Dnes odpoledne by fotbalisté SK Týniště nad Orlicí měli zahájit jarní mistrovské boje v divizní skupině C. O půl třetí by rozhodčí Pavel Rauch z Nýřan na Plzeňsku měl v Hlavici na Liberecku zahájit jejich souboj s vedoucím celkem republikové soutěže. Zápas je dohrávkou podzimního 15. kola.

Týnišťský tým povede nový trenér. Během zimní přestávky internacionála Luboše Kubíka, který zamířil do zámoří, nahradil MILAN PETŘÍK. Zkušený kouč získával trenérské ostruhy mimo jiné u prvoligových týmů SK Hradec Králové či Mladá Boleslav.

Co očekáváte od svého trenérského angažmá v Týništi?

Jako na každé trenérské štaci to, co naplňuje moje svědomí z dobré práce, a zároveň radost, o kterou se můžete podělit s hráči s funkcionáři a diváky. Většinou to dokážete dobrou hrou a výsledky. Pikantní na tom je, že moje pozice je o něco složitější, neboť nenahrazuji „ vyhozeného“ trenéra, ale úspěšného. O to práce bude těžší. Přesto věřím, že si toto angažmá přiřadím do kolonky úspěšných.


Co vám napověděla zimní příprava?

Je potřeba vidět, že divize je spíše na amatérské úrovni a od toho se vše odvíjí. Jedná se především o možnosti hráčů, kteří mají svá zaměstnání a musejí se postarat o rodinu. To je totiž na prvním místě a hráči mají fotbal spíše jako koníčka. A podle toho jsme museli volit způsob přípravy – nemohli jsme například trénovat pětkrát týdně, nebyli jsme ani na soustředění. Příprava probíhala v klasických domácích podmínkách. Zažil jsem daleko lepší zimní přípravy. Nicméně co jsme si naplánovali, tak jsme svým způsobem splnili. Máme však velmi úzký kádr, a ne všichni hráči se mohli zúčastnit všech tréninků. K ideálnímu hernímu projevu nám tak stále ještě něco chybí. Doufám, že nám to v úvodu jara nebude chybět.


Splnilo vedení klubu vaše představy ohledně doplnění hráčského kádru?

Musíme si přiznat, že v zimě došlo v mužstvu k určitému oslabení. Hráči, kteří odešli byli velmi platní, šlo o základní stavební kameny mužstva, což platí nejen o Poděbradském a Duchničovi, ale především o zkušeném brankáři Ottmarovi – ti nám mohou chybět. Máme zde náhradu v podobě perspektivního gólmana z Hradce Králové Pišty, který má určitě předpoklady k rozvíjení svého nesporného talentu a fyziologických dispozic, protože měří přes dva metry. Nicméně určitě nemá zatím tolik zkušeností jako Ottmar. Přesto věřím, že svoji roli zvládne a ve spolupráci s Marčišinem vytvoří kvalitní brankářskou dvojici, které se podaří mezeru po Ottmarovi zacelit. Radost mám především z příchodu Gavuly, který je typem hráče pro útočný systém, který chceme produkovat. Další novou tváří je útočník Radek Danč z Dobrušky. Je to vysoký, robustní osmnáctiletý fotbalista, který má před sebou také slibnou perspektivu a v přípravných zápasech se prosadil i gólově. Věřím, že splní moje představy střelce.


Kde podle vás týnišťské mužstvo nejvíce tlačí bota?

Jak už jsem se zmínil, trápí nás úzký hráčský kádr, který čítá do pole třináct fotbalistů, což je málo. Pokud by toho hráči s ohledem na konkurenci zneužili, mohl by nastat problém. Pevně však věřím, že ti, kteří tady zůstali, budou makat naplno tak, jak si to dnešní fotbal žádá. Do konce přestupného termínu musíme nutně sehnat minimálně jednoho levonohého hráče.


Koho považujete za nejžhavějšího kandidáta na postup do české fotbalové ligy a kterým týmům nakonec zůstane černý Petr?

Myslím, že o prvenství Hlavice nikdo vůbec nepochybuje. Sestup sice nikomu nepřeji, nicméně Předměřicím už moc šancí nedávám. O další příčky se poperou týmy, které na chvostu figurují nejvíc – tedy Trutnov, Choceň a Holice. Pevně věřím, že do této společnosti se nezamotáme my.

Máte z průběhu jarních bojů v divizi C obavy? Bude se podle vašeho názoru vždy bojovat fair-play?

Síla současného kádru tady bezesporu je, byť nemáme právě ideální rozlosování, kdy se v úvodních kolech představíme na trávnících silných soupeřů. Jsem přesvědčený o tom, že tým má na to, aby pokračoval v solidních výsledcích, jako tomu bylo na podzim, a že co nejdřív získá potřebný počet bodů, aby závěr pro nás proběhl v klidu a bez zbytečné nervozity. A ke druhé části otázky – co je dnes v našem státě fair-play? Je to smutné, ale musíme se s tím smířit…

Kdo by měl tvořit osu týmu, na kterou budete nejvíce spoléhat?

To je složitější. Při variabilních systémech, kterým dávám přednost, musí hráč na každém postu splňovat potřebnou kvalitu. A jestli to je například Hrubý, Plašil vzadu, nebo vpředu Gavula či Gorol není důležité. Důležitá je souhra celého mužstva a kvalitní kolektivní výkon.

Už víte, kdo bude jedničkou mezi třemi tyčemi?

Také vzhledem k tomu, že Marčišin je momentálně na služební cestě v zahraničí, začne v brance určitě Pišta.

Neděsí vás trochu nesmírně těžký úvod? Nejprve cestujete na hřiště suverénního lídra, poté na půdu nováčka z Turnova, který se ve druhé polovině podzimu výrazně zlepšil.

Vždycky je samozřejmě lepší vstoupit do úvodu bodovým ziskem. Máme však před sebou dlouhou jarní část, máme na svém kontě slušný počet bodů. I kdyby zmíněné zápasy pro nás nedopadly dobře, není třeba podléhat skepsi. Věřím, že jsme schopní i v těžkém úvodu bodovat.

S jakým cílem vstupujete do jarních odvet?

Rád bych navázal na úspěšnou práci Luboše Kubíka. Na podzim jsem týnišťský tým viděl v pěti střetnutích. Přestože se mu doma všechny zápasy herně nepovedly, důležité bylo, že neprohrával. To bude i mým cílem - neprohrávat.

Vaše přání těsně před startem?

Byl bych moc rád, aby se hráčům na jaře dařilo. Aby vytvořili dobrou partu a bylo vidět, že hrají nejen za sebe, ale za celé mužstvo. K tomu je potřeba zdraví, úspěchy v zaměstnání, rodinná pohoda, protože to vše má vliv na výkon v samotných utkáních. I když fanoušci v Týništi jsou namlsaní z dobrých výsledků, věřím, že se jim náš fotbal bude líbit a rádi se budou do Olšiny vracet.

Milan Petřík

Datum narození: 26. 1. 1963
Bydliště: Dobruška
Stav: rozvedený
Děti: Tomáš (26)
Markéta (21)
Hráčská kariéra: Dobruška, Nové Město n. M., Přepychy, Ohnišov, Dobruška
Trenérská kariéra:
1987-1990 Dobruška
1990-1993 Náchod
1993-1996 Dobruška
1996-2001 SK Hradec Králové
2001-2002 Mladá Boleslav
2002-2003 Čelákovice
2003-2004 FK AS Pardubice
2004-2007 Náchod/Deštné
2008 SK Týniště n.O