Aktéři zápasu se tak na zasněžený trávník již nevrátili a znovu se střetnou v novém termínu, zřejmě až na jaře.

Hrát či nehrát?

Již před začátkem utkání zněly hlasy z řad hráčů, členů realizačních týmů i nemnoha diváků, kteří v nevlídném počasí dorazily na stadion v Olšině, že by se utkání za těchto podmínek vůbec nemělo hrát. Jenže hlavní rozhodčí Tomáš Gereg vyhodnotil stav zasněžené hrací plochy za vyhovující, a tak nebylo zbytí – muselo se hrát…

Od úvodního hvizdu na trávníku stále přibývalo více sněhu, hráči měli potíže s pohybem na rozmáčeném terénu a míč měl nevyzpytatelný odskok.

Zasněžený terén zapříčinil rovněž obě branky, která padly. V 16. minutě rychnovský gólman Vrána neudržel kluzký míč a pro J. Hrubého nebylo obtížné jej poslat do prázdné branky – 1:0.

O čtyři minuty se stejná situace odehrála před domácí brankou, když Hlachovi vyklouzl míč z rukavic a Reichl jej bez problémů poslal do sítě – 1:1. Většinu zbývajícího času se hrálo ve středu hřiště, zasněžený terén byl překážkou pro plynulou hru a přesnou nahrávku. Vzrušení na hřišti přišlo až v závěrečné minutě prvního poločasu, kdy Václavek překonal Vránu, ale hostující obrana odvrátila míč z brankové čáry do bezpečí.

Domácí kanonýr Merganc se dožadoval vehementně uznání gólu, ale marně, za protesty obdržel žlutou kartu a hvizd rozhodčího ukončil první část utkání.

Kapitáni se shodli

Bezprostředně potom se oba kapitáni sešli s hlavním arbitrem v půlícím kruhu a po krátké diskusi odešli do kabiny rozhodčích, kde za asistence delegáta svazu Milana Mazury definitivně rozhodli o ukončení zápasu.

„Je to rozumné rozhodnutí. Nikdo nečekal, že začne takhle chumelit a příval sněhu hrací plochu tak zhorší. Dohodli jsme se na náhradním termínu, který musí nařídit  sportovně-technická komise," řekl bezprostředně po verdiktu František Kotek, kapitán rychnovských fotbalistů.

Jeho slova potvrdil týnišťský kapitán Marek Winkler: „Na derby jsme se všichni těšili, ale fotbal za podobných podmínek je o ničem. Jak pro diváky, tak pro hráče, kterým hrozí zranění. Možná se utkání nemělo vůbec konat, ale rozhodčí usoudili, že se hrát bude. Doufám, že si na jaře zahrajeme fotbal na lepším terénu a přijde se podívat mnohem víc lidí."

„Dohodli jsme se se soupeřem, že utkání ukončíme. Nemělo cenu pokračovat. Šlo o celkový fotbal, diváky i zdraví hráčů. Rozhodčí si asi myslel, že se počasí umoudří a přestane sněžit. Bohužel to bylo ještě horší. Jediné rozumné vyústění bylo zkrátka zápas předčasně ukončit," dodal rychnovský kouč Martin Kameník.

Zraněný jubilant

Týnišťský lodivod Radek Hrubý, jenž ve středu 24. října oslavil padesáté narozeniny, nastoupil v základní sestavě, ale v 27. minutě musel pro svalové zranění odstoupit. Je jasné, že si oslavu představoval zcela jinak.

„To je pravda, ale vše bylo odvislé od rozbahněného terénu, na který ještě napadl sníh. Míč zůstával pod nohama, bylo to těžké pro obě mužstva, což dokumentují obě branky, na kterých měl velký podíl terén. Ukončení utkání bylo správným rozhodnutím. Pro nás by bylo asi lepší, kdyby se vůbec nehrálo, pominu-li zranění, tak určitě proto, že jsme zvyklí kombinovat. Dnes to nebylo o technice, ale o nakopnutí míče a bojovnosti," poznamenal Radek Hrubý.

Na otázku jak se cítí jako čerstvý padesátník, odpověděl: „Nyní špatně, protože sval bolí. Ale to snad brzy přejde." (úsměv) Aby ne, když jej čekala společná týmová oslava „abrahámovin."