Jaroslav Šilhavý je u reprezentace od roku 2018. Mužstvo dovedl k několika úspěchům, zažil pár skvělých zápasů. Ale teď se parta kolem kapitána Tomáše Součka ocitla v prekérní situaci.

Na papíře vypadá vše růžově, Češi jsou druzí ve skupině před Polskem a postup na Euro 2024 není nikterak daleko.

Jenže má to háček, velký vykřičník. Pozice trenéra národního týmu se řeší zejména kvůli posledním nepříliš přesvědčivým výkonům a s tím související kritikou veřejnosti.

Vše vygradovalo porážkou v Albánii (0:3), přičemž následná utrápená výhra nad Faerskými ostrovy (1:0) nikoho neuchlácholila. Zvláště když sám Šilhavý nedokázal říct, že má chuť pokračovat a zaklínal se frází: „Mám smlouvu.“

Funkcionáři každopádně na úterý svolali mimořádné jednání výkonného výboru fotbalové asociace. Tam se rozhodne.

Změna je nutná, ale…

Na kobereček se na Strahov dostaví i Šilhavý. Možná bude prostor k rychlé analýze, pár vzpomínkám. Přežil horší časy - debakl v Anglii, vysoké porážky s Portugalskem a Itálií. Jednou musel národu vysvětlovat čtyři neúspěchy za sebou!

Jenže pomyslný pohár trpělivosti už u mnohých přetekl. „Za mě je změna nutná. A měla by přijít už na nejbližší dva zápasy,“ prohlásil Václav Andrejs, šéf Královéhradeckého fotbalového svazu a zároveň člen výkonného výboru asociace.

close Jaroslav Šilhavý vede reprezentaci od roku 2018 info Zdroj: Deník/Miroslava Jindrová zoom_in Jaroslav Šilhavý vede reprezentaci od roku 2018

Takový názor není ojedinělý, na druhou stranu, většina funkcionářů se zaklíná jakýmsi embargem, mediálním tichem.

Situaci je třeba rozebrat ze všech úhlů. Samozřejmě je žádoucí si vyslechnout předsedu Petra Fouska. A poradní slovo dostanou v úterý další dvě osobnosti: Vladimír Šmicer (šéf Sportovní komise) a Erich Brabec (technický ředitel asociace)

Utkání v Albánii nastavilo zrcadlo. Střet dvou průměrných týmů rozhodla bojovnost, motivace a hlavně lepší taktika.

Fotogalerie: Albánie - Česko

„Tým nemá správnou šťávu a drajv, agresivitu, chuť a vůli po vítězství. Náš fotbal mi přijde dost mdlý. Víc se prát, když na sobě mám reprezentační dres,“ dodal Tomáš Neumann, šéf Středočeského fotbalového svazu a další člen výkonného výboru.

Pomohl by nový asistent?

Další boss z fotbalové vlády a šéf svazu na Vysočině Radek Zima označil mač v Albánii za zklamání. Nedělní výhra nad Faerskými ostrovy však přinesla zase trochu optimismu. „Splnili jsme povinnost, měli štěstí a máme důležitou výhru,“ konstatoval.

Funkcionářům se může příčit Šilhavého vyhazovat. Kvůli smlouvě, ale i podpoře z kabiny. „To je milé, respektujeme to. Ale nejsou to hráči, kdo vybírá trenéra,“ upozornil Andrejs.

Navíc ne všichni fotbalisté si s Šilhavým rozumějí. Příklad? Pavel Kadeřábek, jenž už raději skončil v reprezentaci. Nebo Antonín Barák, který byl kvůli interním důvodům v poslední době opomíjen. "Těžko říct, co si udělali. Schází mi tam. Kreativních fotbalistů tolik nemáme," dodal Neumann.

Fotbalová generalita nemá za Šilhavého připravenou náhradu. Funkcionáři nepochybně věřili, že už teď budou Češi jednou nohou na Euru.

Nabízí se i možnost okysličit atmosféru a angažovat k týmu dalšího asistenta. Hraje se o hodně, o budoucnost reputační i finanční - UEFA obdaruje každého účastníka Eura zhruba 250 miliony korun.

Tohle vše musí mít výkonný výbor na paměti. Fotbalovou vládu tvoří celkem dvanáct funkcionářů - předsedou je Petr Fousek, pozice prvního místopředsedy za Moravu náleží právníkovi Jiřímu Šidliákovi, druhým místopředsedou za Čechy je politik Jan Richter