Sedm roků. Pořád stejná kabina, stále ten opakující se kolotoč: První liga, druhá, první, druhá…

Potřebuje Petr Schwarz, záložník fotbalového Hradce, změnu? „Tuhle otázku si pokládám často,“ přiznává hráč, který precizní střelou z přímého kopu rozhodl poslední zápas druhé ligy v Sokolově. „Někomu to nevadí, ale já to mám poslední rok v hlavě. Když jsem spadl potřetí z ligy, začalo se to ve mě lámat,“ říká.

V šestadvaceti by rád změnil působiště. „Budeme to řešit po sezoně,“ říká. Smlouva mu končí v zimě tohoto roku.

Proč myslíte na odchod?
Všichni kamarádi, s kterými jsem začínal v áčku, jsou pryč - v lize nebo i výš. Tomáš Koubek, Tomáš Malinský, Jarda Zelený, Tomáš Holeš, Radek Voltr… Mám to v hlavě, zůstal jsem tady jediný.

Co vám říkají, když se s nimi bavíte?
Oni mi neradí. Spíš mi přijde, že si myslí, že bych potřeboval impuls, co se týče chutě do práce, do trénování.

Ale vy přece nejste z těch, kteří by se flákali.
Nemám s tím potíže, ale dřív byla ta chuť ještě větší. Když jsem potřetí spadnul do druhé ligy, tak jsem to poznal. Teď jsme byli po podzimu na desátém místě. Přece jenom jsou ty ambice jiné, když člověk pozná, jaké to je hrát na Letné proti Spartě. Chuť chodit pořád do stejného prostředí se zmenšuje, ale to neznamená, že nemakám. Každý den se snažím pracovat tak, aby to nebylo vidět.

Co vám k tomu pomáhá?
Rodiče i přítelkyně. A také spolupracuju se sportovním psychologem. Jednou týdně si sedneme na kafe. Poznal jsem, že jsou jeho rady potřebné.

Vedle toho spolupracujete i s kondičním trenérem. Přidáváte si hodně?
S Ondrou Krajákem (bývalý hráč Sparty, Bohemians, Hradce, nyní Kratonoh - pozn. red.) jsme se o tom začali bavit před čtyřmi lety, když jsme oba měli přetržený vaz v koleni. Pracovali jsme spolu na návratu. On si udělal kurs na trenéra a teď už se tomu věnuje víc než fotbalu. V kontaktu jsme každý den.

Jak fungujete?
Dám mu náš program, řeknu mu, co bych potřeboval. On připraví trénink, máme ho dvakrát týdně. A já to splním. Myslím, že bez individuální přípravy už to nejde. Fotbalista musí být nachystaný hlavou i tělem.

Vy jste musel v posledních třech zápasech být připravený i jako náhradník. Jak to snášíte?
Není to příjemné.To přiznám. Vypadnul jsem po prohře v Příbrami. Od té doby vyhráváme a chápu, že trenér nemění vítěznou sestavu. Beru to v klidu, naposledy v Sokolově jsem byl rád i za těch deset minut, co jsem dostal.

Aby ne, zápas jste rozhodl gólem z přímého kopu.
Chtěl jsem pomoci i za těch deset minut. Když byl faulován Jirka Miker, okamžitě jsem řekl, ať mi kluci dají míč. Ještě chtěl kopat Míňa Černý, ale já byl klidný a věřil jsem si. Koukal jsem jen na míč, vydýchal jsem se.

Duel jste rozhodl a potvrdil hradecké velmi dobré jaro. Co se změnilo oproti podzimu, po němž jste byli desátí?
Zjednodušili jsme styl, to je pro druhou ligu zásadní. V téhle soutěži se vyhrává těžce, pochopili jsme to hlavně od derby v Pardubicích. Hrajeme kompaktně, je tam víc bojovnosti než fotbalovosti.

Je to i tím, že se v zimě pročistil kádr?
Bylo nás plus minus dvacet tři. Všichni vyrovnaní, všichni chtěli hrát. I pro trenéry bylo těžké ukázat na někoho: Ty jdeš za juniorku. Je to o týmovosti. Někdo to překousne někdo ne. Projevilo se to i na náladě v kabině.

Ta byla jaká?
Pochmurná.

A teď?
Na podzim jsme prohrávali, to byl kámen úrazu. Teď se vyhrává, takže nálada je super.

Poslední přijede hrát o život  
Hradec Králové - Po třech výhrách čeká fotbalisty Hradce v pátek od 18 hodin soupeř, který hraje ve druhé lize o holý život. Do Malšovic přijede poslední Ústí nad Labem.

„Dole je to na ostří nože, takže nikdo neprodá kůži lacino,“ varuje trenér Karel Havlíček, který nemá k dispozici distancovaného Františka Čecha.

Ligový fotbal
I. LIGA – 28. KOLO, pátek 11. května, 17.30: Jihlava – Sparta Praha (ČT sport). Sobota 12. května, 16.15: Ostrava – Liberec (ČT sport), 18.00: Zlín – Olomouc, 18.30: Plzeň – Slovácko (O2 TV sport). Neděle 13. května, 17.00: Teplice – Brno, Bohemians – Mladá Boleslav, 18.00: Jablonec – Karviná (O2 TV sport). Pondělí 14. května, 18.00: Dukla Praha – Slavia Praha.

II. LIGA – 27. kolo, pátek 11. května, 18.00: Hradec Králové – Ústí nad Labem. Sobota 12. května, 10.15: Olympia Praha – Opava, 17.00: Příbram – Sokolov, Frýdek-Místek – Vítkovice. Neděle 13. května, 10.15: Žižkov – Třinec (ČT sport), 17.00: Varnsdorf – Pardubice, Vlašim – Znojmo, České Budějovice – Táborsko.