Dlouhá, více než čtyřměsíční zimní přestávka fotbalistům končí. V divizní skupině C se o víkendu rozjedou jarní odvety. V nich se rozhodne, který tým se od příštího ročníku bude chlubit označením třetiligový. Rušno bude především na opačném pólu tabulky – vždyť do krajských přeborů mohou za určitých okolností sestoupit až poslední čtyři celky tabulky. O místo na slunci bude bojovat také jediný zástupce rychnovského regionu v republikové soutěži – tým SK Týniště nad Orlicí. Před jarní premiérou jsme k rozhovoru pozvali vládce týnišťské lavičky kouče MILANA UJCE (nar. 10. února 1963).

Po skončení podzimní části divize váš tým opustilo celkem sedm hráčů. V případě Gorola, Zdeňky, Hájka či Jelínka šlo o fotbalisty klíčové. Neděsí vás tato skutečnost?
Nedá se nic dělat, ve fotbale to tak chodí. Hráči jdou zkrátka za lepšími podmínkami a s tím já, bohužel, nic nenadělám.

Chtěl jste zmíněné fotbalisty v mužstvu udržet? Co bylo podle vašeho názoru hlavní příčinou jejich odchodu?
Se všemi hráči jsem samozřejmě mluvil a chtěl jsem, aby zůstali. Šli za lepším, než jsme jim mohli v Týništi nabídnout. To bylo pravděpodobně hlavním důvodem, proč zamířili jinam.

Podařilo se za odcházející hráče zajistit odpovídající náhradu?
Společně s vedením klubu se snažíme přivést nové hráče. Jestli budou adekvátní náhradou, ukáže až vlastní průběh mistrovských zápasů. Nové posily by dokonce mohly být kvalitativně lepší, i když jich je méně, než bych si přál. Jsou to fotbalisté kvalitní. Věřím, že zapadnou do kolektivu a posílí jej. Kašpar je hráč, který bude zastávat post stopera. Myslím, že po fotbalové stránce je na tom dobře a měl by naši defenzívu vyztužit. Měl by vynikat v hlavičkových soubojích, k čemuž ho předurčuje výška. Ondřej Ujec umí podržet balon a přesně rozehrát, může hrát v záloze i v útoku. Dokáže akce i dobře zakončovat a mohl by převzít roli, kterou až dosud zastával Gorol. Sadílek je zkušeným hráčem, kterého znám už řadu let. Přichází z Tesly Pardubice. Předtím působil dva roky v zahraničí. Svoji rychlostí a dravostí je schopen se prosadit při zakončení. Nicméně rád bych přivítal ještě alespoň další dva hráče, abychom měli početnější kádr.

Zimní přípravu vám komplikovaly nejen nebývalý příděl sněhu, ale i marodka v hráčském kádru. Několik přípravných zápasů se z uvedených důvodů nehrálo. Určitě to pro vás nebylo lehké období…
Nebylo to snadné. Na trénincích se scházelo průměrně deset hráčů. Trápí nás poměrně úzký kádr, vždyť společně s dorostenci nás bylo pouze asi šestnáct.

Také proto asi máte k úplné spokojenosti s průběhem zimní přípravy daleko…
Je to tak, o spokojenosti nemůže být příliš řeč.

Na co jste se v přípravě zaměřili především?
Snažili jsme se nabrat hrubou fyzickou sílu. Hodně jsme se věnovali také práci s balonem. Výhodou v tomto směru bylo nově otevřené hřiště s umělou trávou v areálu našeho stadionu. Umělka nám velmi pomohla. Hřiště s umělým povrchem znamenalo velké plus nejen pro nás, ale i pro přípravu mládežnických družstev. Jeho výhody jsme ocenili právě při letošní tuhé zimě. Někdy napadlo i půl metru sněhu a na jiném povrchu se prakticky vůbec nedalo trénovat.

Změní se na jaře herní styl, kterým se chcete v divizi prezentovat?
Styl naší hry bych příliš měnit nechtěl. Nechceme se uchylovat k přehnané defenzivě. Ze zajištěné obrany vycházet budeme, ale spoléhat hodláme na kombinační hru s kvalitním zakončením.

V přípravě dostali šanci mladíci Baše, Vavrečka a Liška. Přesvědčili vás natolik, že by se někdo z nich mohl objevit v základní sestavě?
Jde o vlastní odchovance, kteří s námi absolvovali prakticky celou zimní přípravu. Postrádají sice fotbalové základy odpovídající divizní úrovni, ovšem trénink od tréninku se zlepšují a záleží pouze na nich, zda se dokážou prosadit. Zda se někdo z nich objeví v základu nevím, ale vzhledem k úzkému kádru se to stát může.

Váš tým spolu se slabými Holicemi vsítil nejméně gólů v soutěži, pouhých čtrnáct. Snažili jste se v zimě na slabší koncovce zapracovat?
Přestože jsme vstřelili relativně málo gólů, nebylo to tím, že bychom hráli málo útočně. Důvodem bylo spíše neproměňování šancí, které jsme si dokázali vypracovat. Pokud jde o góly, někteří hráči nesplnili očekávání, které jsem do nich vkládal. Týká se to nejen Gorola či Jelínka, ale i útočníků Lehovce a Winklera.

Na které hráče hodláte v jarních odvetách nejvíce spoléhat?
Výraznou oporou by měl opět být brankář Ottmar. Věřím, že nás hodně podrží. Spíše však spoléhám na týmový duch. Tahouny by měli být v podstatě nejen hráči, kteří nastoupí v základní sestavě ale i ti zbývající, kteří do zápasu vstoupí až v jeho průběhu.

Kolik ještě řešíte otazníků v sestavě před zahajovacím utkáním ve Velimi?
Přemýšlím ještě o dvou místech, důležité bude, zda se dá do pořádku zkušený bek Radek Hrubý, kterého trápí potíže s kolenem. Možná že se nám ještě těsně před jarním startem podaří získat nějakou další posilu.

Kdo podle vás oslaví postup do České fotbalové ligy a komu nakonec v ruce zůstane černý Petr?
O postupujícím se rozhodne mezi hradeckým béčkem a Ovčáry. Na dně tabulky jsou zřejmě zpečetěny osudy Kolína i Holic. Mohou spadnout ještě dva týmy. O záchranu se bude ještě tvrdě bojovat.

Kolik bodů podle vás bude stačit k záchraně?
To je těžká otázka. Bude záležet na situaci v ostatních divizních skupinách. Zkušenosti říkají, že je potřeba nasbírat okolo šestatřiceti bodů. Tento počet k udržení stačit může, ale také nemusí.

Cílem vašeho mužstva pro jaro je především záchrana. Co bude nejdůležitější pro jeho splnění?
V žádném případě se nechceme pohybovat na konci tabulky. Víme, že nás čekají těžké boje, Abychom se do sestupových vod nenamočili, musíme především vítězit doma, to bude základem úspěchu. Na vlastním trávníku nás čekají i těžcí soupeři, o to je naše situace těžší.

Vaše přání těsně před startem?
Všem svým hráčům přeji, aby jim po celé jaro vydrželo zdraví. Vše ostatní se dá dohnat. Takže ještě jednou, přeji si, aby se nám vyhýbaly zranění a nemoci.

Máte nějaký trenérský sen?
Logickým přáním každého kouče je trénovat v co nejvyšší soutěži, ale člověk musí být přece jen při zemi. Vlastním licenci A, která umožňuje působení maximálně v České fotbalové lize, takže to je v podstatě dané.

A na závěr z jiného soudku. Blíží se valná hromada Českomoravského fotbalového svazu, která bude volit nové vedení. Byl by podle vás Ivan Hašek tou správnou osobností, která by do domácích fotbalových poměrů přinesla svěží vítr?
Říká se, že každá změna přináší něco nového. Pro fotbal je vždycky lepší, když je v čele osobnost, která se herně prosadila i na fotbalovém trávníku než různí funkcionáři, kteří se kolem fotbalu pouze točí. Pokud by zvítězil Ivan Hašek, byla by to podle mého názoru dobrá volba, pozitivní pro celý náš fotbal.
Do jarních divizních odvet vstoupí fotbalisté SK Týniště nad Orlicí v neděli na hřišti FC Velim. Utkání má výkop ve 14.30 hodin a jako hlavní jej povede rozhodčí Jan Král z Roudnice nad Labem na Litoměřicku. V podzimním vzájemném střetnutí týnišťský celek doma zvítězil 2:0.

MILOSLAV HLAVATÝ