Útočník, který pálil na ulici, vykřikoval islamistická hesla a je stále na útěku. Švédští fotbalisté o poločase odmítli nastoupit do druhého poločasu. Domácí s ukončením zápasu souhlasili.

Vyšetřování ujala federální prokuratura zabývající se teroristickými činy, uvedla agentura AFP. Belgie zvýšila stupeň varování před terorismem, napsal web Sudinfo.be. V Bruselu tak podle agentury AP nyní platí nejvyšší stupeň varování před terorismem, pro zbytek země pak druhý nejvyšší.

Střelba se podle médií ozvala kolem 19:15 SELČ u náměstí Sainctelette nacházejícího se asi kilometr severně od historického centra belgické metropole. Média s odvoláním na záběry z videa poskytnutého svědkem události uvádějí, že muž v oranžové vestě a helmě nejprve vypálil na člověka ve vstupním prostoru jedné z budov a pak střílel na lidi jedoucí v taxi. Podle svědků webu Sudinfo.be při činu vykřikoval heslo Alláhu akbar (arabsky Bůh je velký). Poté ujel na motorce.

Fanoušci museli zůstat na stadionu

Mrtvými jsou podle zdrojů Sudinfo.be dva švédští fotbaloví fanoušci, kteří do Bruselu přijeli na kvalifikační zápas svého týmu s Belgií o postup na mistrovství Evropy. Útočník si prý záměrně vybíral Švédy, fanoušci si proto sundavají dresy a šály.

"Vzkaz švédským příznivcům v Bruselu: Belgická policie chce, aby švédští příznivci z bezpečnostních důvodů zůstali v aréně," oznámila švédská fotbalová federace na síti X.

"Je tady 700 švédských fanoušků a musíme zajistit jejich bezpečí. Stadion je nyní nejbezpečnější místo," uvedl šéf švédského svazu.

Novinář RTBF Lancelot Meulewaeter, který je na stadionu Roi Baudouin, rozhodnutí potvrdil v přímém přenosu: "Fanoušci to berou s nadhledem, rozsvítili pochodně a skandují 'všichni společně'. Všichni jsou na svých telefonech a z reproduktorů zaznívají doporučení, aby zůstali na stadionu. Připomíná to záběry ze Stade de France, ale tady všichni zachovávají klid a čekají na zprávy od belgických úřadů."

Meulewaeter zmínil teroritický útok v Paříži v roce 2015. Atentátnící tehdy zaútočili na sedmi místech v centru metropole. Ke třem útokům došlo u národního stadionu Stade de France, kde se právě konal přátelský zápas mezi Francií a Německem. Islámisté zavraždili více než 130 lidí.