Už týden je na zelených fotbalových trávnících v Podkrkonoší dohráno a sluší se připomenout, kdo že byl o posledním hracím víkendu hráčem kola. Naprosto jednoznačně padla volba na útočníka Hajnice Martina Škodu.

Jednačtyřicetiletý borec v derniéře Pivovar Trautenberk Okresního přeboru mužů nasázel do branky Rtyně v Podkrkonoší šest banánů a stejně jako loni v sezoně překonal metu čtyřiceti nastřílených gólů. Ačkoliv se nejlepším střelcem soutěže nestal, končí sezonu s úsměvem na rtech, jeho tým totiž obhájil double, když vedle okresního přeboru ovládl také okresní pohár.

close Martin Škoda, kanonýr Spartaku Hajnice info Zdroj: Veronika Fiebingerová zoom_in Martin Škoda, kanonýr Spartaku Hajnice Martine, to byla sezona! Kdybyste ji měl porovnat s tou minulou, v čem se podobaly a v čem naopak ne?

Sezony byly odlišné. Co se týče loňské, to jsem šel do nového týmu i nové soutěže a vůbec jsem netušil, co mě čeká. Už vůbec jsem nečekal, že zdejší přebor bude tak kvalitní. Náš tým se složil celkem rychle, hlavně i kvalitně, přesto vše klapalo a vyhrála se soutěž i pohár. Letos to bylo o to těžší, že každý se na nás už připravil úplně jinak než minulý rok. Co měly ale obě sezony společné? Stály za to!


Načítám tabulku ...

Loni jste nastřílel 43 branek a stal se kanonýrem soutěže. Letos o dva góly méně a druhý post za Alešem Starým. Co tentokrát ke střelecké korunce chybělo?

Letos jsem spokojený, že jsem pokořil opět hranici čtyřiceti branek. Co chybělo letos k výhře, no bohužel to zdravíčko, jelikož jsem laboroval pořád se zraněním a byl skoro deset zápasů na hřišti jen do počtu. Bohužel roky člověk nezastaví, ale i tak jsem spokojený. Zásluha na mých gólech však patří celému týmu, hlavně mému hlavnímu nahrávači Lukáši Böhmovi.

Proti komu Škoďák pálil nejčastěji a kdo ho ubránil?

Dohromady proti osmnácti soupeřům nastoupil během dvou sezon strávených v Okresním přeboru Trutnovska Martin Škoda. Střelecky se prosadil proti šestnácti z nich! Nejvíce branek nasázel Baníku Rtyně v Podkrkonoší, dohromady plný tucet, když ve třech vzájemných duelech se trefil dvakrát, v sezonní derniéře pak šestkrát! Osm branek nastřílel proti Podhůří, Hostinnému a Strážnému, sedmkrát „nepotěšil“ Žacléř. Našli se ale také dva soupeři, proti nimž se Škoda neprosadil. Udržet kanonýra na uzdě dokázaly v minulém soutěžním ročníku Jiskra Kocbeře a letos nováček Libotov.

12 branek: Rtyně v Podkrkonoší; 8 branek: Podhůří, Hostinné a Strážné; 7 branek: Žacléř; 6 branek: Bohuslavice nad Úpou, Vítězná, Staré Buky a Poříčí u Trutnova; 4 branky: Mladé Buky; 3 branky: Rudník; 2 branky: Svoboda nad Úpou, Libeč, Volanov, Bílá Třemešná a Pilníkov; žádná branka: Kocbeře a Libotov.

Mimochodem Aleš Starý je o 15 let mladší než vy. Poznal jste ho při vzájemných duelech. Co byste mu po jeho střeleckých výkonech vzkázal?

Aleše osobně neznám, ale jak říkáte, letos jsem ho poprvé poznal až při vzájemných utkáních. Musím říct, že je to šikovný a dobrý útočník, ke králi střelců mu moc gratuluji, zasloužil si to, jak táhl celý tým. V Pilníkově spolu s Melišem a Kuldou tvořili hodně silnou ofenzívu a určitě o nich ještě uslyšíme.

Váš konkurent měl před posledním utkáním Hajnice už po svém zápase. Na kontě měl 44 branek a vy v té chvíli 35. Asi vás nenapadlo, že byste ho ještě mohl nahánět…

Popravdě, co jsem věděl, že ztrácím už několik kol před koncem dost branek, a já navíc ani nebyl ještě moc v pohodě zdravotně, tak už jsem tomu nevěnoval moc pozornost. Před posledním kolem jsem věděl, že ztrácím sedm tref. Šel jsem do zápasu hlavně si ho užit, protože byl v sezoně poslední. Když jsem ale v prvním poločase čtyřikrát skóroval, tak můj hlad vyhrát nebo Aleše aspoň dorovnat, najednou byl (usmívá se). Bohužel dvě břevna a tyč mě stály vyrovnání, ale to už by byl fakt hardcore, kdyby se stalo. Až po zápase jsem zjistil, že Pilníkov hrál o den dříve než my a Aleš přidal další dvě trefy.

close Takhle pálí Škoďák! info Zdroj: Veronika Fiebingerová zoom_in Takhle pálí Škoďák! Mimochodem v 60. minutě jste měl na kontě branek už šest…

Je to tak. A přidat jsem plánoval i další (směje se). Ty brankové konstrukce ale byly proti. Za normálních okolností bych na hřišti ani nebyl, ale trenér a celý tým mi přáli další góly, abych přidal. I tak jsem za vše spokojený a šťastný, celou sezonu jsem si maximálně užil.

Za dvě sezony rovných 10 hattricků i něco navíc!

Martin Škoda v elitní soutěži na Trutnovsku během dvou sezon nastřílel 84 branek, skóroval přitom ve 41 případech. Sedmnáctkrát se trefil jednou, v jedenácti případech vstřelil dvě branky, nasázel rovných 10 hattricků, proti Vítězné před rokem dokázal skórovat čtyřikrát za jeden zápas, Starým Bukům loni na podzim nasypal pět branek a v již zmiňovaném posledním utkání této sezony nastřílel šest gólů Rtyni v Podkrkonoší.

Váš Spartak vyhrál okresní přebor podruhé v řadě, až letos jste ale kývli na postup do I. B třídy. Jste za tento krok rád? Jak jste se vlastně oddíl a samotní hráči rozhodovali?

Do sezony jsme šli s cílem vyhrát soutěž i pohár, oboje obhájit. Po jistotě prvního místa jsme si všichni sedli v kabině a hlasovali, kdo postoupit chce a kdo nechce. Výsledek byl jednoznačný a důvodů bylo více. Jelikož tým kvalitu má a pro Hajnici by šlo o historický postup, tak zkusíme štěstí ve vyšší soutěži - na co to bude stačit, uvidíme. Já hrál od okresu po divizi, takže o mně nejde. Ale pro vedení oddílu, co Jarda Švorc, Aleš Havlík a Michal Janíček dělají pro Hajnici, si to všichni zaslouží. Sám jim za vše moc děkuji a udělám všechno, aby byli spokojeni i v I. B třídě.

Krajské soutěže dobře znáte. Bude podle vás muset Hajnice hodně posílit, aby podkrkonošský region v příštím ročníku úspěšně reprezentovala?

Jak už jsem zmínil, prošel jsem všemi soutěži a I. B třída bude v těchto letech výzvou i pro mě. Tým se lehce doplní i zkvalitní, co mám informace, přijdou snad tři až čtyři hráči. Věřím, že se budeme pohybovat v klidném středu tabulky a možná i na předních příčkách. Sice máme starší tým, ale musím říct, že hodně kvalitní, jen se to už musí zlehka omladit (smích).

close Spartak Hajnice stejně jako v minulé sezoně ovládl vedle okresního přeboru také Penzion Poříčí Okresní pohár mužů. info Zdroj: Veronika Fiebingerová zoom_in Spartak Hajnice stejně jako v minulé sezoně ovládl vedle okresního přeboru také Penzion Poříčí Okresní pohár mužů.

Jak byste vlastně zhodnotil úroveň okresního přeboru na Trutnovsku. Sám jste z Náchodska, jak se vám tu fotbalové dění ze širšího pohledu líbilo?

Popravdě jsem opravdu velice mile překvapený, jaká soutěž na Trutnovsku je. Několikrát jsem se byl podívat i na zápasy na Náchodsku a musím říct, že to je rozdíl. Pilníkov, Volanov, Bílá Třemešná, Žacléř a jarní štika z Vítězné, ti všichni mají jinou úroveň než týmy na Náchodsku. Teď se ukáže, co nás čeká v I. B třídě.


Načítám tabulku ...

Přeji vám Martine příjemnou dovolenou a hodně úspěchů v nové sezoně. Na závěr mi prosím prozraďte, jak dopadne český nároďák na EURO 2024 a kdo je zatím pro vás největším favoritem turnaje.

Moc děkuji za přání jak za mě, tak za celý Spartak Hajnici. A jak dopadne EURO? Těžko říct. Našim samozřejmě přeji co nejlepší výsledek, ale po úvodní porážce máme co dohánět. Favoritem turnaje teď momentálně vidím domácí Německo, i když je nemusím. Hodně vysoko očekávám také Španělsko, Portugalsko a Francii, skvělý kádr má Anglie, ale té nevěřím.