Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Nejsme žádní žoldáci, nikam neutíkáme'

Rychnov nad Kněžnou - Trenér Jan Chasák a předseda oddílu Miroslav Hofmann ukončili činnost ve fotbalovém klubu TJ Velešov Doudleby nad Orlicí.

8.5.2011 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Jan Ježdík

Sami o sobě říkají, že jsou fotbalem „prorostlí“. Nejpopulárnější kolektivní hru milují, věnují se jí od dětství. Nejdříve jako hráči, později jako trenéři a funkcionáři. JAN CHASÁK a MIROSLAV HOFMANN vytvořili takřka nerozlučnou fotbalovou dvojici. Jména těchto Rychnováků byla v posledním období spjata především s oddílem TJ Velešov Doudleby nad Orlicí, kde oba zanechali nesmazatelnou stopu.

Fotbal však vedle radosti a úspěchů přináší rovněž zklamání. Oba v únoru s předstihem oznámili, že po skončení sezony ve svých funkcích trenéra a předsedy fotbalového oddílu skončí. Děj událostí však nabral obrátky a situace se změnila. Trenér Jan Chasák ukončil činnost v pondělí a Miroslav Hofmann funkci předsedy složí dnes na valné hromadě fotbalového oddílu.

Sami jste avizovali svůj odchod v červnu po skončení soutěže. Nakonec odcházíte dřív. Jak byl tento krok zdůvodněn?
Jan Chasák: Pro nás je určitě ponaučením, že není dobré ohlašovat odchod dopředu. Může to způsobit negativní reakce, například, že utíkáme a podobně. Chtěli jsme naopak vytvořit určitý prostor pro ostatní, aby se oddíl na tu situaci dokázal připravit. Já osobně jsem byl požádán, abych uvolnil prostor pro přicházejícího trenéra Stanislava Procházku, aby si zvykl na družstvo, které by měl trénovat od příští sezony. Přiznám se, že jsem s tím měl trochu problémy. Myslel jsem si, že s tímto kolektivem dokončím sezonu. Řekli jsme si, že když jsme to zkazili, že to dokončíme společně. Přání jsem však vyhověl, abych nevytvářel zbytečně tříštivou atmosféru. Zdůrazňuji, že nejsme žádní žoldáci, jak o nás někteří lidé v Doudlebách mluví, a nikam neutíkáme.
Miroslav Hofmann: Jen pro upřesnění: Bylo to přání členů nového výboru, který vzejde ze sobotní valné hromady. Jako předseda stávajícího výboru fotbalového oddílu bych Honzu nikdy neodvolal, protože vím moc dobře, co pro doudlebský fotbal za 4 roky udělal a jak silná je jeho pozice v kabině i za této nepříznivé situace. Mým logickým krokem je rezignace na sobotní valné hromadě a předání oddílu novému výboru v čele s dosavadním trenérem dorostu Markem Mazurou.

S jakými pocity odcházíte?
Miroslav Hofmann: V Doudlebách jsem se angažoval deset let a měl jsem představu, že s tímto klubem spojím zbytek kariéry fotbalového funkcionáře. Ještě před krátkým časem jsem si to uměl představit. Mám rozpracovanou řadu projektů, nové kabiny, dětské hřiště či zelený trávník. Samozřejmě mě teď mrzí, že jsem to nedotáhl do konce. To je pohled předsedy. V souhrnu z 10 let bylo 9 skvělých, jako hráč jsem zažil všechny postupy i 8 let v přeboru, proto budou pocity pozitivní, jen mají teď trochu hořkou příchuť poslední nevydařené sezony. Rozhodně ale Doudleby pro mě i Honzu zůstanou srdeční záležitostí.
Jan Chasák: V Doudlebách jsem prožil krásné období. Dostal jsem šanci pracovat s muži v krajském přeboru. Jako trenér bych na konci jara dokončil čtvrtý rok. Co se týká vztahů v mužstvu, tak si nemohu na nic stěžovat. Snažili jsme se vždy hrát přes partu a dobrý kolektiv. Na finanční otázce jsme to nikdy nestavěli, nechtěli jsme skončit jako žoldácké mužstvo. Nikoho jsme nenutili. Pokud tady chceš být, musíš dodržovat pravidla, které máme stanovena. Pokud ne, můžeš jít.
Miroslav Hofmann: Vždy jsme se snažili stavět tým na dobrých vztazích a klubismu v tom dobrém slova smyslu. Nepřepláceli jsme hráče, ale raději je oblékli do klubových triček, bund, souprav. Povinnost byla jezdit na zápasy v klubovém oblečení. Tím jsme se bavili, tím jsme se lišili a myslím, že to dobře fungovalo a hráči si toho vážili. Říkali jsme: nejsi sice z Doudleb, ale hraješ za ně, a tak se nestyď.
Jan Chasák: Samozřejmě poslední roky to už bylo trochu složitější. Obměna kádru začínala být stále větší a shánění financí obtížnější. Situace týmů z našeho okresu v krajském přeboru je těžká, je nás hodně na malém prostoru a hráči nejsou. Na nákup chybí finance, na vlastní odchovance je krajský přebor moc vysoká soutěž. To je hlavní důvod současného stavu, máme málo hráčů i kvality. Nepodařilo se nám stárnoucí kádr dostatečně kvalitně obměnit.
Miroslav Hofmann: Jen pro ilustraci. Za čtyři roky, co tady Honza trénoval, z kádru odešlo jedenáct lidí. Mužstvo je úplně jiné, než když ho přebíral od Luboše Chlajna. Tehdy se hrál fotbal nejvyšší úrovně v historii doudlebské kopané. Obměna samozřejmě přišla, ale musela by pokračovat dalšími čtyřmi pěti hráči. Bohužel na to nejsou finanční podmínky. Celá řada sponzorů odpadla, ale to je stejné i v dalších oddílech. Doba není jednoduchá.

Pojďme ke sportovní stránce věci. V jarní části tým nezískal ani bod. To je tragická bilance…

Jan Chasák: Je to odraz kvality mužstva. Fotbal se hraje v jedenácti lidech, ale my ho hrajeme jen v pěti. Kvalita mužstva se odráží v rozhodujících věcech. Na pohled můžete hrát pěkný fotbal, ale v rozhodujících chvílích zklamete – to jsou například standardní situace, zkušenost či obětavost. To vše v tuto chvíli mužstvu chybí. Jsme schopni sehrát se soupeřem pěkný fotbal, ale rozhodující okamžiky zápasu mužstvo prostě nezvládne.
Miroslav Hofmann: Je to poznamenáno i naším únorovým prohlášením, že v létě skončíme. Vyslali jsme signál směrem k oddílu, což je v pořádku, ale tím i veřejnosti a hráčům, což je pro záchranu v soutěži špatný signál. Hráči to mají v hlavách, nikdo to nevymaže a na výkonech je to vidět.

Sehnat peníze na fotbal v menších městech a vesnicích je stále složitější. Záleží i na postoji radnice či obecních úřadů. Co říkáte spolupráci fotbalového oddílu s vedením obce?
Jan Chasák: To je jedna z věcí, o kterých jsem se chtěl zmínit. To byla složka, která za mého působení fungovala velmi kvalitně. Na spolupráci s městysem si nemůžeme vůbec stěžovat, ať to byl starosta Jiří Kaplan či radní Miroslav Dolek. Nechci jmenovat dál, abych na někoho nezapomněl. Tito dva lidé mně utkvěli v paměti, protože jejich pomoc byla velká. Nebýt podpory obce, tak by krajský přebor v Doudlebách dávno nebyl. Paradoxní je, že si to řada lidí neuvědomuje. V Doudlebách si přestali vážit toho, že se zde hraje nejvyšší krajská soutěž. Brali to jako samozřejmost, ale tak to rozhodně není.
Miroslav Hofmann: Myslím, že podporu, jaké se z obce doudlebskému fotbalu dostává, by nám mohla závidět mnohem větší města. Za to patří starostovi i zastupitelstvu velké poděkování.

Jak vidíte budoucnost doudlebského fotbalu?
Jan Chasák: Musím se od toho oprostit. Vždy jsem se snažil odvést nejlepší práci. Nyní odcházím a novému vedení i trenérovi nepřeji nic zlého. Teď to bude na nich. Jedno vím určitě: zanecháváme hráčský kádr, který je Doudleb. O to jsme se vždy snažili – vybudovat stálý hráčský kádr, ne na hostování. A co se týká financí, můžu jen říct, že Míra Hofmann a Jan Kráčmer jako strážce klubové pokladny předají kasu v takovém pořádku, že nikdo nebude moci říct ani půl slova, že je vybraná a že po nás nic nezůstalo. To bychom se studem propadli. Nám šlo o to odejít s čistým svědomím.
Miroslav Hofmann: Scénáře se dají očekávat dva. Bude určitě snaha udržet kádr pohromadě. Hodně bude záležet na hradecké čtveřici Vydarený, Jarotek, Šmíd a Urban, protože ta, spolu s Radkem Schodem, dostane patrně nabídky z vyšších soutěží. Když se je podaří udržet, může se hrát v Doudlebách I. A třída. Horší variantou je jejich odchod, následovaný dalšími, pak I. A i I. B třída bude problematická soutěž. Každopádně se začne hrát víc na domácí strunu, což je pro Doudleby jedno z řešení vzniklé situace.

A kam nyní zamíří nerozlučná dvojice Chasák – Hofmann?
Jan Chasák: Jednám intuitivně. Trénoval jsem mládež, malé děti i dorost. Nevím, co bude dál. Nebyl to žádný vypočítavý tah, takže nic naplánovaného nemáme. Snad jedině že po čtyřech letech v úterý zamíříme na tenis místo na trénink. (smích)
Miroslav Hofmann: Jsme oba prorostlí fotbalem. Známe se od sedmi let, jsme jako dvojčata. Hráli jsme spolu od žáků fotbal, trénovali jsme společně v Rychnově dorost. Na nějaký čas jsme se rozešli, pak se opět setkali. Teď to bude problematické. Honza je trenér, já se pohybuji v jiných funkcích. Spojení se bude hledat hůř, naše cesty se asi rozejdou. Honzovi bych přál, aby získal nějaké angažmá z většího klubu či vyšší soutěže. Myslím si, že si to zaslouží. Je to dnes už výrazná trenérská osobnost, o které se v kraji ví.
Jan Chasák: Ještě jednu věc chci říct. Celý život budu vzpomínat na pány Jardu Dudka a Jirku Gärtnera s jeho dcerou Kristýnou, ti se o zázemí týmu starali neuvěřitelným způsobem. Jsou to lidé, kteří fotbalem doslova žijí a prací na hřišti stráví dlouhé hodiny. Naopak největší remcalové, kterým se nás podařilo vyhnat, bude patrně úplně jedno, jestli se hraje krajský nebo okresní přebor. Důvod, aby hráli jen Doudlebáci, byl jen zástupní problém, aby byli slyšet. Někdy tomu člověk nerozumí.

Autor: Leoš Dragúň

8.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Tip liga - Ilustrační snímek.

Deváté kolo podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Deníku vyhrál Jan Koblic

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Královéhradecko, Vrchlabí - Stovky lidí, včetně ministryně Šlechtové, se přišly naposledy rozloučit s náčelníkem Horské služby Krkonoše Adolfem Klepšem. Zemřel 10. října.

Jednali o problémech průmyslové zóny

Rychnov nad Kněžnou - V rychnovském hotelu Havel se v úterá odpoledne konalo setkání k problematice průmyslové zóny Kvasiny.

Derby zlomila neproměněná penalta

Rychnovsko - Krajská fotbalová I. B třída: Častolovice vzdorovaly lídrovi z České Skalice pouze první poločas.

Z dodávky si udělali autobus

Hradec Králové - Policisté odhalili další přeplněnou dodávku, ve které "cestovalo" 26 pasažérů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení