Sledoval, jak jeho jedenáctiletý syn vedl jako kapitán výběr královéhradecké ZŠ Severve finále McDonald's Cupu v Ústí nad Labem.

Stejný pohyb, ladnost, nenucenost, technika. Prostě Marek Kulič.

„O mně říkali, že jsem celej Joska Kulič, můj táta. A u syna je to stejné,“ říkal bývalý reprezentant, mistr ligy se Spartou a Hradečák Marek Kulič starší.

Junior k titulu nedokráčel, ve finále nakonec byla lepší ZŠ Klegova z Ostravy. Ale rozhodně ukázal nadání.

Marek Kulič.Zdroj: archiv hráčeVy jste býval na hřišti bohém, trochu volnější hráč. Co váš syn?
Myslel jsem si, že bude ještě horší než já. Ale trenér Blažek v FC Hradec a chlapi na ZŠ Sever v něm probudili emoce. Prožívá to strašně - výhry i prohry.

Dal jste ho na fotbal hned jako malého?
Přišli jsme v Hradci do školičky a on tam nechtěl být. Tak jsme to nehrotili, začal kopat za Malšovice, kde jsem hrál i já. První krůčky byly trochu podivné: Jedl trávu, bavil se s tatínkama. Říkal jsem si, že to jablko kopli hodně daleko od stromu. Ale postupně začal fungovat.

Cepujete ho?
Teď bude přecházet na velké hřiště, přijde moje doba. Ale nic nehrotím. Když chce kopat, jdeme, ukazuju mu různé finty.

Chválíte, nebo kritizujete?
Jednou jsme jeli na satelitní turnaj do Bratislavy, vstávali jsme v pět ráno – Baník, Sparta, Slovan, samé výborné mančafty. Kluci úplně shořeli a jeden tatínek v autě na cestě zpátky začal: Co se stalo? Chytil jsem ho za stehno, zastavil ho a říkám: Kluci, ale tamta akce to byla paráda, tamta klička se povedla. Když se nedaří, vytahuju dobré věci.

Co je důležité pro malé fotbalisty kolem deseti let?
Získat lásku ke sportu, získat nějakou pozici ve skupině. Týmový sport je skvělý, kluci jsou v partě. Slaví spolu vítězství, prožívají prohry. Naučí se chovat.

Trénujete tým Hradce do devatenácti let. Tam hráče taky jen chválíte?
Na tréninku jsem hodně ostrej, řvu na ně brutálně.

Když se flákají?
Jo. Vzpomenu si na Kuliče, jak na to sr…, takže přesně vím, co se děje. Ale v zápase je zvedám, zvedám, zvedám. Mají nárok na chyby.

Trénování vás chytlo, že?
Jo, jsem z toho úplně hotovej…