Byla to akce kulový blesk. Když se Maatsen dozvěděl o dodatečné nominaci na Euro v Německu, zrovna si užíval na jachtě u řeckého Mykonosu. Dvaadvacetiletý bek Borussie Dortmund byl zaskočený, ale okamžitě se sbalil a druhý den už se hlásil na tréninku národního týmu v dějišti šampionátu.

Vděčí za to i svému otci. Edward Maatsen totiž vyrazil na tříhodinovou cestu ze svého domova ve Vlaardingenu do Dortmundu, kde Ian působí. Tam sbalil synovy kopačky a pokračoval dál na tréninkový kemp Nizozemců ve Wolfsburgu.

Stihl to včas, a tak Maatsen mohl na první trénink nazout svoje oblíbené kopačky, na které je zvyklý z klubu.

Hrdí rodiče

„Ian nejprve chtěl jet do Nizozemska, ale to se nám nezdálo jako dobrý nápad,“ zavrhl původní plán Edward Maatsen a rozhodl se vzít věci do vlastních rukou.

„Uvědomujeme si, že jako rodič jste vždycky zapojen. Toto mistrovství Evropy je třešničkou na dortu. Jako rodič jste velmi hrdí a děláte vše pro to, aby vaše dítě bylo na správné cestě a vše kolem něj bylo co nejstabilnější,“ vykládal.

Talentovaný obránce, který ve finále Ligy mistrů podlehl s Borussií Realu Madrid, se překvapivě dostal do reprezentace poté, co z nominace vypadli dva hráči. Frenkie de Jong nestihl doléčit bolavý kotník a Teun Koopmeiners se zranil v přípravě.

Maatsen si může tak připsat debut v národním týmu rovnou na Euru.

Svěřenci trenéra Ronald Koemana vstoupí do turnaje nedělním zápas s Polskem v Hamburku. Oranje patří mezi kandidáty na titul. Evropský šampionát vyhráli v roce 1988, kdy se turnaj konal v tehdejší Německé spolkové republice. Na posledním Euru vypadli v osmifinále s Českem.

_

_