Půst fotbalových příznivců končí, přesně po dvacetitýdenní přestávce se o víkendu zvedne opona jarních bojů v přeboru Královéhradeckého kraje. Hráči z města na soutoku Divoké a Tiché Orlice do nich vstupují prakticky s nezměněným hráčským kádrem, zato s navrátilcem na pozici druhého kouče Vladimírem Pacholíkem. Cílem týmu z Olšiny pro jaro bude náprava nepříliš vydařené úvodní poloviny soutěže. Pozvání k rozhovoru před jarním startem přijal vládce týnišťské lavičky RADEK HRUBÝ.


V letošní třeskuté zimě, provázené přívaly sněhu, probíhala vaše zimní příprava téměř výhradně na hřištích s umělým povrchem a na přírodní trávník jste se prakticky téměř nedostali. Pociťujete to jako handicap?
Máte pravdu, může to být částečně naší nevýhodou. Přestože jsme ocenili výhody naší umělé trávy, ta naše má přece jen menší rozměry a nelze na ní procvičit všechny herní prvky jako na hřišti klasických rozměrů. Přesto věřím, že přechod na přírodní trávník zvládneme bez problémů. Generálka na úvodní mistrovský zápas s Jičínem proti Dobrušce, stejně jako závěrečný týden přípravy proběhly již na klasickém trávníku.


Na co jste se v zimní přípravě zaměřili především, aby jaro bylo pro Týniště úspěšnější než úvodní polovina soutěže?

Velký důraz jsme kladli především na získání hrubé fyzické síly. Přípravu na umělé trávě jsme se snažili zpestřit také zábavnou formou. Pracovali jsme na zlepšení obranné činnosti a prolínání jednotlivých řad. Některé herní nedostatky chceme odstranit v závěrečném týdnu naší přípravy.


Do jarních odvet vstupuje váš tým prakticky beze změn v hráčském kádru. Může to být problém?
Naší nevýhodou je opravdu úzký hráčský kádr. Já přesto tvrdím, že současný tým má rozhodně na víc, než předvedl na podzim a věřím, že na jaře bude mnohem úspěšnější. Důležité bude, aby se našim hráčům vyhýbala zranění a také musejí být disciplinované, aby nás neoslovili zbytečné karetní tresty.


Jistě jste přivítal návrat svého trenérského kolegy Vladimíra Pacholíka. Jak se vám s ním spolupracuje?
Přiznám se, že příchod Vládi mě potěšil a měl by se rozhodně projevit pozitivně na naších jarních výkonech. Máme stejný pohled a názory na fotbal, v minulosti jsme již na týnišťské lavičce působili společně a naše spolupráce funguje bez problémů.


Jedním z cílů při vstupu do nového ročníku přeboru bylo zabudovat do základní sestavy řadu mladých odchovanců. Do jaké míry se to podle vás podařilo a budete ve stejném trendu pokračovat i na jaře?
Myslím, že se nám to daří a naší snahou je dávat šanci mladíkům i nadále. Problém je v tom, že mladí fotbalisté mají dnes soustu jiných zájmů a nejsou ochotni fotbalu obětovat všechno. Měli by určitě zlepšit přístup, měli by víc na sobě pracovat, mít také větší odpovědnost ke svému klubu a zlepšit účast na trénincích. Teprve potom mají šanci se prosadit.


Jakým herním stylem se váš tým bude prezentovat?

Musíme hrát především pokorně a vycházet ze zajištěné obrany. Pokud bude mužstvo pracovat tak, jak má, bude správně fungovat prolínání jednotlivých řad, povede to k vytváření šancí a věřím, že může uspět.


Máte už jasno o základní sestavě?
Věřím, že se včas podaří dotáhnout prodloužení hostování u některých hráčů, ale v toto otázce v podstatě mám základní sestavu vyřešenu.


Chcete něco vzkázat vašim fanouškům?

Byl bych rád, kdyby vždy odcházeli s našimi výkony spokojeni a jen je prosím, aby měli s našimi mladíky trpělivost pro případ, že se jim případně někdy hra nebude dařit podle představ.


Vaše přání těsně před startem?
Důležité bude, abychom co nejčastěji vítězili doma a také aby se nám vyhýbala zranění. Chtěli bychom předvádět fotbal, který přinese našim fanouškům mnohem více radosti, než tomu bylo na podzim.


V jarní mistrovské premiéře přeboru Královéhradeckého kraje mělo mužstvo SK Týniště nad Orlicí zítra hostit na hřišti atletického stadionu celek SK Jičín. Jenže kvůli neuspokojivému stavu hrací plochy musel být zápas odložen. Týnišťští fotbalisté si narychlo sehnali náhradního soupeře a dnes od půl dvanácté nastoupí v přípravném utkání na černíkovické umělé trávě proti Třebechovicím.

Miloslav Hlavatý