V české lize momentálně nenajdete silnější tým neže je Sparta. Svěřenci dánského trenéra Briana Priskeho vyhráli v nejvyšší soutěži devětkrát v řadě a vylétli do čela tabulky o dva body před Slavii. Naproti tomu sešívaní poslední dobou třou bídu s nouzí, tedy spoň na jejich poměry. Dva ligové zápasy po sobě nevyhráli od února. Pak je tu fóbie z venkovních duelů. Červenobílí na soupeřově stadionu nezvítězili už čtyři utkání v řadě. A derby se hraje na Letné.

I proto je mírným favoritem Sparta, na ni je kurz 2,20:1. Na výhru Slavie pak bookmakeři Fortuny vypsali kurz 3,25:1. Vklad se tak v případě úspěchu zdvojnásobí, respektivě ztrojnásobí.

Peter Olayinka při utkání Slavia - Plzeň.
Čachry před derby. Slavia chtěla zrušit trest pro Olayinku, ten ale onemocněl

„Sparta se díky aktuální formě a slabším výkonům svého hlavního rivala dokázala dostat do čela ligy. Slavii navíc trápí viróza a je tak velkým otazníkem, v jakém složení svěřenci trenéra Trpišovského v sobotu nastoupí,“ připomněl slávistické trable Michal Hanák, hlavní bookmaker Fortuny.

„Ve středu trénovalo pouze třináct hráčů, nemoc skolila například Ševčíka, Kačarabu či Zafeirise, který se jako jediný dokázal prosadit minulý víkend v utkání proti Mladé Boleslavi. Zranění jsou Jurásek a Lingr,“ jmenuje Hanák.

Sparta hlavním favoritem na titul

Ten by se proto nebál ani odvážnějších sázek. „Sparta hraje ve velké pohodě, tým kouče Priskeho určitě bude chtít sešívaným oplatit podzimní porážku 4:0 z Edenu a odskočit tak svému odvěkému rivalovi v tabulce. Šance, že dá Sparta gól v obou poločasech v kurzu 3,3:1 mi přijde reálná,“ láká.

Derby bývají vždy vyrovnaná, nicméně vzhledem k aktuálnímu rozpoložení obou celků je Sparta poměrně jasným favoritem i v očích sázkařů. Na její výhru směřuje 75 % sázek, na remízu 12 % a na výhru Slavie vychází „pouze“ 13 % z dosavadních náběrů.

Miliardář Daniel Křetínský.
Nejvyšší možná pokuta? Miliardář Křetínský zaplatí za vstup k sudím 50 tisíc

Sparta je aktuálně také hlavním favoritem na titul. Tým trenéra Priskeho si lze u Fortuny vsadit s kurzem 1,67:1, Slavia má aktuálně 2,2:1, obhájci titulu z Plzně už jsou patrně ze hry (35:1).

V sobotním derby půjde o hodně. Střet gigantů v rozdílném rozpoložení může v boji o titul leccos napovědět. Sparta bude chtít metropolitního rivala setřást a odpoutat se na rozdíl pěti bodů. Naopak Slavia se touží vrátit na první místo, to jí zaručí jedině triumf. Navíc na takové mače dokáže kouč Jindřich Trpišovský svoje borce vyhecovat a správně pobláznit. To už partu z Edenu předvedla už několikrát.