Turečtí fanoušci patří k těm nejdivočejším, leckdy jde na stadionu o život. Ale umějí i fandit kultivovaně. Příznivci Besiktase to předvedli během ligového utkání s Antalyasporem (0:0), když rozpoutali plyšákománii.

Radost fotbalistů Slavie ze třetího gólu na hřišti Fenerbahce.
Násilí v Istanbulu? Na Twitteru se objevila zpráva o útoku na fanoušky Slavie

Jak to v Istanbulu vypadalo? Zápas byl symbolicky přerušen po čtyřech minutách a sedmnácti sekundách, tedy přesně v čase, kdy 6. února ve 4:17 udeřilo v Tureckou a Sýrii ničivé zemětřesení, které si vyžádalo přes padesát tisíc obětí. Fanoušci pak začali z tribun házet plyšové hračky pro děti, které zasáhla tato zkáza.

„Naši fanoušci zorganizovali smysluplnou akci s názvem „Tahle hračka je můj kamarád“, aby dětem postiženým zemětřesením dodali morálku," uvedl istanbulský klub. „Fanoušci házeli šátky, barety a plyšové hračky, aby je dali jako dárek dětem v oblastech zasaženým zemětřesením.“

Společně rány zahojí

Akce dojala i samotné hráče. „Jsou důležitější věci než fotbal. Jako země procházíme těžkými časy. Společně rány zahojíme,“ řekl obránce Besiktase Tayyib Sanuc. „Velmi mě to dojalo. Doufám, že takovou katastrofu už nikdy nezažijeme.“ 

Mezi oběťmi zemětřesení byl i ghanský reprezentant Christian Atsu z Hataysporu. Právě jeho klub a také Gaziantep se po živelné katastrofě odhlásily z turecké Superligy.

Červená karta ve vyhroceném zápase Fenerbahce Istanbul vs. Dynamo Kyjev.
Ostuda v Istanbulu. Fanoušci Fenerbahce vzývali Putina, teď pojedou na Slovácko

Chvíle hrůzy zažil v Turecku i Čech Matěj Hanousek, který od léta hostuje v Gaziantepu z pražské Sparty. „Bylo to strašné. Nejsem si jistý, jestli mě probudilo zemětřesení nebo jak manželka vyskočila z postele a běžela za synem. Padaly věci, sunula se postel, praskaly zdi a sypala se vám omítka na hlavu. Takový koktejl všeho,“ popsal Hanousek pro web Livesport.