Ano, Češi budou o evropský šampionát bojovat pod vedením stávajícího trenéra Jaroslava Šilhavého a jeho štábu. Na rozhodující část kvalifikace dostal realizační tým důvěru od čelních představitelů asociace.

Z úterního jednání výkonného výboru vyplynula řada zajímavostí včetně gesta, které udělal samotný kouč a jeho kolegové.

V následujícím speciálním přehledu Deníku najdete odpovědi na nejdůležitější otázky, které hýbou fotbalovou scénou v Česku.

Proč se výkonný výbor rozhodl, že neodvolá Šilhavého?

Faktorů, které zachránily trenéra na lavičce, byla spousta. Češi jsou i díky shodě okolností pořád v komfortní situaci a k postupu na evropský šampionát jim stačí jediná výhra (v posledním zápase proti Moldavsku). 

„Ale to jsme nepoužili jako berličku,“ upozornil Petr Fousek, šéf FAČR. Funkcionáři si vyhodnotili situaci a zjistili, že setrvání Šilhavého je menším rizikem než příchod nového (či dokonce jen dočasného) kouče. „Jsme vedeni snahou o stabilitu, a tak jsme namísto revolučního řešení zvolili to konzervativní,“ dodal.

Roli hrál i fakt, že není moc času nazbyt. Širší nominace pro listopadový sraz musí být odeslána klubům ještě do konce října. 

Došlo k názorové shodě, nebo museli funkcionáři hlasovat?

Zástupci fotbalové generality dávali v minulých dnech najevo svou nespokojenost. Byli i tací, kteří požadovali okamžité odvolání Šilhavého. Jenže výkonný výbor tvoří dohromady dvanáct lidí. Jsou různých profesí, z různých koutů země. A nakonec přijali argumenty ostatních.

„Rozhodnutí bylo přijato drtivou většinou,“ informoval šéf fotbalové asociace, který nechtěl specifikovat detaily. Známé je pouze to, že samotné jednání o trenérovi se protáhlo, trvalo pět hodin.

Jak se zachoval Jaroslav Šilhavý a co řekl na svou obhajobu?

Důležité je, že Jaroslav Šilhavý přijel na Strahov. Přednesl řeč, která podle všeho nebyla špatná. „Shrnul kvalifikaci,“ řekl Fousek, který si zároveň vyslechl i vedoucího mužstva Tomáše Pešíra. 

Zatímco po Albánii (0:3) a Faerských ostrovech (1:0) vypadal trenér skoro až bez chuti a zájmu, k funkcionářům přišel v úterý s větší energií. Zvládl svou obhajobu. „Byl to trenér, na kterém byla znát větší sebedůvěra,“ dodal šéf asociace.

Souhlasil trenér i asistenti se změnou smlouvy?

Klíčovým argumentem pro setrvání současného realizačního týmu byl postoj kouče i jeho asistentů ke změně jejich smluv. Předchozí podoba kontraktu zaručovala Šilhavému a spol. funkci (a tedy i peníze) do Eura, případně do vyřazení v baráži. To byl pro asociaci problém.

Šilhavý však udělal gesto. Souhlasil s novým dodatkem a smlouva teď skončí na konci listopadu. Prodloužit půjde jen v případě, kdy o to budou stát obě strany - trenér i asociace.

Za pozornost stojí, že šéfa lavičky podpořili právě jeho kolegové. Také oni kývli na změnu smlouvy. „Všech sedm lidí s tím souhlasilo,“ dodal Jiří Šidliák, první místopředseda FAČR.

Co se bude dít v dalších dnech a týdnech?

Před zápasy s Polskem a Moldavskem by měla proběhnout schůzka mezi Jaroslavem Šilhavým a Antonínem Barákem. Hráčem, jenž byl vyřazen z reprezentace kvůli interním důvodům. Údajně proto, že s koučem nesouhlasil. „Tuto záležitost jsme probírali,“ přiznal Fousek. Potvrdil to i další člen výkonného výboru Tomáš Neumann. „Je možné, že se vrátí do mužstva,“ zmínil.

Funkcionáři také budou na práci realizačního týmu dohlížet víc než v minulosti. „Neřekl bych, že budou úplně pod dohledem, ale budeme s nimi intenzivněji komunikovat,“ dodal Fousek. Je pravděpodobné, že větší prostor dostane Erich Brabec (technický ředitel asociace) a také Vladimír Šmicer (předseda sportovní rady asociace).

Co se bude dít po skončení kvalifikace o Euro?

Během tiskové konference několikrát zaznělo, že jednoznačným cílem asociace a celého Česka musí být postup na Euro. Logicky, za účast vyplácí UEFA bonus ve výši zhruba 250 milionů korun. „Fotbal je o výsledcích,“ podotkl Fousek.

Lze tušit, že upachtěný postup by Šilhavého ve funkci neudržel. Musela by se stát senzace (dvě výhry podpořené dobrými výkony mužstva), aby fotbalová generalita rozhodla, že chce veřejností tolik kritizovaného kouče na lavičce i pro šampionát.

Byli už kontaktováni možní nástupci Jaroslava Šilhavého?

Ano i ne. Představitelé českého fotbalu v posledních dnech komunikovali o jménech a trenérech, ale jak už bylo řečeno, kvůli nejistotě a časové tísni s nikým nejednali. „Ne oficiálně,“ upřesnil Fousek.

Často byla skloňována jména koučů, kteří už jsou spjati (smluvně vázáni) u fotbalové asociace. Jan Suchopárek, David Holoubek i Jiří Žilák. „Bavili jsme se i o trenérech, kteří jsou volní a kteří jsou vázáni v klubech,“ odhalil šéf českého fotbalu.

Připadá v úvahu Jindřich Trpišovský?

V zákulisí se řešila možnost, že by Slavia uvolnila Jindřicha Trpišovského. Nic takového však není na pořadu dne. Stejně se k této spekulaci postavil Fousek, jenž výslovně uvedl, že s šéfem sešívaných Jaroslavem Tvrdíkem tuto věc neřešil.

„A nemluvil jsem ani s trenérem, ani s jeho manažerem,“ poznamenal Fousek s tím, že poslední nezávazná debata na toto téma proběhla po neúspěšné baráži o mistrovství světa. To bylo v březnu roku 2022.