Postup Slavie Praha do základní skupiny Ligy mistrů přes Ajax Amsterdam potěšil nejenom všechny příznivce „sešívaných“, ale také bývalé fotbalisty, kteří prošli slavným českým klubem. Jedním z nich je odchovanec královéhradecké kopané MILAN FRÝDA (nar. 26. 8. 1965), který v pražském klubu strávil čtyři roky svého fotbalového života.


Vaše srdce se muselo jistě notně zaradovat po historickém úspěchu Slavie, že?
Je to bomba. Jsem strašně rád, že to Slavia konečně dokázala. Už bylo třeba, aby to po těch nezdarech konečně vyšlo.
Cloumaly vámi hodně emoce při sledování utkání?
Prožíval jsem ho naplno, ale byl jsem zklamaný z jedné věci.
Povídejte.
Že ho podobně neprožíval komentátor České televize Jaromír Bosák. Dokonce mi přišlo, že některé individuální výkony slávistů znevažoval. To přeci nejde. Jako reportér takového významného zápasu musí vnést do komentování náboj, emoce. Musí mít za cíl pohltit i lidi u obrazovek. To k fotbalu patří. Vždyť se jedná o celý český fotbal. Ne jen o Slavii. Když hrála v Lize mistrů Sparta, tak jí slávisté také fandili…
Dobře. Přejděme zase na trávník. Proč Slavie vyšoupla Ajax z miliónové soutěže?
Vyzdvihnout bych chtěl především přínos trenéra Karla Jarolíma. S týmem odvedl kus poctivé a obětavé práce. Navíc má slávistické srdíčko. Možná Slavii paradoxně prospělo také to, že nemá dostatek finančních prostředků a musela jít cestou zapojení mladých fotbalistů.
Slavia měla před středou za sebou šest nezdarů. V průběhu druhého poločasu, kdy Vaniak chytil tři tutové šance, se však štěstí konečně přiklonilo na jejich stranu. Souhlasíte?
Jednoznačně. Štěstí Slavii přálo v obou utkáních. Dostala se dost pod tlak. Při šancích Ajaxu jsem si dokonce říkal, že už jsme zase tam, kde jsme byli. Ale Vaniak s Vlčkem z toho kluky dostali.
Na začátku musel pro svalové zranění odstoupit mazák Šmicer. Slavii to však nijak nepoznamenalo…
Když Vláďa přišel do Slavie, tak jsem říkal, že bude přínosem. Zdraví však jeho výkonnost hodně ovlivňuje. Byl jsem zvědavý, jestli vydrží celý zápas, bohužel musel střídat právě kvůli zdravotním problémům.
O současném týmu Slavie se říká, že je nejlepší za posledních deset let. Je to tak?
Pokaždé, když se dosáhne něčeho velkého, tak se podobné věci prohlašují. Nemůžu říct, že bych se s tím úplně ztotožňoval, ale rozhodně je mužstvo velmi dobré. Znovu opakuji, že z velké části to je vynikající práce Karla Jarolíma.
Co Slavii, vyjma stomilionového bonusu, postup do Ligy mistrů může přinést?
Každopádně se znovu zviditelní její jméno. Neměli by mít starosti se sháněním sponzorů a snad tak naplní opět klubovou pokladnu.
Pro hráče to znamená zisk obrovských zkušeností.
Co může Slavia v další fázi vysněné soutěže dokázat? Ať bude los jakýkoliv, bude považována za outsidera skupiny.

To samozřejmě. Ale proč by nemohli překvapit? Třeba narazí na týmy, které jim budou fotbalově sedět.
Vladimír Šmicer si před dnešním losem přeje do základní skupiny Liverpool. Máte také vy speciální přání?
Ani ne. Spíš bych chtěl, aby dostala soupeře, s kterými by se mohla porvat a zabojovat.