Týniště nad Orlicí – Půst fotbalových fanoušků končí, o víkendu se zvedne opona nového ročníku mistrovských soutěží v našem regionu.

Fotbalisté SK Týniště nad Orlicí vstupují do nadcházející sezony s téměř nezměněným hráčským kádrem, zato s cílem napravit nepodařené loňské účinkování, kdy se tým z Olšiny v elitní krajské soutěži zachránil doslova v hodině dvanácté. Pozvání k rozhovoru přijal hrající trenér Radek Hrubý.

Na co především jste se zaměřili v průběhu letní přípravy, aby nová sezona byla pro Týniště mnohem úspěšnější než ta loňská?
V úvodu přípravy jsme kladli důraz na získání fyzické síly, abychom měli natrénováno. V závěrečné fázi jsme se věnovali sehrávání a nacvičování různých herních prvků. Zklamaly mne časté absence některých hráčů při trénincích, např. Grima nebo Klamíka. Máme poměrně úzký hráčský kádr a každá absence hráčů je kvůli nacvičování herních prvků citelná.

Kromě pohárového utkání v Borohrádku sehrál váš tým během přípravného období pouze dva zápasy. Nemůže to být nevýhoda?
Letní příprava je krátká a jak už jsem uvedl, disponujeme úzkým hráčským kádrem. Zahájili jsme 7. července a úvodní přípravné utkání nám odpadlo kvůli hráčským dovoleným. Očekával jsme, že nás doplní někteří dorostenci, což se bohužel nestalo. Když přijde na trénink pouze 11 hráčů, dost nám to komplikuje situaci.

Budete i v příští sezoně pokračovat v trendu a dávat šanci vlastním odchovancům a hráčům z blízkého okolí?
Těch šancí dostávali dost, ale mnozí z nich o účast při zápasech A mužstva bohužel nemají zájem. Projevilo se to např. v závěrečném utkání loňské sezony v Náchodě. Někteří dorostenci navzdory slibům se k zápasu nedostavili. Pokud mladíci chodili na tréninky, šanci v zápasech dostávali. To by si měli uvědomit i někteří příznivci i funkcionáři a měli by se někdy přijít podívat na trénink a zajímat se ne o to, kteří hráči nastoupí v mistrovských zápasech, ale spíše o to, kteří z nich chodí nebo nechodí na tréninky. Pokud nějakého hráče tři měsíce nebo půl roku nevidím na tréninku, těžko může čekat, že bude hrát. Bylo to nefér vůči ostatním. Přístup mladých hráčů je pro mne zkrátka zklamáním.

Jakým stylem se váš tým bude prezentovat v novém ročníku?
Chtěli bychom vycházet ze zajištěné obrany a zlepšit přechod do útoku. Hrát kombinační fotbal a projevit větší dravost při zakončení, v tom máme ještě rezervy. A vyvarovat se zbytečných chyb v defenzivě, které nás vloni připravily o dost bodů.

Máte už jasno, pokud jde o základní sestavu?
Ono není příliš na výběr. Svoji představu samozřejmě mám, ale disponujeme čtrnácti hráči, kteří se točí. Bude samozřejmě záležet na aktuálním zdravotním stavu. Doplnění hráčského kádru o dva až tři členy bych určitě přivítal.

Byla podle vašeho názoru přínosem novinka, kdy se v baráži utkal čtrnáctý tým divize skupiny C s třetím celkem tabulky I. A třídy?
Domnívám se, že šlo o krok úplně zbytečný. Bylo to umělé prodloužení sezony, kdy řada hráčů už měla naplánovanou dovolenou. Navíc se tím zkrátila letní přestávka. Nic to nepřineslo, týmy z baráže v soutěži nakonec stejně zůstaly.

Kdo by měl patřit k lídrům, tahounům týmu?
Celé mužstvo by mělo táhnout za jeden provaz, mělo by, jak se říká, šlapat. Hráči spoléhají jeden na druhého, tvoří partu, i proto nikdo prakticky neodešel. Všichni hráči na hřišti by proto vždy měli odevzdat maximum.

S jakými ambicemi vstupuje Týniště do nové sezony?
Chtěli bychom hned od začátku vyhrávat a nedostat se do svízelné situace jako vloni. Především bychom měli vítězit na domácím hřišti, což je povinnost, a občas přivézt i nějaký bod z venku. Rádi bychom předváděli fotbal, který se divákům bude líbit. Pokud hned na začátku uhrajeme nějaké body, tým to povzbudí a více si věří. V každém případě se chceme vyhnout bojům o záchranu.

Chcete něco vzkázat týnišťským fanouškům?
Budu rád, když nám zachovají přízeň a budou nás povzbuzovat. Aby do hlediště chodili v hojném počtu. My se budeme snažit jim svými výkony dělat radost a co nejčastěji vítězit.

Na co vy se konkrétně nejvíc těšíte?
Přiznávám se, že mne velmi zasáhla náhlá a nečekaná ztráta Petra Janáčka a teď momentálně nemám vůbec chuť do fotbalu. Dokonce zvažuji, zda s ním definitivně neskončím, ale snad se to časem zlepší.

Vaše přání těsně před startem?
Přál bych si, aby se nám vyhýbala zranění a divákům jsme předváděli hru, která se jim bude líbit a kvůli které se budou do hlediště vracet.

(hl)