Fotbalisté SK Týniště nad Orlicí skončili po podzimní části přeboru Královéhradeckého kraje na 14. příčce, když nasbírali – včetně předehrávky prvního jarního kola – pouze třináct bodů. Znamená to jediné, a sice že svěřenci Radka Hrubého a Vladimíra Pacholíka čeká ve druhé polovině nejvyšší krajské fotbalové soutěže perný boj o záchranu. Za účinkováním hráčů z města na soutoku Divoké a Tiché Orlice jsme se ohlédli s trenérem VLADIMÍREM PACHOLÍKEM.

Upřímně, očekával jste po loňské nevydařené sezoně, kdy se váš tým zachránil až v závěrečném kole výhrou 5:1 v Náchodě, tak mizerný podzim?
Určitě ne. Jsem totiž stále přesvědčen o tom, že současný hráčský kádr má na víc, než předvádí . Jeho umístění by mělo být někde v polovině tabulky, což se nám bohužel nepodařilo. Z umístění i bodového zisku jsme s realizačním týmem včetně hráčů samozřejmě zklamaní.

V čem především spatřujete příčiny skutečnosti, že se Týniště krčí téměř u dna tabulky?
Důvodů je určitě několik. Za prvé je to úzký hráčský kádr, některé zápasy jsme absolvovali prakticky v jedenácti lidech. Na lavičce zůstali třeba jen dva hráči, často i dorostenci, někdy dokonce ne zcela zdraví. Nelze říct, že by tým v trénincích nepracoval, nebo měl špatnou docházku. Hráči vědí, že o víkendu nastoupí, a do hry už nedají o kousek navíc. Dokladem toho je fakt, že v řadě remízových zápasů jsme nedokázali strhnout vítězství na svoji stranu. Zkrátka, není tam nasazení, bojovnost ani jiskra. Hráče nic nenutí, aby ze sebe vydali maximum.

Vašim svěřencům neprospěl nevydařený vstup do sezony. Nejprve pouze remíza s Novým Hradcem a poté prohra v Broumově. Souhlasíte?

Máte pravdu. Zápas s Novým Hradcem jsme měli vyhrát, šancí bylo dost. Měli jsme převahu, byli jsme lepším týmem, ale bohužel jsme vstřelili jediný gól. V Broumově jsme byli také lepší, nevyužili jsme několik příležitostí a soupeř nás čtvrt hodiny před koncem utkání potrestal.

Týniště se v úvodní polovině soutěže radovalo z vítězství pouze jednou, když na svém trávníku porazilo Doudleby 2:0. Můžete uvést zápasy, ve kterých mančaft zahrál podle vašich představ?
Velmi dobrý byl z naší strany úvodní poločas okresního derby v Dobrušce, kdy jsme neproměnili čtyři slibné šance. Po přestávce soupeř rozhodl o své výhře. Dařilo se nám i v Polici nad Metují, kde jsme vedli 1:0 po prvním poločase, ale museli jsme se spokojit s remízou 1:1. Máme na svém kontě sedm remíz. Je sice hezké, že jsme v těchto zápasech neprohráli, ale nerozhodný výsledek v tříbodovém systému nic neřeší, a v celkovém součtu nám proto body chybějí.

Nicméně výhra 4:2 v jarní předehrávce na trávníku Nového Hradce Králové vás jistě potěšila.

Potěšilo by mě samozřejmě mnohem víc, kdybychom na kontě měli pětadvacet bodů. Ale zaplať pánbůh za vítězství, hrálo se vlastně o šest bodů. V naší situaci je každý získaný bod dobrý, především se soupeři ze spodku tabulky.

V desátém kole přišla ostudná desetigólová porážka na hřišti lídra v Převýšově…
Bylo to specifické utkání, ve kterém nám chyběli tři beci. Nastoupili jsme v kombinované sestavě. Hráči nastoupili na jiných postech než jsou zvyklí. Lemfeld musel dokonce zaskočit na místě stopera. V úvodu jsme inkasovali dvě laciné branky, domácí se uklidnili a my jsme je posadili na koně. Pak následovala červená karta pro Tomáška, potom už prakticky nebylo o co hrát. Naším cílem bylo zápas dohrát bez dalšího vyloučení, které by tým oslabilo v dalších kolech.

Kteří hráči v mistrovských utkáních splnili vaše představy? A od kterých jste naopak očekával mnohem víc?
Svůj vysoký standard odevzdal Jan Plašil, který je pravým lídrem a tahounem mužstva. Poměrně slušné výkony v úvodu a v závěru podzimu odvedli Radek Röhrich a Adam Tomášek, své si odehrál i Láďa Sršeň. Větší gólovou porci jsem očekával od Jana Lemfelda, který byl v úvodu sezony zraněn a potom chvíli trvalo, než se dostal do formy. Jeho góly nám v konečném součtu chyběly. Lepší hru jsem čekal od Davida Černého, kterému se v některých utkáních vůbec nedařilo.

V létě tým doplnili útočník Radek Röhrich a záložník Martin Novák. Jak zapadli do týmu?
Röhrich zahájil sezonu dobře. Byl aktivní a střílel góly, které přinášely bodový zisk. S jeho výkony můžeme být spokojeni, přestože ani on se nevyvaroval krátkodobého výpadku. V závěru podzimu už jeho hra byla opět taková, jakou jsme si představovali. Martina Nováka po příchodu sužovaly zdravotní problémy. Postupně se dostal do tempa a v závěru podzimu odehrál slušná utkání. Vzhledem k okolnostem – dlouhodobé zranění Winklera a vleklé zdravotní potíže Vavrečky - nebýt těchto dvou příchodů, těžko bychom dávali sestavu dohromady.

Větší prostor dostával také talentovaný mladý brankář Rolejček. Může podle vás časem vyrůst ve skutečnou oporu?
Myslím si, že ano. Honza Rolejček určitě talent má, je to mladý fotbalista a je potřeba, aby se stále učil. Ani on se však nevyvaroval chyb, někdy jich bylo poměrně dost. Je nutné, aby na sobě pracoval. Podle mě má v klubu slibnou budoucnost, může se stát oporou a časem by na jeho kvality mohl tým spoléhat.'

Na jaře čeká vaše mužstvo tuhý boj o záchranu. Co je nutné udělat během zimní přestávky pro to, aby byl úspěšný?
Musíme zapracovat především na zlepšení ekonomické situace v klubu. Není možné, aby jeho chod závisel na jediném člověku, kterým je Marek Winkler. Pro místní fotbal dělá v pozici předsedy maximum. Co nezařídí on a jeho cestovka, to není. Potřebujeme získat silného obchodního partnera a doplnit hráčský kádr, což s financemi samozřejmě souvisí. Mělo by se výrazně zlepšit fungování výboru a také práce s mládeží, abychom dokázali využít talentu našich odchovanců. Pokud se tyto věci zlepšit nepodaří, záchrana by byla velmi obtížná a problematická.

Nepomýšlel jste během podzimu o případné rezignaci?

Určitě ano. Dokonce jsem ji nabídl kompetentním lidem z klubu. Chtěl jsem, aby se něco zlepšilo a hráči tím třeba získali novou motivaci. Vedení ji však nepřijalo s tím, že se k této otázce vrátíme po skončení podzimu.

Jaký bude váš další program?
Po týdnu volna se budeme scházet jednou týdně na hřišti s umělým povrchem. Skončit bychom měli na konci prvního prosincového týdne.

Máte představu o podobě zimní přípravy?
Příprava by měla odstartovat v úterý 11. ledna. Představu samozřejmě mám, rádi bychom sehráli přípravná utkání s týmy krajského přeboru Pardubického kraje, případně z divize. Miloslav Hlavatý

Podzim SK Týniště nad Orlicí ve výsledcích

1. kolo: Týniště – Nový Hradec Králové 1:1 (1:1)
2. kolo: Broumov – Týniště n. O. 1:0 (0:0)
3. kolo: Police nad Metují – Týniště n. O. 1:1 (0:1)
4. kolo: Týniště n. O. – Kunčice 3:3 (2:2)
5. kolo: Kratonohy – Týniště n. O. 3:3 (2:1)
6. kolo: Týniště n. O. – Olympia Hradec Králové 2:3 (0:1)
7. kolo: Dobruška – Týniště n. O. 2:0 (0:0)
8. kolo: Týniště n. O. – Doudleby n. O. 2:0 (1:0)
9. kolo: Týniště n. O. – Nový Bydžov B 2:2 (2:2)
10. kolo: Převýšov – Týniště n. O. 10:0 (3:0)
11. kolo: Týniště n. O. – Přepychy 4:4 (2:2)
12. kolo: Rychnov nad Kněžnou – Týniště n. O. 1:1 (0:1)
13. kolo: Týniště n. O. – Lázně Bělohrad/Pecka 1:4 (0:4)
14. kolo: Týniště n. O. – Lhota pod Libčany 0:1 (0:1)
15. kolo: Česká Skalice – Týniště n. O. 4:1 (2:0)
16. kolo: Nový Hradec Králové – Týniště n. O. 2:4 (0:3)