Zidane, Henry, Djorkaeff, Deschamps, Blanc, Thuram. Co jméno, to pojem světové extratřídy. Fotbaloví poetové zlaté francouzské generace. O jejich kouscích by mohl vyprávět i současný hradecký obránce Milan Fukal (nar. 16. května 1975). Na mistrovství Evropy 2000 se jim na trávníku díval přímo do tváře. ,,Na to se nezapomíná. O poločase mi asistent Rada říkal, že půjdu na hřiště místo Petra Gabriela. Na jednu stranu jsem byl překvapený, protože do obrany se často nezasahuje, na druhou jsem se moc těšil. Vůbec jsem nepřemýšlel, že tam budou takové hvězdy," vzpomíná Fukal. Český tým tehdy úřadujícím mistrům světa podlehl 1:2. ,,Potřebovali jsme minimálně remizovat, což se bohužel nepovedlo. Ke konci zápasu jsme byli dokonce lepší, Honza Koller trefil břevno, ale gól na 2:2 jsme už nedali."
Zatímco galský kohout ze skupiny směle vykročil ke konečnému triumfu, Chovancův výběr mohl balit. Na vině byl i neskutečný zářez italského sudího Colinny, který ve vstupním utkání s Nizozemskem nařídil proti Čechům v samém závěru naprosto nesmyslnou penaltu. Poslední duel s Dány (2:0) se hrál už viceméně z povinnosti. ,,Colinnův verdikt nás hodně srazil. Domácí hnal vyprodaný stadion v Amsterdamu. Remíza byla na dosah a pak přišlo tohle. Dodnes to mám před očima, i když jsem byl pouze na lavičce," přemítá zkušený bek.
Berete EURO 2000 jako svůj největší fotbalový zážitek?
Asi ano. V roce 1997 jsem byl ještě na Konfederačním poháru v Rijádu, kde jsme skončili třetí. Hrála tam třeba Brazílie a Austrálie. I to byl zážitek. Po tomhle EURU jsem hrál bundesligu a čekal, že to nebyla poslední velká akce. Jenže trenér Brűckner z určitých důvodů povolával jiné hráče. Na další šampionát jsem se už nepodíval.
Jak vzpomínáte na tehdejší partu? Osobností v ní byla celá řada…
Víte, nejvíce asi na Jirku Němce a Radka Látala. Ano, byli tam samozřejmě i další jako Nedvěd, Poborský, Koller, Šmicer či Berger, ale ti to měli všechno ještě před sebou. Jirka měl v té době obrovské jméno a nám mladším byl ve všem nápomocný. Táhli jsme za jeden provaz.
Benjamínkem byl Tomáš Rosický, s nímž jste tehdy hrál v pražské Spartě…
Bylo mu teprve devatenáct, ale už tenkrát bylo vidět, že z něho vyroste velký hráč.
Teď to na něm bude stát. V páteční generálce jeho chytrost a přímočarost evidentně scházely. Češi si před odjezdem na EURO nevytvořili pořádnou šanci…
Tomáš je po letech v Arsenalu vyzrálá osobnost. Říká se, že každý je nahraditelný. Jenže pro český nároďák to neplatí. Jeho přítomnost na hřišti přináší respekt i celému mužstvu.
Může se na jeho výkonu projevit pauza zaviněná drobným zraněním?
Myslím, že ne. Tomáš někde ve srandě zmiňoval, že mu odpočinek neuškodí. Naopak se o to víc bude těšit a svým výkonem strhne ostatní.
Co všeobecně ukázala prohraná generálka s Maďary?
Výsledek 1:2 je samozřejmě překvapením. To nikdo nečekal. Ale je to jen příprava, Maďary jsme mačkali, v pátek s Rusy to bude jiné. Oni budou hrát více ofenzivně, což by nám mělo vyhovovat. Lepšího soupeře na úvod jsme si přát nemohli. Řekové by určitě zalezli a nastoupit na úvod proti domácím Polákům by asi také nebylo nejlepší.
Jenže Rusko v poslední přípravě porazilo Itálii 3:0…
Rusové dlouho nic nedokázali. Jistě, budou nebezpeční. Mají zkušené fotbalisty v kvalitních ligách, budou chtít hrát, a to by nám mělo vyhovovat.
Jak vidíte šance na postup ze skupiny?
Je to skupina bez velkého favorita. Jako fanoušek ale věřím, že postoupíme dál.
Vyrazíte na nějaký zápas?
Možnost jsem měl, ale zůstanu doma. Dovolená není tak dlouhá. Užívám si rodiny a s kamarády vyrazím na zápasy někam do hospůdky. I tam bude skvělá atmosféra.
Je vám sedmatřicet. S Hradcem jste prodloužil smlouvu o další rok. Letní galeje ale asi příliš v oblibě nemáte, že? Udržujete se v kondici?
Skoro každý den běhám a jezdím na kole. V tomhle věku nesmíte zastavit. Hlavně aby drželo zdraví. Je to zvláštní, ale už se zase těším. Pro mě coby staršího hráče je motivací vyrovnat se těm mladším. Navíc se mezi nimi necítím až tak starý. (směje se)
Fukalova stopa na EURU 2000
Česká republika – Francie 1:2. Branky: 35. Poborský z pen. – 7. Henry, 60. Djorkaeff. ŽK: Gabriel, Němec, Jankulovski – Thuram. Rozhodčí: Graham Poll (Anglie). Diváci: 30 000 (vyprodáno). Sestavy – ČR: Srníček – Rada – Řepka, Gabriel (46. Fukal) – Poborský, Nedvěd, Bejbl (49. Lokvenc), Němec, Rosický (62. Jankulovski) – Koller, Šmicer. Francie: Barthéz – Thuram, Blanc, Desailly, Lizarazu – Vieira, Zidane, Deschamps, Pétit (46. Djorkaeff) – Anelka (56. Dugarry), Henry (90. Wiltord). Hráno 16. června 2000 v Bruggách.
Česká republika – Dánsko 2:0. Branky: 64. a 67. Šmicer. Rozhodčí: Gandúr (Egypt) – Martin Nieto (Šp.), Lekov (Bul.). ŽK: Poborský, Fukal, Rada – Grönkjaer, Töfting, Molnar. Diváci: 24 000. Sestavy – ČR: Srníček – Rada – Fukal, Řepka – Poborský, Nedvěd, Bejbl (62. Jankulovski), Berger, Němec – Koller (74. Kuka), Šmicer (79. Lokvenc). Dánsko: Schmeichel – Helveg, Henriksen, Schjönberg, Heintze (68. Colding) – Jörgensen, Töfting, B. Nielsen, Grönkjaer – Beck (74. Molnar), Tomasson. Hráno 21. června v Lutychu.
Pozn.: V úvodním utkání skupiny D proti Nizozemsku (0:1) Milan Fukal nenastoupil. Češi skončili pod vedením Jozefa Chovance třetí a do další fáze šampionátu nepostoupili.