Přesto se stalo.

Svátek fotbalu, což byla finálová část klání, jež se konala v úterý a ve středu v Ústí nad Labem, ovládli kluci z ostravské základní školy Klegova.

Ve finále porazili tým ZŠ Sever Hradec Králové, který tak neobhájil titul z minulého roku, jasně 4:1.

„Předrtili jsme je,“ radoval se kapitán Maxim Pilař. „Teď to asi půjdeme zapít,“ smál se žák základní školy, jež úzce spolupracuje s druholigovým klubem MFK Vítkovice.

Ale zpět do zoologické zahrady. Co se v ní vlastně odehrálo, co mančaft nakoplo až k triumfu, za nějž se hráči i trenéři podívají na podzim na bundesligový zápas slavné Borussie Dortmund?
Je to jednoduché. V ústecké zoo je aligátor, který se jmenuje Libor. A jedním z trenérů ZŠ Klegova je Libor Gelačák. „No, a trenér nám dovolil, že když vyhrajeme, tak mu můžeme říkat aligátor,“ vysvětlil Jan Tkačík, autor dvou branek ve finále.

Ta druhá, na 4:1, definitivně určila vítěze. Hradec se totiž chvíli před ní zvedl, snížil na 1:3 a zdálo se, že by mohl ještě zlobit. Jenže trefil se Tkačík a zásah oslavil bravurním saltem.

„To netrénuju. S tím se narodíte,“ řekl pak suverénně při rozhovoru.

Jeho gymnastická vložka byla symbolickou tečkou za parádním turnajem. „Je to top akce, která by měla v mladých klucích vytvářet lásku k fotbalu, aby v budoucnu z nich byli aktivní hráči, třeba i na prvoligové úrovni, nebo fanoušci v hledišti při zápasech,” glosoval McDonald's Cup Martin Hašek, bývalý reprezentant a nynější trenér Bohemians, který si zahrál vloženou exhibici například s Milanem Barošem, Pavlem Horváthem či Tomášem Hübschmanem.

Hlavními hvězdami však tito fotbaloví matadoři tentokrát nebyli.

Pořadí McDonald's Cupu
1. ZŠ Klegova, Ostrava
2. ZŠ Sever, Hradec Králové
3. ZŠ Heyrovského, Olomouc
4. ZŠ Příbram – Březové Hory
5. 33. ZŠ T. Brzkové, Plzeň
6. ZŠ Eden, Praha
7. ZŠ Zdeňka Štěpánka, Most
8. ZŠ Sokolovská, Liberec
9. ZŠ Komenského II, Zlín
10. ZŠ Dubina, Pardubice
11. ZŠ Pionýrů, Sokolov
12. ZŠ Smetanova, Vimperk
13. ZŠ Rabasova, Ústí n. L.
14. ZŠ Měšťanská, Brno
15. ZŠ Uhlířské Janovice
16. ZŠ Školní, Velké Meziříčí

Provizorní trenér Švancara: Srdcaři, smekám

Ústí nad Labem - Postával za lajnou, nervózně podupával. „Já bych nemohl být trenér, nemám na to nervy,“ vykládal pak Petr Švancara, známý fotbalový šoumen a bývalý výborný útočník.

Na finále McDonald's Cupu v Ústí nad Labem si však roli kouče vyzkoušel. Jeho syn totiž kopal za brněnskou základní školu Měšťanská a Švancara senior přispěchal na pomoc.

Jako provizorní šéf spíše chválil, plácal si s hráči, povzbuzoval. „Před trenéry smekám, dělají to srdcem,“ vykládal.

Když popisoval, jak je těžké být trenérem, prozradil také, čím motivoval kluky. „Říkal jsem jim: Teď jste tady na turnaji a nemusíte do školy. Tak se snažte, abyste hráli fotbal tak, abyste nemuseli chodit do práce,“ smál se.