Pouhý rok strávili fotbalisté AFK Častolovice v okresním přeboru. Po loňském sestupu z I. B třídy se tým po kvalitních výkonech rychle vrátil do krajské soutěže. Trenér MILOŠ ZEMAN však navzdory postupovému úspěchu u mužstva končí. Jak prozradil v rozhovoru, odchází trénovat sousední Černíkovice.

Suverénní prvenství a rychlý návrat do I. B třídy – čekal jste podobný průběh sezony?
Přiznávám se, že jsem to čekal těžší. Ale po podzimní části jsem už věřil, že soutěž vyhrajeme.

Co bylo základem úspěchu? V čem byla síla mužstva?
Základem úspěchu byla určitě herní disciplína a zodpovědnost, kterou jsem se do hráčů snažil dostat. Síla našeho mužstva spočívala v hráčích samotných. Měli jsme mužstvo složené ze starších zkušených hráčů, vhodně doplněné mladými nadějnými hráči. Důležité bylo bodovat v utkáních s Lípou a Dobruškou a poté nepodcenit žádného ,,slabšího“ soupeře, což se nám až na Vamberk podařilo.

Kdo z hráčů byl tahounem a oporou?
Jsem trenér měkkosrdcatý, který by po úspěšné sezoně mohl chválit každého hráče. Ale vezmu to zkrátka. Za tahouna a oporu označím jednoznačně Míru Přikryla. Jak v tréninkové docházce, tak i v zápasech samotných stále dokazuje svou kvalitu a je pro mnohé hráče příkladem. Svou fotbalovou laťku si drží stále vysoko, i když se za tím skrývá hodně dřiny a sebezapření. Měl celou sezonu vyrovnané výkony a v rozhodujících momentech to byl právě on, kdo svým výkonem na hřišti dovedl strhnout mužstvo.

Těžili jste z vyrovnaných výkonů. Doma jste získali pětatřicet bodů, když jste ani jednou neprohráli. Ze hřišť soupeřů jste k tomu přivezli třicet bodů…
Vyrovnané výkony jsme podávali zejména v podzimní části soutěže. V jarní části jsme se dlouho hledali a do herní pohody jsme se dostali snad až čtyři kola před koncem. Potom už jsme si závěr trochu užívali a v utkání s Dobrým to byla doslova exhibice, když jsme zvítězili 10:0.

Projít soutěží bez prohry by bylo jistě dalším úspěchem. Nemrzí vás jediná porážka v 21. kole na hřišti vambereckého béčka?
Projít soutěž bez prohry by bylo určitě super a dost dlouho jsem tomu i věřil. Bohužel nám tento rekord vzal náš již osudový soupeř Vamberk, který nám už zhatil nejeden výsledek. Na tento zápas budu osobně hodně dlouho vzpomínat, protože jsem ho prožil přímo na hřišti jako hráč. I přes fakt, že jsme nebyli kompletní, tak jsme výhru Vamberku darovali sami. O to víc to mrzelo. Ale malou lekci jsme potřebovali a snad to bylo i k něčemu dobré.

Kdy jste si byl jistý, že vás největší konkurent v boji o postup – Dobruška B – nepředskočí?
Jistý jsem si byl až po prohře Dobrušky s hostující Lípou 0:4. Bylo to pro mne překvapení. Mužstvo, které chce postoupit, musí s těmi lepšími soupeři dokazovat svou kvalitu, což ovšem Dobruška nepotvrdila.

Kolovaly různé hlasy, že možná tým do I. B třídy nepřihlásíte. Byla tady taková varianta, nebo jste o ní vůbec neuvažovali?

O tom, zda postoupit nebo nepostoupit, se hodně debatovalo. Obě varianty se hodně řešily. Ale spíše to byly jen hospodské dohady. Hráči ani výkonný výbor to neřešil do té doby, než to bylo úplně jasné. S mužstvem jsme měli jasný cíl – soutěž vyhrát a poté se rozhodnout. Věřím, že se rozhodlo správně, už jen kvůli mladým hráčům. V krajské I. B třídě mužstvo svou kvalitu ukáže.

Častolovice se vrací do krajských soutěží, dozná hráčský kádr nějakých výrazných změn?

Potvrdit mohu příchod Václava Dvořáka z FC Rychnov nad Kněžnou, další hráči jsou ještě v jednání. Kádr opouštím pouze já a nejen to. Opouštím častolovický fotbal jako prezident i trenér, a to z osobních důvodů. Chci se i nadále věnovat fotbalu jako trenér a přijal jsem nabídku sousedních Černíkovic. Věřím, že mi častolovičtí funkcionáři, fanoušci a hráči odpustí a novou fotbalovou štaci mi budou přát. Udělal jsem tu pro fotbal maximum a nastal čas odejít. Častolovicím samozřejmě přeji jen to nejlepší, ale v derby je samozřejmě budu chtít porazit. Myslím, že tento souboj přiláká hodně diváků.

Kdo se podílel na návratu do krajské I. B třídy?

Brankáři: Jiří Jedlička, Jakub Papay.

Obránci: Radim Slanina, David Marek, Miroslav Přikryl, Aleš Suchý, Václav Plašil, Miloš Zeman, Zdeněk Dostál, Tomáš Kohoutek, Vítězslav Sršeň, Daniel Bureš.

Záložníci: Pavel Mráz, Petr Mráz , Tomáš Přikryl , Radim Pinkas, Jiří Plocek, Stanislav Lorenc, Miloš Hrubý, Jan Smola, Jan Zemaník, Miroslav Huňara, Lukáš Flégl.

Útočníci: Miroslav Kalousek, Martin Lux, Pavel Koblása, Miroslav Kouba.

Trenér: Miloš Zeman

Asistent: Miroslav Přikryl

Vedoucí mužstva: Milan Pelc