně deset lidí, což je bezesporu na naše poměry vysoké číslo, tím spíš, že menší věci řeší další lidé. Chceme být maximálně připraveni, pochopitelně v možnostech, které nám náš stadion a ekonomické možnosti nabízí.

Co všechno bylo třeba udělat a zajistit?
V Kostelci nad Orlicí aktuálně probíhá rekonstrukce silnice č. 11, byla třeba domluva s městem kolem samotného příjezdu na stadion – nutnost pro přenosové vozy ČT. S městem a policií jsme zároveň řešili parkování či různé další detaily. Jelikož očekáváme návštěvu nad běžné poměry, náročnější přípravy jsou kolem občerstvení, organizace akce a bezpečnosti. V neposlední řadě jsme provedli pár základních oprav na tribuně a dalších místech, která si to žádala. Do příprav jsme zapojili maximum členů našeho oddílu a uspořádali i brigádu.

Kolik pořadatelů bude zapojeno přímo v sobotu na akci?
Pořadatelů budou desítky. Od lidí zajišťujících spolupráci s ČT, přes pořadatele u vstupu na stadion či zajišťující bezpečnost návštěvníků až po dozory dětí při dětském dnu. Akci řešíme usilovně s policií, která zaštítí věci kolem dopravy a bude se rovněž podílet na zajištění bezpečnosti.

Jaké požadavky ČT Sport jste museli splnit ohledně zajištění prostor pro přenosové vozy, kamery, studio atd.
Byť se to z televize nezdá, zajištění přímého přenosu fotbalového utkání je poměrně komplikovanou věcí, tím spíš v místě, které není na podobné akce standardně připravené. Řešili jsme tak ve spolupráci s ČT umístění přenosových vozů, umístění studia, všech kamer, dodávky elektřiny či možnosti natočení různých spotů z tréninku a podobně. V každém zmíněném bodu bylo třeba vyvinout určitého úsilí, abychom ČT maximálně vyhověli a pomohli s realizací. Na druhou stranu je fajn, že je kostelecký stadion poměrně rozlehlý a prostorný, řada činností tak šla poměrně hladce. Zástupci televize nás navštívili na začátku tohoto týdne, kdy jsme si řekli, co má být jak připravené. Samotná realizace bude probíhat po celý páteční den a sobotní dopoledne.


Kolik návštěvníků očekáváte? Máte nějakou metu, kterou byste rádi pokořili?
Derby s Rychnovem u nás běžně navštíví přibližně 350 lidí, nyní jsme se trefili do parádního termínu, zdá se, že vyjde počasí a pochopitelně vidět v akci kamery a přenosové vozy ČT je velké lákadlo. Udělali jsme maximum pro co největší návštěvu a věříme, že si na stadion najde cestu minimálně 1000 lidí. Těšíme se, že si k nám najdou cestu i návštěvníci, kteří přímo neholdují fotbalu, především rodiny s dětmi, pro které je připravená jedinečná zábava.