Mezi fanoušky, kteří se vymezili proti reprezentaci, jsou třeba i osobnosti vystupující veřejně: namátkou bývalý novinář Filip Horký (sparťan) a komunální politik Pavel Novotný (slávista). 

Sociální sítě a diskusní fóra jsou poslední dobou plné kritiky. Viz jedna z hlášek: „Jaromír Šilhavý je sjednotitel národa. Na tom, že je jeho nominace k smíchu, se shodnou fanoušci Slavie, Sparty i Plzně.“  

Češi potřebují úspěch, říká Folprecht 

Jak to, že si část veřejnosti neváží Tomáše Součka a jeho parťáků? Důvodů je víc. „Reprezentace není tak sexy,“ reagoval Zdeněk Folprecht.

Někdejší fotbalista, který po skončení kariéry přešel do role televizního experta, rovněž zmínil zajímavou myšlenku: „Český fanoušek potřebuje úspěch. V hokeji patříme ke špičce, ve fotbale je konkurence mnohem větší. Radši se identifikujeme s vítězi.“ 

Tuhle tezi podporuje i pohled na Spartu a Slavii. Zatímco velkoklubům s úspěchy a líbivou hrou přibývají příznivci, národní tým stagnuje. „Lidé z asociace to vidí. Snaží se. Jenže ať si každý srovná vystupování Briana Priskeho nebo Jindřicha Trpišovského s Jaroslavem Šilhavým… Postrádám tam lepší komunikaci,“ podotkl Folprecht.  

Reprezentaci paradoxně škodí i samotný boj mezi Slavií a Spartou. „Ta nevraživost a totální klubismus může také hrát roli. Lidé žijí jen v té jedné bublině,“ uzavřel bývalý záložník, nyní expert stanice O2 TV Sport.

Hokej to má jednodušší, míní Málek 

Rok co rok se národ semkne a drží palce hokejové reprezentaci. Světový šampionát sledují i ti, co nikdy nenazuli brusle. „Je po sezoně, fanoušci zapomenou, z kterého klubu kdo pochází a chtějí jediné, medaili,“ konstatoval Roman Málek, někdejší gólman, jenž se dostal také do národního týmu. I on teď dělá experta v televizi a souboj hokej vs. fotbal je tam na denním pořádku.  

Podobně jako Folprecht, i Málek si uvědomuje, že Češi těží z historie. „Když to srovnáme s fotbalem, hokej to má jednodušší. Reprezentace je obvykle plná jmen hráčů z NHL, prakticky každý rok se očekává boj o medaile. Ve fotbale jsme nepatřili k favoritům snad nikdy, ani na stříbrném Euru v roce 1996, které tak pobláznilo fanoušky,“ dodal.  

Ačkoliv je odchovancem Slavie, neváhá v pohárech fandit konkurentům. „Hlavně chci vidět zajímavý, rychlý fotbal. Nasazení. Góly. U národního týmu s nejsem jist, že ten projev je dostatečně atraktivní,“ zmínil Málek, nyní expert stanice O2 TV Sport.

Jak to vidí docent z univerzity 

„Na otázku, proč čeští fotbaloví fanoušci málo prožívají reprezentaci (a zda to tak vůbec je), neexistuje jednoduchá odpověď. Faktorů, které vstupují do hry, je poměrně velké množství. Abychom je mohli posoudit zcela relevantně, potřebovali bychom vyhodnotit tvrdá data provázaná na určité časové období.“

„Obecně platí, že historicky se hokejoví a fotbaloví fanoušci od sebe v některých ohledech liší. Hokejová reprezentace má trochu jinou pozici než fotbalová. Úspěchy a neúspěchy se nepochybně do tohoto vnímání také promítají. U hokejistů se v určitých intervalech občas podaří prolomit ledy a dosáhnout úspěchu, který v určité setrvačnosti může podržet vlnu euforie. Úspěch českého týmu na MS v roce 2010, který se z pozice outsidera propracoval až ke zlatu, a nejnověji pak bronz výběru Kari Jalonena v roce 2022…“ 

„Jistě, určité záblesky ve fotbalu tu i v nedávné době byly, bohužel tato resonance trvala příliš krátce. Pokud bychom s trochou nadsázky použili cimrmanovskou terminologii, tak bychom mohli konstatovat, že se zde opakovaně střídají fáze očekávání a fáze zklamání. Samostatnou kapitolou je někdy až ne zcela racionálně vysvětlitelné nevděčné přijímání trenérů (vlastně s určitými výkyvy už od doby po Karlu Brücknerovi) ze strany fanoušků, což se v současnosti odráží třeba i na pozici Jaroslava Šilhavého.“ 

Emanuel Hurych, docent Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně, jenž se zabývá sociologií a filozofií sportu 

Absolutní čísla v televizi? Hokej poráží fotbal 

2021
Fanoušci toužili po sportovních přenosech nejvíce v roce 2021. Uprostřed covidového období a krátce po sobě se uskutečnily dva šampionáty. Zápasy na hokejovém turnaji v Lotyšsku lákaly víc než fotbalové Euro. Nejsledovanějším utkáním na ledě byl neúspěšný čtvrtfinálový mač Česko – Finsko, které vidělo 1 500 000 diváků. Ve srovnání s tím fotbal pokulhával, vítězné osmifinále Česko – Nizozemsko si naladilo 1 100 000 diváků.

Pro zajímavost: sestřih památného duelu na Euru v roce 2004 má na YouTube k dvěma milionům přehrání a více než tisíc komentářů.

2023
Deník získal kompletní data sledovanosti České televize týkající se tří letošních fotbalových zápasů. Šlo o dva reprezentační mače (proti Polsku a Albánii), které doplňuje premiéra Slavie ve skupinové fázi Evropské ligy. Sportovní terminologií lze konstatovat, že národní tým vyhrál, ale zdaleka ne o tolik. I v roce 2023 vládne hokej, zápas Česko – Švýcarsko na MS měl oproti fotbalovému hitu Česko – Polsko více než dvojnásobný počet diváků. 

Česko – Polsko 579 000
Česko – Albánie 464 000
Servette – Slavia 314 000 

Data vycházejí z oficiálního měření na trhu (projektu PCEM – ATO), přičemž za relevantní se považuje sledování celého zápasu, bez studia a ohlasů. 

Deník se zároveň zajímal o sledovanost fotbalových šlágrů na stanici O2 TV Sport. Zatímco v rané éře vysílání na placené platformě sledovaly ligu vyšší desítky tisíc diváků, teď se u taháků typu derby dostává číslo mnohem výše. Konkrétní číslo však zůstává tajemstvím. Mluvčí David Solnař se omluvil s tím, že jej teď nelze poskytnout kvůli probíhajícímu tendru na vysílací práva nejvyšší soutěže. Vycházet tak lze jen z výroční zprávy za loňský rok, která říká, že za televizní obsah na O2 platilo 668 tisíc klientů. 

Návštěvnost zápasů fotbalové reprezentace 

V posledních dvou letech se fotbalová reprezentace pětkrát představila v pražském Edenu. Kromě zápasu se Švýcarskem byl stadion takřka pro dvacet tisíc fanoušků vždy slušně zaplněný.

Letošní kvalifikační mače s Polskem a Albánií však ukázaly jeden problém: hostující příznivci byli rozeseti všude, bylo jich mnohem víc, než kolik měli oficiálně lístků. Ve zbývajících domácích utkáních podobný nájezd nehrozí: Češi nastoupí proti Faerským ostrovům (Plzeň) a Moldavsku (Olomouc). 

Video z poslední akce fotbalové reprezentace:

| Video: Youtube

Česko – Portugalsko 19 322 (kapacita 19 370)
Česko – Polsko 19 045 (kapacita 19 370)
Česko – Albánie 18 461 (kapacita 19 370)
Česko – Španělsko 18 245 (kapacita 19 370)
Česko – Faerské ostrovy 10 762 (kapacita 12 541)
Česko – Švýcarsko 12 236 (kapacita 19 370)