Poslední případ úrazu při hře se stal na Rychnovsku minulý měsíc – hráči zlomili nohu. Nejtragičtější konec měl zápas před deseti lety. Hráč Dobrušky přišel kvůli faulu o nohu.

Nebezpečná hra

Snad každý fotbalista někdy zažil lehčí či vážnější zranění. Někdo ho ve zdraví překoná, dalšímu může zásadně změnit celý život. Zlomový okamžik nastal i pro Pavla Stratílka. Útočník C–týmu Dobrušky se zranil čtvrtého dubna 1999 při zápase v okresním přeboru. S brankařem Častolovic běželi proti sobě, Stratílek dopadl celou vahou nohy na zem a brankař do něj narazil. Prošlápl mu koleno a vyvrátil mu ho na druhou stranu.

„Došlo k přetržení tepny, nervů a měkkých tkání,“ objasňuje fotbalista. Ani po několika operacích v hradecké Fakultní nemocnici se nohu nepodařilo zachránit a museli ji amputovat nad kolenem. „Byl to faul, asi neúmyslný, nad tím už nepřemýšlím,“ vzpomíná na osudnou chvíli Pavel Stratílek.
Musel se smířit s tím, že si fotbal už nikdy nezahraje. „Takhle se to dneska hraje, brankaři chodí do centrovaných míčů proti hráčům,“ dodává.

Fauly se podle něj stále stupňují. „Sport a fotbal speciálně je brutálnější. Na špičkové úrovni k faulům tolik nedochází, hráči tam jsou profesionálnější. Více si uvědomují nebezpečí a váží si svého soupeře. Zdraví je pro ně nejdůležitější. Na nižších úrovních se ale hrubost zvyšuje, tam jsou střety častější,“ objasňuje současný stav zraněný fotbalista. Jasně také přiznává, že postihy by měly být výrazně vyšší. „Pokud by hráč dostal za tvrdý faul trest půl roku bez hry, pak by si to rozmyslel. Když ale dostane jen zákaz na dva zápasy, nic se nezmění. Ve fotbale vždy docházelo ke zraněním, ale teď jsou útoky mnohem brutálnější. Bohužel se to nijak neřeší,“ uvažuje nad situací Stratílek.

Tvrdá výchova žáků

K prvním problémům dochází už u mladších hráčů. „Žáci se vychovávají tak, aby šli do hry tvrději, musí dojíždět souboje. Trenéři radši přehlídnou tvrdý faul, než aby obránci útočník utekl. Kluci pak jednají, jak jsou zvyklí, a na hře to je znát,“ popisuje dnešní výchovu mladých fotbalistů bývalý útočník Dobrušky.

Přes svůj nešťastný úraz však na fotbal nezanevřel. Tento sport má rád a handicap v tom nehraje roli. Stále sleduje fotbalové dění a navštěvuje zápasy.
Radostného zakončení zápasu se nedočkal ani záložník B–týmu Kostelecké Lhoty Luboš Faltys. Ve fotbalové okresní čtvrté třídě hráli letos 24. května s Javornicí B. Faltys dostal zpětnou přihrávku, na kterou však šel i protihráč, a soupeři se srazili. Fotbalista si ze střetu odnesl na třikrát zlomenou nohu. „Soupeř chtěl zabránit gólu, ale trefil se do mě. Úmysl v tom nebyl,“ popisuje sobotní zápas Faltys.

Záložník prodělal operaci, do holení kosti mu lékaři umístili hřebík. Léčení bude trvat asi tři měsíce. „V každém sportu se takové věci dějí. Fotbal je kontaktní sport a k úrazům prostě dochází,“ dodává.

„Samozřejmě fauly jsou, ale spíš to vyplyne z našeho neumění nebo ze sportovní bojovnosti. Není tam záměr někomu ublížit. S tím také člověk na hřiště jde, že se mu může něco stát. To bychom pak nemohli ani na ulici, tam nás zase může srazit auto. Stát se může cokoliv,“ uvažuje dále Luboš Faltys.
Sportovec se už těší na uzdravení. „Doufám, že žádné trvalé následky mít nebudu. S fotbalem kvůli tomu nepřestanu, určitě chci hrát dál. Mám ten sport rád, takže se mu chci nadále věnovat,“ zakončuje zraněný hráč.

GABRIELA ŠTĚRBOVÁ