Jenže v následujících sedmi kolech se kostelecký stroj zadřel. Vstřelil v nich pouze pět gólů a získal už jen tři body – kuriózně po pokoření lídra soutěže Lázní Bělohrad, pro něž to byla jediná porážka podzimu.
„S konečným postavením po podzimu nemůžu být spokojen, především z pohledu úvodní části, kdy naše výkonnost byla na slušné úrovni. Bohužel ve druhé části přišlo uspokojení. Týmu chyběl vůdce, který by po pár neúspěšných utkáních zavelel a spoluhráče vyhecoval ke zlepšení. Naše výkony v druhé polovině podzimní části nebyli dobré s výjimkou zápasu s Lázněmi Bělohrad,“ tvrdí kostelecký kouč STANISLAV PROCHÁZKA. „V jarní části sezony budeme muset zapracovat na zlepšení herního systému a zefektivnit koncovku. Doufám, že se tým podaří v zimě vhodně doplnit a napřesrok budeme tabulkou stoupat vzhůru.“

Po šesti odehraných kolech jste společně s Lázněmi Bělohrad vedli tabulku. Jak to, že jste se pak
natolik hluboko propadli až na desátou příčku?

Příčin bude víc. Ale nejpodstatnější asi je to, že kolektiv, který trénuji, je příliš mladý a postrádá vůdce. Hrát v základní sestavě téměř pravidelně se třemi až čtyřmi dorostenci je v I. A třídě neúnosné. Mladíci sice rychle vylétnou nahoru, ale postrádají zkušenosti na to, aby dobrou výkonnost dokázali stabilizovat. Na výsledkovém útlumu se podepsalo několik absencí Řeháka. S jeho nepřítomností jsme se ve středové řadě nedokázali vyrovnat. Na můj vkus jsem velmi často musel řešit změny v obranné řadě, což se projevilo na ne〜úspěšných výsledcích po šestém kole. A na vysokém počtu obdržených branek. V závěrečných sedmi zápasech jsme inkasovali sedmnáctkrát.

Domníváte se, že současné postavení odpovídá možnostem týmu?
To si nemyslím. V kolektivu je poměrně dost kvalitních fotbalistů. Podle mě mají minimálně na střed tabulky, pouze potřebují získat více zkušeností. Pokud bude celý kolektiv na sobě pracovat a podaří se nám ho doplnit o vůdčí osobnost, jsem přesvědčený, že půjde výkonnostně rapidně nahoru.

Jste třetím nejhůře střílejícím mužstvem I. A třídy. Kde hledat příčiny?
Ano to je pravda. Chyběl nám kanonýr, který by vzal tuto roli na svá bedra. Měl jim být Karnas, ale ten střeleckou formu z předchozí sezony postrádal. Čtyři branky jsou jen slabou náplastí na jeho pošramocenou pověst. Mladí hráči se do šancí sice dostávali, ale ve finále řešili nadějné situace velmi zbrkle. Neúspěšnou koncovku ale nelze házet jen na útočníky. Je nutno mít na paměti, že by jim šance měli připravovat záložníci či sami skórovat. Je jasné, že na žalostné koncovce se podepsali i oni. A v neposlední řadě jsme na podzim nedokázali dávat góly ze standardních situací. Také na jejich exekuci musíme zapracovat.

Který zápas považujete z pohledu výkonu vašich svěřenců za nejpovedenější a naopak, na který byste nejraději zapomenul?
Asi nejlepší výkon na podzim jsem od svých hráčů viděl v utkání proti Lázním Bělohrad. Duel s do té doby neporaženým lídrem jsme zvládli především po taktické stránce na jedničku. Nakonec jsme vedoucí celek soutěže dokázali porazit jako jediní. Hráči po nepřesvědčivých výkonech sami sobě dokázali, že se dá hrát s každým. Velmi dobře zahráli i proti Roudnici. Za bojovnost a styl hry si naši hráči zasloužili pochvalu i po utkání v Hořicích, v němž jsme navzdory oslabení o vyloučeného hráče dokázali domácí celek dlouho přehrávat a držet s ním krok. Slabých výkonů bylo hned několik. Asi nejhůře jsme zahráli v Červeném Kostelci, kde jsme „vyrobili“ celou řadu fatálních a hloupých chyb.

Na koho jste se během podzimních bojů mohl spolehnout?
Na to se mi odpovídá těžko, protože, jak jsem už řekl, nám chyběl vůdce týmu. Z pohledu možností jednotlivých hráčů se dá říci, že se dalo spolehnout na Řeháka a brankáře Duška, kteří přeci jen nad ostatními herně vyčnívali. A jejich výkonnost byla stabilní. Ostatní hráči střídali dobré okamžiky s slabšími.

Zklamal vás někdo v týmu? Kdo má největší rezervy?
Nedá se říci, že by mě někdo vyloženě zklamal. Hráči střídali dobré výkony se slabšími. Především tím, že hráči jsou velmi mladí, podepisuje se na jejich výkonech psychika. Když se daří, tak jsou i mladí dobří. Když ne, tak s sebou stáhnou dolů i zkušenější hráče, což se v některých utkáních projevilo na Hodačovi, Karnasovi, Klapalovi a Mlynářovi.

Jak hodnotíte současnou úroveň druhé nejvyšší krajské soutěže?
Asi jako většina lidí, kteří se kolem fotbalu pohybuje vidím, že úroveň soutěží klesá. Týmy, kteří v minulosti hrály okresní přebor, dnes působí v I. B třídě, a ti jenž ji hráli před pár roky, hrají dnes „A“ třídu. Důvodů je hned několik a nelze všechny vyjmenovat. Patrný je úbytek talentů v žákovských kategoriích. Ve městech je dnes řada jiných lákadel a tak spousta těch, kteří s fotbalem začínali, končí zcela mimo sportovní dění. Dalším důvodem je nedostatek financí právě pro tyto kategorie. V klubech se pak finance, které by měly jít na jejich činnost použijí na údržbu a na zabezpečení provozu. A právě z tohoto pohledu je daleko lepší situace v provinčních klubech než ve městech. Kluby v menších obcích mají blíže k získání peněz a hráči z měst do nich odchází za lepšími podmínkami a rozmělňují kvalitu soutěží. Proto jsou dnes tak vyrovnané. V neposlední řadě nutno přiznat, že v současnosti poklesl zájem o fotbal nejen po sportovní stránce, ale i po stránce společenské.

Kdo ze soupeřů vás během podzimu nejvíce překvapil ať už v pozitivním nebo negativním slova smyslu?
Během podzimu jsem čekal víc od fotbalistů z Červeného Kostelce, ale asi je poznamenal pád z vyšší soutěže. Osobně jsem čekal lepší výsledky od Roudnice, která v minulé sezoně v utkáních proti nám předváděla velmi kvalitní fotbalové výkony. V pozitivním slova smyslu mě nikdo moc nepřekvapil, protože Lázně Bělohrad i Dobruška patřily z mého pohledu k favoritům. Lázně Bělohrad měly velmi dobrou výkonnost již na jaře, mají dobře poskládaný tým. Dobruška dlouhodobě pracuje dobře z mladými vlastními odchovanci a v létě je vhodně doplnila o zkušenější hráče.