Z kvarteta mužstev z Rychnovska ve fotbalovém krajském přeboru přezimují na nejméně lichotivém místě svěřenci trenéra JOSEFA PLESKOTA. Kouče, který tým Spartaku Rychnov nad Kněžnou převzal v loňském roce, jsme po skončení podzimních bojů vyzpovídali.

„Samozřejmě, že spokojen být nemůžu. Představoval jsem si, že během podzimu získáme o šest bodů víc. V našich silách to bylo. Chtěl jsem se pohybovat v rozmezí okolo šestého až osmého místa. Moje představa se bohužel nenaplnila,“ poodhalil rychnovský kouč předsezonní cíle, které se nepodařilo splnit.

Přitom vstup do sezony jste měli nadějný. Vyhráli jste v České Skalici, porazili doma rezervu Nového Bydžova a remizovali na Olympii…

Start určitě špatný nebyl. Na slabších výsledcích v dalším průběhu podzimu se podepsalo hned několik faktorů. Disponovali jsme velmi úzkým hráčským kádrem, přičemž jeho podstatnou část tvoří vysokoškoláci. O prázdninách poctivě chodili na tréninky příkladně makali. Pak bohužel začal školní rok a řada hráčů odcestovala na studia, což se projevilo v poklesu účasti na tréninku. Znatelně utrpěla naše souhra na hřišti, navíc hráčům také pomalu odcházela kondice. Nevyhnula se nám ani zranění. Brzy jsme ztratili velkou oporu – ofenzivního beka Lukáše Brandejse. Výkony úzkého kádru kolísaly. Navíc máme velmi mladé mužstvo s věkovým průměrem mezi jednadvaceti a dvaadvaceti lety. Například do utkání v Jičíně či v Polici nad Metují nastoupili šestnáctiletí kluci.

Myslíte si, že se tento fakt podepsal i na vaší žalostné koncovce? Pouhých třináct vstřelených branek v patnácti podzimních kolech je nejhorší bilancí mezi všemi týmy krajského přeboru… (utkání Rychnov – Náchod B, které domácí na hřišti vyhráli 2:0, bylo posléze kontumováno na 3:0 – pozn. red.)

Když jsem k mužstvu přišel, měl jsem určitou vizi. Inkasovali jsme tehdy příliš mnoho gólů. Obrana v té době hrála naivně a hloupě. V přípravě jsme se proto zaměřili na důslednější defenzivu. Začali jsme hrát systémem 4 – 4 – 2 s obranou řadou v lajně, který se osvědčuje ve vyšších soutěžích. Začalo se nám dařit a hráčům se to líbilo. Z obrany se nám dařilo vyrážet do rychlých brejků. Do útočné činnosti se však při tomto systému musí zapojovat víc hráčů, což už nám činilo určité potíže. Naše sestava se často měnila, což pochopitelně naší souhře neprospívalo.

Co vás ještě trápilo?

Problémem našeho mužstva byla také skutečnost, že když jsme v utkání inkasovali jako první, už jsme se nedokázali vzpamatovat. Výjimkou potvrzující pravidlo byl zápas v Černilově. Prohrávali jsme tam 0:2, ale dokázali vývoj zvrátit a vyhrát 3:2. Opět musím opakovat, že máme nevyzrálé mužstvo. A zranil se nám také útočník Dvořák, který vstřelil pět branek.

Ve více než polovině zápasů jste nedokázali skórovat!

Máte pravdu, ale na druhou stranu v řadě utkání, které jsme prohráli, jsme herně nezklamali. Například se dvěma nejvýše postavenými celky Trutnovem a Novým Hradcem jsme doma prohráli shodně 0:2, ale zahodili jsme řadu vyložených gólových šancí. Ty zápasy rozhodla větší zkušenost, který byla na straně soupeřů. A to nemluvím o derby proti rivalům z okresu – Přepychám a Doudlebám. Chyběla nám v nich síla a šikovnost před brankou na to, abychom naši herní převahu zúročili a soupeře dorazili. Na druhou stranu opakuji, že když jsme dostali gól jako první, většinou jsme se sesypali a nebyli schopní na nepříznivý vývoj utkání adekvátně zareagovat.

Když bychom se bavili o kostře vašeho týmu, koho nezapomenete zmínit?

V brance se osvědčili dva gólmani, když Jan Vrána začal, ale pak se zranil. Na Ondru Resla bylo spolehnutí. Velkým příslibem je stoper Tomáš Mondík. Bohužel jsme ztratili Kubce, který si chtěl od fotbalu odpočinout a já jeho rozhodnutí musel respektovat. Ztratili jsme tak nejen nejvyššího hráče pro hru ve vzduchu, ale v ofenzivní činnosti také Šulce, který musel na stoperském postu zaskočit. Zde si svoje úkoly splnil, ale mužstvo jeho stažením dozadu ztratilo na úderné síle v útočné činnosti. Stabilní výkony podával Tomáš Tichý. Škoda, že se nechal vyprovokovat a zbytečně vyloučit v závěru utkání ve Lhotě pod Libčany. Škoda, že zranění přibrzdilo Honzu Zimmera. Po návratu šel příkladem v bojovnosti a nasazení. Byl velkým přínosem, protože dokázal na hřišti vyhecovat mladé kluky.

Zahrajte si na prognostika. Co vás čeká v jarních bojích?

Patrně to budou nervy. Podle vývoje v divizi to vypadá na to, že sestupovat budou dva týmy. Musíme se pokusit doplnit hráčský kádr.

Vybavíte si zápasy, v nichž vás svěřenci vyloženě zklamali?

Ne. V Jičíně jsme sice prohráli 0:4, ale domácí vstřelili dva góly z pokutových kopů. S odstupem času už nehodlám rozebírat, zda byly nařízeny oprávněně. Ale pokud mě na podzim něco skutečně vytočilo, tak to bylo jediné utkání – derby v Doudlebách. Byl jsem tam vykázán z lavičky poté, co nešetrný zákrok soupeře odnesl Lukáš Brandejs tržnou ránou, kterou v nemocnici museli sešít šesti nebo sedmi stehy. Nechal jsme se tehdy unést. Hlavní rozhodčí nám tehdy odpískal okolo třiceti útočných faulů! Neuvěřitelné! Mrzí mě, že v 93. min. Korecki netrefil prázdnou branku.
Prozraďte, za co vás tehdy sudí poslal ze střídačky mezi diváky.

Bylo mně líto hráče, když jsem viděl, jak krvácí. Pouze jsme se zeptal rozhodčího, zda soupeř nedostane žlutou kartu. Odpověděl mně: „Pane Pleskot, ještě jednou a vyrazím vás!“ Když pak pokračoval v jednostranném posuzování zákroků na hřišti, tak jsem ho upozornil, aby se snažil pískat objektivně. A on mě vykázal. Musím ještě podotknout na adresu Davida Koreckého, že po tříleté herní pauze rostl zápas od zápasu. Důvěřoval jsem mu, přestože občas chyboval a my za to zaplatili gólem. Je fajn, že se dokázal vrátit. Je to domácí hráč, který vyrostl v kvalitního fotbalistu. Dokázal, že když hráč chce a má vůli, může hrát i krajský přebor.

Charakterizujte podzimní boje v krajském přeboru.

Soutěž je úžasně vyrovnaná. Nevzpomínám si, že by nás někdo vyloženě přehrál a my herně propadli. Vždyť ať už to byl vedoucí Trutnov, Nový Hradec či Olympie, tak jsme ze všech duelů odcházeli se vztyčenou hlavou. Pozitivně mě překvapily Doudleby a Přepychy. Pro řadu lidí je překvapením nelichotivá předposlední pozice České Skalice. My jsme tam hned v úvodním kole vyhráli 2:0. Trenér Vojnar si po zápase stěžoval na tragický nedostatek hráčů. Sledoval jsem Skalici po celý podzim a ona skutečně točila třináct, maximálně čtrnáct hráčů. Škoda, že předehrávka prvního jarního kola byla nakonec odvolána. Na Českou Skalici jsme si věřili. Na jaře už může mít jejich kádr zcela jinou podobu.

Podzim Spartaku Rychnov ve výsledcích

1. kolo – 9. srpna Česká Skalice - Rychnov n. K. 0:2 (0:1)
2. kolo – 16. srpna Rychnov n. K. - Nový Bydžov B 2:0 (0:0)
14. kolo - 19. srpna Olympia HK - Rychnov n. K. 1:1 (1:0)
3. kolo – 23. srpna Týniště - Rychnov n. K. 2:1 (0:0)
4. kolo – 30. srpna Rychnov n. K. – Přepychy 0:0 (0:0)
5. kolo – 5. září Doudleby n. O. - Rychnov n. K. 1:0 (1:0)
6. kolo - 13. září Rychnov n. K. – Trutnov 0:2 (0:1)
7. kolo – 20. září Černilov - Rychnov n. K. 2:3 (1:0)
8. kolo – 27. září Rychnov n. K. - Náchod B 3:0 kont.
9. kolo – 4. října Broumov - Rychnov n. K.⋌3:0 (0:0)
10. kolo – 11. října Rychnov n. K. – Kunčice 0:1 (0:0)
11. kolo – 17. října Jičín - Rychnov n. K. 4:0 (2:0)
12. kolo - 25. října Police n. M. - Rychnov n. K. 4:0 (0:0)
15. kolo - 28. října Rychnov n. K. - Lhota p. L. 2:0 (2:0)
13. kolo - 1. listopadu Rychnov n. K. - Nový HK 0:2 (0:0)