Jak jsme již informovali, aktiv oddílů Pardubického krajského fotbalového svazu neschválil ustavení společného východočeského přeboru dospělých a podoba regionálních soutěží se zatím nebude měnit.

V hlasování šestnácti zástupců klubů z pardubického krajského přeboru zvedlo ruku devět pro, sedm proti. Z devíti, kteří souhlasili, podpořilo sedm návrh, aby společná soutěž vznikla hned od sezony 2012/2013. Z oddílů I. A a I. B třídy bylo šestnáct pro, proti devět a dva se zdrželi.

A protože svaz stanovil nutnost tříčtvrtinové podpory, tak celkových 25 hlasů nestačilo. Bylo jich zapotřebí o osm více.

Na duely Týniště nad Orlicí Vysoké Máto či Rychnov nad Kněžnou Česká Třebová mohou fotbaloví příznivci pro nejbližší budoucnost zapomenout.

„Výkonný výbor v tuto chvíli nebude dále pracovat na projektu společného krajského přeboru,“ vyřkl zásadní ortel šéf Sportovně-technické komise PKFS Karel Braun.

„Máme s tím dobrou zkušenost u mládeže. Východočeský přebor dorostenců, který se hraje od této sezony, své opodstatnění rozhodně má.“
Vladimír Blažej, místopředseda KKFS

Těmto slovům předcházela téměř dvouhodinová debata, v níž se střídaly zásadní argumenty na obě strany.

Jde o vyšší kvalitu

Vedení obou krajských svazů vysvětlovalo důvody, které je vedly k předložení nového projektu. „Vycházeli jsme z toho, že po rozdělení východočeské oblasti poklesla fotbalová kvalita v obou krajích. Myslíme si, že společný přebor by ji mohl zlepšit a zvýšit prestiž kopané,“ uvedl předseda pardubického krajského svazu Vladimír Janata.

„Máme dobrou zkušenost u mládeže, protože východočeský přebor dorostenců, který se hraje od této sezony, své opodstatnění rozhodně má,“ přidal se místopředseda KFS Královéhradecka Vladimír Blažej. Podle jeho slov byla jedním z motivů i situace ve vyšších soutěžích, kdy doposud nikdo netuší, co se stane na úrovni ČFL a divizí po plánovaném zavedení soutěže juniorek. „I proto jsme si řekli, že pokud do toho jít, tak hned. Společný přebor má představovat kvalitativní nadstavbu nad kraji,“ doplnil Blažej.

Námitky a nesouhlasné připomínky, které se ozývaly, se dotýkaly několika bodů. Mimo jiné i ztráty přímého postupu do divize, protože podle navržených pravidel by postupovaly první dva týmy konečné tabulky bez ohledu na krajskou příslušnost. „Ano, to je pravda, ale kde je řečeno, že by ty dva celky nebyly z Pardubického kraje? To samé se týká sestupů. Je to teorie a až samotná soutěž by ukázala, jak by se naše kluby uplatnily,“ reagoval Karel Braun.

Řadě klubů vadilo, že by se společný přebor ustavil již od příští sezony 2012/2013, což by znamenalo razantní zásah do jarních mistrovských soutěží, třeba zrušení sestupů i baráží.

„Jsem rád, že se ve fotbale něco dělá, ale vadí mi načasování. Myšlenka to není špatná, ale je pro mě nepochopitelné měnit takto zásadně systém v rozehrané sezoně. Soutěže by se mohly stát neregulérními,“ shrnul svoje dojmy Petr Urbánek, manažer TJ Svitavy.

Chyběla by derby

Ekonomika a zvýšení cestovních nákladů. I na to mnozí upozornili, protože k tomu by beze všech pochybností došlo. „Spočítali jsme si nárůst kilometrů, jaký by nastal, a nedomnívám se, že by to znamenalo něco dramatického. Určitě by se nejednalo o zásadní položku v rozpočtu klubů,“ argumentoval Vladimír Janata.

„Nejedná se jen o dopravu. Jde i o návštěvnost. Vím, že vyšší počet diváků mi přijde na derby se Svitavami, Poličkou, Litomyšlí. Ale když budeme hrát se soupeřem z Hradecka, tak s ním nikdo nepřijede a ani našim lidem to nic neřekne. A je jedno, jaký bude mít mančaft,“ upozorňuje Martin Tylšar, předseda SKP Slovan Moravská Třebová.

Ano, ztráta většího počtu derby proti současnému krajskému přeboru, to je další faktor, který by společný přebor nutně přinesl.

Krajský fotbalový svaz Pardubicka se rozhodl, že hlasování o změnách v soutěžích bude společné pro přebor, I. A i I. B třídu (na rozdíl od KFS Královéhradecka, jenž oslovil pouze mužstva KP a vedoucí celek I. A třídy, od nichž získal většinový souhlas). „Myslím, že není správné, aby byly oddíly z přeboru, kterých se to přímo týká, nakonec přehlasovány kluby z I. A a I. B tříd,“ reagoval Tylšar.

K tomu však nedošlo. Pětadvacet oddílů, jejichž zástupci řekli „Pojďme to zkusit,“ nestačilo. Návrh nebyl schválen a jarní část krajských soutěží proběhne beze změn a včetně postupů, sestupů a baráží.