Široký stabilní kádr mladíků v létě posílili dva zkušení ofenzivní hráči Marcel Hájek a internacionál Ivo Ulich. Mužstvo si na konci roku, v němž oslavilo sto let trvání dobrušského fotbalu, vytvořilo velmi dobrou výchozí pozici k tomu, aby se na jaře pokusilo o historický postup. Na krajský přebor TJ Dobruška ve své stoleté historii dosud ještě nedosáhla.
„Do sezony jsme vstupovali s dílčím cílem – vytvořit si po podzimu dobrou výchozí pozici, což si myslím, že se nám povedlo pouze částečně. Současné umístění na druhé příčce je postupové a bodový zisk je oproti minulé sezoně rovněž vyšší. Vloni jsme i s jarní předehrávkou nasbírali 24 bodů, nyní bez předehrávky šestadvacet,“ hodnotí MILAN MIKUŠÍK úvodní polovinu sezony.

Na co narážíte, když hovoříte o pouze částečně splněném cíli?
Na to, že horní polovina tabulky I. A třídy je letos vyrovnanější. V celé soutěži může body vzít kdokoliv komukoliv. Absolutní spokojenost mně kalí bodové ztráty na domácím hřišti po remízách se soupeři z Kratonoh a z Vrchlabí. Shodou okolností jsou to mužstva figurující v průběžné tabulce hned pod námi na třetím a čtvrtém místě. Pokud bychom tato střetnutí zvládli, byl by už za námi znatelný bodový odstup. Dva body jsme také ztratili v Roudnici. Přestože jsme tam dvě třetiny zápasu odehráli v deseti bez vyloučeného Tomáše Zilvara, dokázali jsme otočit nepříznivý stav. Ale soupeř vyrovnal v devadesáté minutě ze standardní situace. Takže to už jsme na minus šesti bodech, které by znamenaly vedení v tabulce o čtyři body…

Vzpomeňte zápasy, ve kterých vás vaši svěřenci během podzimu nejvíce potěšili a naopak zklamali.
Opět musím jmenovat zápas v Roudnici. Po udělení červené karty jsme navíc hned inkasovali na 0:1 z trestného kopu, ale naši hráči v deseti podali jeden z nejlepších podzimních výkonů na cizím hřišti. Po dvou gólech šli do vedení. Navíc jsme domácí mohli definitivně srazit do kolen, protože jsme ještě nastřelili břevno a tyč. Nepovedl se nám duel v Chlumci, kde jsme nakonec museli být rádi za bod po bezbrankové remíze. Herně jsme zklamali při jediné porážce podzimu v Červeném Kostelci. Soupeře v té době ještě vedl zkušený kouč Karel Havlíček, což se projevilo především na velmi dobrém fungování zadních řad. Po jeho odchodu do Náchoda začal Červený Kostelec ztrácet. Těžko jsme se tam tehdy dostávali do šancí a dvě, které jsme si vytvořili, jsme bohužel zahodili.

Při pohledu na tabulku je zřejmé, že vedete nejlépe bránící manšaft. Už v minulosti jste tvrdil, že to není pouze zásluha obranné řady a gólmana…
Určitě. Naše hra je kvalitní v případě, že se do defenzivy zapojí všech deset hráčů v poli. Do útoku jich pak chodí sedm až osm. Do defenzivy se skutečně zapojují všichni s výjimkou bránění standardních situací, kdy vpředu zůstávají útočné hroty.

Inkasovali jste sice jen sedm branek, přičemž jste v šesti střetnutích dokonce udrželi čisté konto. To je velmi dobrá bilance…
Musím přiznat, že soupeři se do vyložených šancí prosadili. Podrželi nás brankáři, především Milan Šrámek, který měl v posledních čtyřech pěti zápasech skvělé zákroky. Chytil několik gólovek ještě za bezbrankového stavu, což bylo velmi důležité. V závěrečném podzimním kole v Lázních Bělohrad bleskovým reflexem zmařil domácím tutovku z malého vápna v posledních vteřinách zápasu. Martin Malý zase v Hořicích zneškodnil penaltu.

Podzim uzavřel duel prvního s druhým. Podle přítomných fotbalových expertů měl parametry krajského přeboru. Jak hodnotíte vaše vystoupení na půdě dosavadního lídra soutěže? Myslíte si, že se v něm skutečně střetly nejlepší týmy I. A třídy?
Nás takhle hodnotit nechci. Lázně Bělohrad určitě mají velkou ofenzivní sílu. Zejména jejich rychlý přechod do útoku je nesmírně nebezpečný. Hlavně z levé strany nás trápil Lukáš Jezbera, který přišel na hřiště až v průběhu utkání. Myslím si, že máme techničtější tým, ale Bělohrad má mužstvo dobře složené – nechybějí v něm technici, bojovníci či dobří hlavičkáři. Hru jim velmi dobře diriguje kapitán Velich. Myslím si, že patří k nejlepším stoperům v soutěži. Vedoucí příčka patří Lázním Bělohrad zcela zaslouženě.

V závěrečných dvou zápasech podzimu Dobrušku posílil bývalý reprezentant Ivo Ulich. Pro řadu fanoušků to bylo velké překvapení, ale mimořádnou posilu jste získali už v letním přestupním termínu. Jak to, že dobrušský dres oblékl až téměř po půl roce?
Dohodli jsme se, že se nám pokusí pomoci, ale neupřesnili, zda k tomu dojde už na podzim. Jeho momentální sportovní prioritou je první liga futsalu za pražskou Slavii. Kvůli vynuceným absencím několika našich hráčů (trest a zranění) jeho přátelé Ivoše oslovili a on Dobrušce ochotně vypomohl ve dvou zápasech. Byl nesmírně platným hráčem, o čemž nejvýmluvněji hovoří čtyři vstřelené góly.

Takže s jeho vystoupeními panuje pouze spokojenost?
Jednoznačně. Je to zkušený profesionál, který fotbalu rozumí daleko víc než my tady všichni dohromady. Naši hru jsme mu podřídili, abychom mohli těžit z jeho fotbalových předností. Na hrotu si rozuměl nejenom s Marcelem Hájkem. Bylo vidět, že s námi absolvoval i pár tréninků a s kluky si na hřišti rozuměl. Ivoš je navíc člověkem do party, takže do týmu hned bezvadně zapadl.

Na které opory jste v týmu během podzimu nejvíce spoléhal?
Nerad hodnotím jednotlivé hráče. Neuznávám, když mužstvo stojí na pár individualitách, které pokud chybí, tak výkon kolektivu rapidně klesá. Snažíme se vycházet ze širšího kádru s kvalitní zastupitelností na většině postů. Naše talentované mládí stmelují zkušení hráči. Předně musím jmenovat střelce Marcela Hájka, v záložní řadě Honzu Zrzavého, dirigenta obrany Míru Horáka a gólmana Milana Šrámka.


Kdo ze soupeřů vás při komplexním pohledu na podzimní tabulku překvapil, ať už pozitivně, či negativně?
Nejvíc patrně pád Kostelce, který do sezony vstoupil velmi dobře. Vždyť po pěti či šesti kolech společně s Bělohradem vedl tabulku. Kostelečtí mají dobrou jedenáctku hráčů, ale při vynucených změnách v základní sestavě nemají na lavičce adekvátní náhradu. Absence opor, jako jsou Řehák, Karnas či brankář Dušek, bývají pro trenéra Procházku citelnými ztrátami a srážejí výkon Kostelce hodně dolů.

Podzimní tabulka
1. Lázně Bělohrad 8 4 1 40: 12 28
2. Dobruška 7 5 1 30: 7 26
3. Kratonohy 7 3 3 25: 22 24
4. Vrchlabí 6 5 2 25: 17 23
5. Roudnice 6 2 5 33: 26 20
6. Libčany 6 2 5 21: 15 20
7. Chlumec n. C. 5 4 4 16: 12 19
8. Hořice 5 3 5 17: 22 18
9. Jaroměř 5 2 6 24: 23 17
10. Kostelec n. O. 5 0 8 14: 26 15
11. Č. Kostelec 4 2 7 13: 18 14
12. Třebechovice 4 0 9 15: 24 12
13. Dvůr Králové B 3 2 8 9: 34 11
14. Trutnov B 2 2 9 19: 43 8

(sše)