Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Nemá cenu nasazovat Peltovi psí hlavu'

Východní Čechy - Předsedové východočeských krajských fotbalových svazů Václav Andrejs a Vladimír Janata poskytli Deníku otevřený povolební rozhovor.

25.11.2011
SDÍLEJ:

Vladimír Janata.Foto: Deník/ Petr Šilar

Dnes to je přesně týden, co dostal český fotbal nového šéfa. Stal se jím šíbr ze severu Čech Miroslav Pelta.

Veřejnost nejásá. Má strach, že všechno postupně zapluje do stojatých vod, které zapáchají. „Na jaře jsme se klepali, vole. Všechno bylo cinklý, vole,“ proslavil se nový předseda Fotbalové asociace ČR před sedmi lety v policejních odposleších coby ředitel Sparty.

Pelta z uplácení nakonec obviněn nebyl.

„Je škoda, že nepokračuje nástupce Ivana Haška,“ říká předseda Královéhradeckého krajského fotbalového svazu Václav Andrejs. „Nemá ale cenu nasazovat Peltovi hned psí hlavu. Bude pod velkým drobnohledem,“ dodává Vladimír Janata, fotbalový šéf na Pardubicku.

Rozhovor Deníku

Pánové, jestli to není tajné, jak vypadal váš hlasovací lístek?
Janata:
Volili jsme někoho úplně jiného než pana Peltu. V prvním kole pana Rajchla, mysleli jsme, že je nejlepší možnou volbou. Ve druhém kole jsme už volili pana Paclíka.
Andrejs: My jsme podporovali také Jindru Rajchla, jako kraj jsme byli jednotní. Po výsledku prvního kola, kde ovšem neuspěl, jsme pak naše okresy a oddíly ničím nezavazovali. Dali jsme jim volnost.

Proč jste nevolili Miroslava Peltu?
Janata:
Protože jsme si mysleli, že pro tuto funkci není až tak vhodný. Osobně proti němu vůbec nic nemám, ale několikrát jsem mu řekl, že jeho volit nemůžu a nebudu.

Co se podle vás teď v čele asociace změní?
Janata:
Jeho první prohlášení bylo, že reprezentanti dostanou za svoje oslavy po baráži amnestii a hned druhý den jim uložil dvoumilionovou pokutu. Ale budiž, tohle řešení je podle mě lepší. Uvidíme, co jeho zvolení přinese. Že dovede sehnat peníze a je pracovitý, víme.
Andrejs: Měnit toho asi moc nejde. Mandát je krátký, jenom rok a půl. Nečekám nějaké závratné změny. Nový předseda ve fotbale dokázal hodně a jeho osoba je známá. Kauzu s reprezentací vyřešil hodně elegantně, což ukázalo, že má pro podobné věci cit. Co nevnímám jako úplně šťastné je fakt, že z výkonného výboru ubývají lidé, kteří mají zájem se starat o mládežnický a regionální fotbal.
Janata: Ještě došlo k jedné věci. Stávající výkonný výbor pracoval v nějakém složení. Předseda odešel a zůstala hierarchie první místopředseda z Moravy Kučera a tak dále. Pro mě je naprosto nepochopitelné, že on má svého druhého místopředsedu, pana Rajchla, a přitom objíždí s panem Peltou moravské delegáty proti Rajchlovi. Pro mě je to hodně absurdní a nekolegiální. Klidně to může v budoucnosti přinést i nějaký rozkol ve výkonném výboru.

Jak fotbalové hnutí vnímá, že se předsedou stal člověk, který je poznamenaný korupční aférou, byť se to celé snaží bagatelizovat a tvrdí, že si svůj hřích už odpracoval?
Janata:
Ve fotbale se musí ctít presumpce neviny. Každý na to ale můžeme mít svůj názor. Nese si to s sebou, to je jasné. Každý si s sebou něco táhne, nám se také leccos nepovedlo. Také jsem byl na stránkách novin, když kopli po zápase rozhodčího. Nějaký cejch si neseme všichni. Pro mě je nejzásadnější, že vztahy, které ve fotbale byly za Ivana Haška, se po jeho odchodu hodně nabouraly.

Myslíte, že se „cinklé jaro“ dá vůbec odpracovat? Aby jednoho pomalu děsilo, jak taková práce vypadala…
Andrejs:
Zase bych z Pelty nedělal nějakého grázla. Uvědomuje si, čím si prošel. Škraloup má a těžko si ho smaže. Počkal bych a dal mu čas, bude nyní pod obrovskou kontrolou. Má řadu oponentů i ve výkonném výboru, kteří s ním na jedné lodi nejsou.

Miroslav Pelta byl kandidátem Moravy. Přesto, neoslabila nakonec?
Janata:
Je to strašný paradox. Pelta byl zvolený jako předseda Krajského libereckého svazu za Moravu. S ní nemá nic společného, je to Čech jako poleno. Kvůli tomu, že vyhrál za Moravu, postoupil Rajchl jako Čech na prvního místopředsedu, Kučera klesl na druhého. Tím, že se změnil poměr Morava, Čechy, musel odejít jeden z nejpracovitějších lidí Petr Kašný. Na základě toho byl dovolen Berbr, o němž 90 procent lidí tvrdí, že ho tam nechce, a nakonec ho zvolili ti, kteří ho tam nechtěli.

Když byl do čela českého fotbalu zvolen Ivan Hašek, panovala obrovská euforie, jak bude český fotbal najednou strašně skvělý a čistý. Neotočilo se to nyní s Peltou a Berbrem trochu někam jinam?
Janata:
Celá valná hromada začala výstupem ministra školství a tělovýchovy Dobeše. Jasně řekl, že pokud nebude dnes zvolen předseda, bude to mít dalekosáhlé důsledky od státních orgánů.
Andrejs: Jeho vystoupení bylo hodně emotivní. Začal ze široka pomalu utahoval kohouty (usmívá se).
Janata: Mluvil deset minut a moc mě překvapil. Je to hodně dobrý řečník.

Neodpověděli jste nám ale na otázku… Nezůstala po výsledku voleb trochu hořká pachuť?
Janata:
Nějak to dopadlo, my jsme to ovlivnit nedokázali. Fotbalové hnutí bylo názorově roztříštěné. V nedávné minulosti jsem se účastnil jednání na Moravě a vím, jak se všichni hádali. Byly tam čtyři frakce, pak tři… A najednou se semkli.
Andrejs: Hašek byl kandidátem všech, fotbalová osobnost respektovaná veřejností. Za jeho krátké vlády se hodně udělalo, přesto řada předsevzetí se nedotáhla. Určitě je škoda, že nepokračuje nástupce Ivana Haška. To je špatně.
Janata: Nemá cenu nasazovat Peltovi hned psí hlavu. Bude pod velkým drobnohledem Paclíka.

Když jste se vrátili z voleb domů, zaznamenali jste nějaké ohlasy na výsledek voleb?
Andrejs:
Abych řekl pravdu, tak jsem to s lidmi mimo fotbalové prostředí zatím moc neprobíral, zatím je to příliš čerstvé a nebyl ani čas. Pro řadové lidi, kteří mají informace pouze z médií, to dobrý signál ale není. To je jasné.
Janata: Od svého kolegy v práci jsem dostal co proto. Slyším to od něho šestkrát za dopoledne a říká mi Pelto (usmívá se). Ale beru, není to od něho nic zlého. Byl jsem ještě na valné hromadě v Chrudimi a tam se k tomu nevyjádřil vůbec nikdo. Nikdo neměl zájem to řešit.

Říká se, že nejmocnějším mužem se nestal Pelta, ale Berbr. Co vy na to?
Janata:
Není to reálné.
Andrejs: To se nestane. (usmívá se)

Oba jste bývalí rozhodčí. Myslíte, že příchodem Berbra do VV se ještě posílil vliv sudích na fotbalové hnutí? Je to správně?
(chvíli ticho) Janata: Můžeme si myslet o své moci cokoliv, ale rozhodně ji nezneužívám. Ani na to nemám náturu. Zrovna nedávno jsme na toto téma narazili v extralize dorostu.

Jak jste argumentoval?
Janata:
Rozhodčí něco o fotbale vědí, znají veškeré směrnice, což bohužel funkcionáři v klubech nevědí. Spousta těch lidí má ekonomické vzdělání, to je jejich nesporné plus. A jestli jsme s Berberem posílili? Podívejte, ve výkonném výboru je patnáct lidí a Berbr je jen jedním z nich. Má stejný hlas jako ostatní. Je fakt, že se nerad sáhodlouze vyjadřuje, je pragmatik a všechno u něj „odsejpá“. To si myslím, že je správně.
Andrejs: Rozhodčí ve výkonných orgánech se táhnou napříč celým hnutím. Je složité to napadnout. Někdo to dělat musí a lidé v oddílech o to zájem nemají. Víte, jak je pro nás na Hradecku těžké sestavit STK (sportovně-technickou komisi) a DCK (disciplinární komisi)? Každý cítí, že to není úplně ideální, ale co s tím máme dělat?

Ono to principiálně asi není špatné, ale pro veřejnost jsou rozhodčí symbolem korupce, jakousi mafií.
Andrejs:
Samozřejmě. A jsme u toho. Kdyby to tak nebylo, nikdo by nás neřešil. Jenže problém je ten, že to nikdo nechce dělat. Je to v tuto chvíli těžko řešitelné.

Proč?
Andrejs:
Lidé z oddílů se logicky starají o svůj klub. Takhle by si museli den před zasedáním komise zjistit připravenou agendu určenou k projednání, často jde o složité kauzy a následné samotné jednání komise bývá i několikahodinové. To zabere spoustu času, který můžete věnovat práci v oddílu. Získat více lidí z hnutí se nám dlouhodobě příliš nedaří, je to úkol do budoucna.
Janata: U nás byl původně sedmičlenný výkonný výbor. Zbylo nás pět. Jeden utekl, druhý abdikoval. Z těch pěti jsem byl jediný, který nemá vztah k žádnému oddílu. Další byl předsedou komise rozhodčích, zároveň předsedou klubu a rozhodčím na Hradecku. A tak dále. Nezávislé lidi neseženete. Proto bych byl v soudech o rozhodčích a nějaké mafii opatrnější.

Jistě, ale delegáti pošlou do VV člověka, který na veřejnosti před volbami prohlašuje, že má osmdesát hlasů a záleží jen na něm, kam je flákne, používá neobvyklou agresivní rétoriku. Jak myslíte, že na to zareaguje veřejnost?
Janata:
Jelikož novináři Berbrovi nedávají pokoj, tak on jim ho nedává taky a mluví zbytečně nabubřele, což jsem mu i říkal.

Je to tedy z jeho strany jen hra?
Janata:
Ano, je to hra.

Ale špatná hra, nemyslíte?
Janata:
Bere to jako soupeření. Sedím vedle něj na valné hromadě a doslova jsem mu řekl: Příště si tohle nech!

Copak vám odpověděl?
Jestli vím, co mu novináři dávají za čočku. Prý ho paparazzi honí po Plzni, stále ho někdo fotí a telefonuje mu. Proto se proti tomu tímto způsobem obrnil.
Andrejs: Berbr je charismatický člověk, rozhodně chytrý a používá svoji logiku. I složité věci dokáže strašně zjednodušit. Jednání s ním končí výsledkem: ano – ne. Má spoustu přátel i nepřátel. Jsem vůči němu v tuto chvíli neutrální. Všechno se ukáže až časem. Bude pod veřejnou kontrolou a například řada sportovně–technických opatření v soutěžích Plzeňského kraje je hodně zajímavých.

Není tedy Berbr podle vás jakýmsi kardinálem Richelieu?
Janata:
Rozhodně ne.

Vraťme se ještě k výsledku voleb. Berete je jako svoji porážku?
Janata:
Ve fotbale jsem se naučil vyhrávat i prohrávat. Peltu jako svoji porážku neberu. Prostě to tak je. Co jsem před volbami deklaroval, jsem v Nymburce splnil a víc jsem proto udělat nemohl.
Andrejs: Jasně jsme ukázali, že nás nikdo neovládá. Jindru Rajchla jsme podpořili do poslední chvíle.Výsledek voleb musíme respektovat, prohra by to byla, kdyby nebyl zvolen žádný z kandidátů.

Nemáte strach, že si podporu Rajchla nyní odskáčete?
Andrejs:
Nemyslím si to. To není Peltův styl. Spíš jsem přesvědčený, že k nám bude daleko více jezdit a snažit se nás do příštích voleb získat na svoji stranu. On je taktik. (usmívá se)
Janata: Ti, co mu pomáhali ke zvolení, se mě po volbě ptali, jestli s Peltou nemám problém. Proč bych měl mít? Jedeme dál a budeme čekat, jak se předvede. A kdyby se mstil, tak mi věřte, že bych si to pro sebe nenechal.

Pavel Ryšavý, Radek Špryňar

25.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Obraz Klanění tří králů patří Smiřicím, rozhodl soud

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe.

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Dobruška - Kuželkářský klub Dobruška pořádá turnaj čtyřčlenných družstev mužů a žen pro neregistrované hráče v disciplíně 4 x 60 hodů sdružených.

Pryč s billboardy? Před volbami zákaz (ne)vadí

Hradec Králové - Na jedné straně se z billboardu usmívá Petr Robejšek s Danielou Luskovou (Realisté), kterým z druhé strany „kryje“ záda Tomio Okamura (SPD). Jen o kus dál na stejné cestě, na silnici první třídy z Hradce Králové do Pardubic, láká řidiče k volbám předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V jiných časech by se nad tím člověk nepozastavil.

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Královéhradecko, Vrchlabí - Stovky lidí, včetně ministryně Šlechtové, se přišly naposledy rozloučit s náčelníkem Horské služby Krkonoše Adolfem Klepšem. Zemřel 10. října.

Naši prvňáci: ZŠ Rokytnice v Orlických horách

Rychnovsko - Seriál Deníku - Moje první školní tablo:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení