Vloni touto dobou odcházel z klubu coby nežádaná černá ovce. Po roce už znovu sedí v hradecké kabině. O kom je řeč? O záložníkovi JIŘÍM PODĚBRADSKÉM, jenž na jaře podával velmi dobré výkony v dresu Sokolova. Přestože mohl na západě Čech podepsat tříletý kontrakt, upřednostnil nabídku FC Hradec Králové. „Votrokům“ se upsal na dva roky.

Jste zpátky v Hradci. Proč jste se rozhodl neakceptovat lákavou sokolovskou nabídku?
Těch důvodů je víc. V Sokolově jsem měl už před podpisem smlouvy, když mi volal Michal Šmarda (asistent trenéra – pozn. red.), jestli bych se nechtěl vrátit. To mě velmi potěšilo. Hradec má kvalitní mužstvo s ambicemi postoupit do první ligy. Velkou roli zůstat sehrály i rodiné důvody. Mám čtyřměsíčního syna, bydlíme blízko Hradce, takže jsem dlouho nepřemýšlel, přestože v Sokolově jsem si na nic stěžovat nemohl.

Lze úspěšné sokolovské jaro přikládat nástupu Martina Haška do funkce hlavního trenéra?
Rozhodně. Jedná se o kvalitního trenéra, který mužstvo svými metodami ohromně pozvedl. Všechno mělo svůj řád, táhli jsme za jeden provaz.

Prožil jste dosti zvláštní sezonu. Na podzim jste dokonce hostoval v divizním Týništi, které tehdy vedl internacionál Luboš Kubík. Proč jste zvolil tento krok?
V Hradci jsem za trenéra Klusáčka odehrál jenom pár zápasů. Mrzelo mě to, a vyjádřil jsem s tím nespokojenost. Tím všechno začalo. Hned jsem byl přeřazen do béčka a navíc mi končila smlouva. Hledal jsem si angažmá. Nějaké nabídky jsem měl, ale potřeboval jsem si odpočinout od stresu a vyčistit hlavu od velkého fotbalu. Proto jsem šel do Týniště a musím říci, že mi to pomohlo. V zimě přišla nabídka odejít do Sokolova, kde mě fotbal znovu začal pořádně bavit.

Ještě k Martinu Haškovi. Z vašich slov vyplunulo, že ho jako trenéra velmi respektujete. Čím si mužstvo získal?
Dokázal myslet nejen na fotbal. Člověk se mu mohl svěřit s jakýmkoliv problémem a našel u něho pochopení a třeba i pomoc. Naoplátku od vás vyžadoval stoprocentní přístup a disciplínu. Autoritu má velkou. Brali jsme ho a poslouchali.

O Haškovi se říká, že vyznává Hřebíkovu školu. Má taktiku v malíku?
Měl ji zmáklou, to je pravda. Člověk na hřišti musel do puntíku plnit, co se řeklo v kabině. Ať už se jednalo o posouvání či různé taktické varianty. Přinášelo nám to ovoce v podobě bodů. Je pravda, že pana Hřebíka jsem na našich zápasech párkrát viděl, do kabiny za námi ale nepřišel.

Určitě se vám ještě vybaví zápas předposledního kola, před nimž Hradec stále figuroval ve hře o postup. Sokolovu naopak o nic nešlo, přesto zvítězil 2:0. Vím, že jde o pouhou spekulaci. Přesto. V případě opačného výsledku byste si nyní zahrál v Hradci první ligu. Napadlo vás to?
Beru to trochu z jiné strany. Kdyby Hradec postoupil, tak bych tady taky nemusel být. Každopádně si myslím, že první liga k tak velkému městu patří.

Jak jste speciálně vy prožíval prestižní zápas proti bývalým spoluhráčům?
Vždycky, když hrajete proti mužstvu, v němž jste působil, chcete podat co nejlepší výkon. V Sokolově nás z Hradce bylo několik. O to víc jsme chtěli uspět a ukázat, že na to máme. To je ve fotbale normální věc. Kdo je lepší, ať vyhraje.

Zpět do reality. Jak se těšíte na další přípravu v kariéře?
Letní mám raději než zimní, protože je mnohem kratší. (směje se) Je to ale nezbytnost, bez fyzičky se prostě hrát nedá.

Letošní ročník druhé ligy slibuje znovu nelítostný boj o postup. Zasáhne do něho i Hradec Králové?
To doufám. V postupové hře chybět rozhodně nechceme.