Být v kabině na předzápasové přípravě s Mladou Boleslaví, zaručeně z úst trenéra uslyšíte pasáž o hrozbě jménem Marek Kulič. Je mu pětatřicet, přesto patří ke klenotům Gambrinus ligy. A pokročilý fotbalový věk? Ten pro bývalého reprezentanta není překážkou. ,,Nějakej ten šrám si vždycky odnesu, ale to už je úděl útočníka. Fotbal mě pořád obrovsky baví,“ říká ikona Středočechů.

Na jaře podáváte stabilně dobré výkony. Čím si tedy vysvětlit vaši poslední absenci v utkání s Bohemians 1905?
V dubnu jsme měli nabitý program. Kromě ligy do toho přišly i čtvrtfinálové duely Ondrášovka Cupu s Plzní. Není mi už dvacet, ke všemu mě trochu trápil přitahovač. Po dohodě s trenérem jsem dostal volno, abych se dal do kupy. Už se cítím fit.

Boleslav měla před startem ligy pohárové ambice. Cesta do Evropy ale zřejmě vede už jen přes Ondrášovku Cup…
V lize chceme samozřejmě skončit co nejlépe. Je ale pravda, že na třetí místo ztrácíme sedm bodů. Uspět v domácím poháru je pro nás priorita a zároveň velká výzva.

Hradec vás pro velký fotbal odkojil. V sobotu to z vašeho pohledu bude jistě prestižní bitva, že?
Na zápas se velmi těším, stejně jako Adrian Rolko, který toho v Hradci prožil taky strašně moc.


Vybavíte si ještě podzimní bezbrankový duel, v němž jste se překvapivě jako tým neprosadili?

Byla to z naší strany katastrofa. Sice tomu tehdy napomohl silný vítr a suchý trávník, ale na to se nemá cenu vymlouvat. My na rozdíl od venkovních zápasů hrajeme doma výborně. Věřím, že tomu bude stejně i v sobotu. Obě mužstva jsou útočně laděná, pro diváky by to mohl pěkný zápas.

Hradec se pět kol před koncem definitivně zachránil. Co soudíte o jeho výkonech?
Jsem strašně rád, že to kluci zvládli s takovým předstihem. Ale překvapení to pro mě není. Hradec už na podzim budil svým herním pojetím respekt. Rukopis trenéra Kotala je znát, mužstvo předvádí atraktivní fotbal. Nejvíce o tom svědčí divácké návštěvy.

Po lize vás v úterý čeká pohárové semifinále. Nastoupí v sobotu Boleslav v nejsilnější sestavě?

Pohár chceme vyhrát, ale výš chceme i v lize. Žádné šetření nepřipadá v úvahu.

Na trávník se podíval sporadicky, teď konečně doufá v lepší časy. VOJTĚCH ŠTĚPÁN dostal v neděli poprvé po osmi zápasech šanci v základní sestavě „votroků“. V utkání proti Brnu (1:0) předvedl kvalitní výkon, který vyšperkoval nádhernou přihrávkou na branku Klapky. I proto nyní doufá ve větší zápasové vytížení.

„Jsme zachránění, asistoval jsem u gólu. To všechno by mi mohlo moji situaci ulehčit,“ uvažuje Štěpán, který se v následujících duelech bude prát o svoji budoucnost v hradeckém klubu. A první šance přijde už v sobotu na půdě Mladé Boleslavi (17).

Proti Brnu jste poprvé na jaře vyběhl v základní sestavě „votroků“. Bylo to dlouhé čekání, viďte?
Určitě. Žádný fotbalista nesedí rád na lavičce. (posmutněle) Navíc tam byla dost dlouhá fáze, kdy jsem se na hřiště nedostal vůbec. Ani jako střídající hráč. To se pak těžko kouše.

Byl jste hodně netrpělivý?

Jasně. Bylo to těžké. Snažil jsem se to nedávat najevo, i když je to vážně složité. V tréninku jsem poctivě makal a dokola si opakoval, že to dělám především pro sebe a nic neošidím. Nějaké zvláštní móresy by mi nijak nepomohly.

Třeba i proto vás kouč Kotal vypustil na hřiště v neděli od začátku, nemyslíte?
To nevím, ale potom, co jsem naskočil na dvacet minut v předchozím kole v Ústí nad Labem, jsem si říkal, že by to konečně mohlo vyjít.

Právě v Ústí jste se výrazně podepsal pod druhou trefu Marka Jandíka. To na trenéra také asi zapůsobilo, že?
Asi ano. Každému hráči v očích trenéra pomůže, kdy jako střídající hráč pomůžete k vítězství. Jednoznačně to přispělo k mému zařazení do základní sestavy.

Cítil jste se v ní dobře?

Do dvacáté minuty to celému týmu moc neklapalo. Ani mě. Nehráli jsme to, co jsme chtěli. Brno na nás vlétlo a my jsme byli dost zaskočení. Uklidnil nás až Klapkův gól.

Mimochodem po vašem báječném centru…
(usmívá se) Osobně mi to moc pomohlo. Po dlouhé době jsem byl v základu, a když se vám pak povede taková přihrávka, hned se vám hraje lépe.

Myslíte, že nyní dostanete více šancí?

Snad ano. Jsme zachránění, dvakrát jsme asistoval u gólu. To všechno by mi mohlo moji situaci ulehčit. Trenér bude určitě zkoušet další hráče a bude testovat, jestli s nimi může počítat do další sezony.

Hrajete tedy o svoji budoucnost?
Beru to tak. Po sezoně se uvidí, jestli trenér o mě bude mít zájem a jestli také já budu chtít v Hradci zůstat. Určitě si po skončení ročníku sedneme a probereme to.

V sobotu narazíte na Mladou Boleslav. Souhlasíte s tvrzením, že je to nevyzpytatelný tým?
Určitě, ale v domácím prostředí mají stálou formu. Pomáhá jim menší stadion, fanoušci tam jsou hodně slyšet a člověk si vůbec neoddechne. Většina týmů se dostane pod velký tlak. Proto se musíme vrátit k poctivé hře dozadu a dohrát nějakou akci v ofenzivě.

PAVEL KRÁL
RADEK ŠPRYŇAR