Hrálo se na čtyřech hřištích a do boje šli žáci 1. - 3. tříd, žáci 4. - 5. tříd a žáci takzvaných malotřídek. V prvních dvou kategoriích o jedno postupové místo na celonárodní finále bojovalo vždy pět družstev systémem každý s každým, malotřídek se sešlo osm a po zápolení ve dvou základních skupinách se rozhodovalo v atraktivním play off.

Cíl byl jednoznačný - postup na Svátek fotbalu, který se uskuteční ve dnech 3. - 4. června v novotou zářící Malšovické aréně v Hradci Králové.

Kvalitou nejlepší fotbal se v úterý hrál v kategorii žáků čtvrtých a pátých tříd. Vítězství si zde vybojovala parta z královédvorské ZŠ Strž pod vedením učitele Jana Zoráda.
Vítězná radost i pláč poražených. Okresní finále McDonald’s Cupu plné emocí

Nástup všech školních týmů při krajském finále:

Zdroj: Deník/Tomáš Otradovský

V kategorii A dominovala ZŠ Javornická

Už turnaj nejmladších žáků ukázal, že se v úterý na trutnovském stadionu sešlo opravdu to nejlepší, co Královéhradecký kraj nabízí. Od začátku byly k vidění nesmlouvavé souboje plné nadšení malých kluků a holek, kde každý z účastníků věděl, o co že se hraje. Zúčastnit se totiž Svátku fotbalu, jak je závěrečný velký turnaj nazýván, chtěl úplně každý.

Vítěz kategorie AVítěz kategorie AZdroj: Deník/Tomáš OtradovskýVyhrát ale z pětice nejlepších škol Hradecka, Trutnovska, Náchodska, Jičínska a Rychnovska mohl jen jeden a naprosto po zásluze se to povedlo žákům Základní školy Javornická z Rychnova nad Kněžnou.

Ti měli ve svém středu kapitána Štěpána Seidla a borec s číslem 9 byl od úvodních minut turnaje doslova k nepřehlédnutí. Z devatenácti branek svého týmu nastřílel za čtyři zápasy rovných 13 a sám tak slavil gól vícekrát než kterékoliv družstvo v turnaji.

Rychnovští hned ve svém úvodním duelu přehráli soupeře ze Základní školy Štefcovy v Hradci Králové a tento výsledek se ukázal jako rozhodující v celém turnaji. Zatímco totiž Javornické sebrali dva body (2:2) bojovníci z jaroměřské ZŠ Boženy Němcové, ZŠ Ševcova už v turnaji nezaváhala.

Konečné pořadí kategorie A

1. ZŠ Javornická Rychnov n. K. 3 1 0 19:5 10 bodů
2. ZŠ Števcova Hradec Králové 3 0 1 12:7 9 bodů
3. ZŠ B. Němcové Jaroměř 1 2 1 8:9 5 bodů
4. ZŠ Železnická Jičín 1 1 2 9:16 4 body
5. ZŠ Komenského Trutnov 0 0 4 7:18 0 bodů

V kategorii B rozhodla střelecká produktivita

Pokud padla slova o hráčské kvalitě v turnaji nejmladších žáků, pak čtvrťáci s páťáky hranici výkonů dle očekávání ještě posunuli. Vstup do turnaje zachytil ve velmi dobré formě školní tým ze ZŠ Malecí v Novém Městě nad Metují. Ten nejprve hned v prvním zápase turnaje přehrál jičínskou ZŠ Železnická a následně si ve velmi slušně hraném duelu poradil také se ZŠ Javornická z Rychnova nad Kněžnou.

Vítěz kategorie BVítěz kategorie BZdroj: Deník/Tomáš OtradovskýPři pohledu na další výsledky turnaje se zdálo, že právě tato dvě vítězství zajistí týmu z Nového Města nad Metují účast na Svátku fotbalu, leč vše bylo nakonec jinak. V úvodních dvou zápasech stoprocentní ZŠ Malecí již další výhru nepřidala. Nejprve remizovala 2:2 s královédvorskou ZŠ Strž a při vědomí, že stačí porazit ZŠ Železnická z Jičína přišla znovu jen remíza, tentokrát 1:1.

Toho využila ZŠ Javornická, v závěrečném utkání přestřílela soupeře ze zmiňované ZŠ Železnická (6:4) a společně se svými mladšími kamarády mohla taktéž slavit postup na závěrečný turnaj.

Vítězný tým starší kategorie si jde pro zasloužené zlaté medaile a pohár:

Zdroj: Deník/Tomáš Otradovský

Mimochodem také ve starší kategorii měli Rychnováci svého střeleckého tahouna. Se sedmi trefami jím byl Kryštof Rajskup, borec s číslem 7 na zádech.

Konečné pořadí kategorie A

1. ZŠ Javornická Rychnov n. K. 3 0 1 17:7 9 bodů
2. ZŠ Malecí Nové Město n. M. 2 2 0 6:4 8 bodů
3. ZŠ Štefánikova Hradec Králové 1 1 2 5:7 4 body
4. ZŠ Strž Dvůr Králové n. L. 1 1 2 4:11 4 body
5. ZŠ Železnická Jičín 1 0 3 9:11 3 body

Fotbalový McDonald’s Cup v Jičíně.
PODÍVEJTE SE: Školáci hráli na umělce v Jičíně, uskutečnil se tu McDonald’s Cup

Závěr vyšperkoval penaltový rozstřel

Vůbec nejdramatičtější průběh nabídl turnaj malotřídek, kde se zprvu hrálo na dvou hřištích ve dvou základních skupinách. Z té první (A) si dvě postupová místa v semifinále vybojovaly ZŠ Praskačka (7 bodů při skóre 1:7) a ZŠ Pavlišovská (6 bodů při skóre 6:4), pouhé boje o konečné umístění pak zbyly na ZŠ Bílý Újezd (4, 9:8) a ZŠ Radim (0, 4:11).

Vítězný tým ZŠ Pavlišovská NáchodVítězný tým ZŠ Pavlišovská NáchodZdroj: Deník/Tomáš OtradovskýMinitabulka tří šestibodových celků pak rozhodovala o postupujících z B skupiny, kde byli za otloukánky žáci ZŠ a MŠ Sloup v Čechách, zatímco ostatní tři celky o postup bojovaly do posledních minut. Nakonec účast v semifinále unikla ZŠ Dolní Kalná (6 bodů při skóre 10:4), radovaly se naopak žáci ZŠ a MŠ Chotyně (6, 8:6) a ZŠ Poniklá (6, 11:5).

V divácky atraktivním souboji se nakonec potkali účastníci skupiny A a souboj mezi ZŠ Praskačka a ZŠ Pavlišovská skončil nerozhodně 3:3. Rozhodlo se až v sedmé sérii penaltové loterie, v níž se usmálo štěstí na ZŠ Pavlišovská, jejíž žáci se tak jako třetí tým z Královéhradeckého kraje podívají na Svátek fotbalu.

Závěr finálového penaltového rozstřelu:

Zdroj: Deník/Tomáš Otradovský

Vyřazovací boje – semifinále: ZŠ Praskačka – ZŠ Poniklá 6:1, ZŠ a MŠ Chotyně – ZŠ Pavlišovská 1:2. O 7. - 8. místo: ZŠ Dolní Kalná – ZŠ a MŠ Sloup v Čechách 4:3. O 5. - 6. místo: ZŠ Radim – ZŠ Bílý Újezd 2:2, na penalty 3:1. O 3. - 4. místo: ZŠ Poniklá – ZŠ a MŠ Chotyně 2:1. Finále: ZŠ Praskačka – ZŠ Pavlišovská 3:3, na penalty 5:6.

Podobně jako okrskové a okresní kolo, také to krajské mělo v Trutnově velmi slušnou úroveň. Problémy činilo chvílemi počasí, i s pomocí krátké přestávky si však organizátoři i s touto překážkou poradili.

Při krajském finále nechyběla autogramiáda Václava Pilaře.Při krajském finále nechyběla autogramiáda Václava Pilaře.Zdroj: Jan FlekVelmi dobré ohlasy byly na výkony delegovaných rozhodčích, kteří jednotlivé zápasy vedli ve složení Matěj Gartner, Matyáš Chmelík, Tomáš Lamberský, Jiří Večeř a Jakub Zákravský. Ve finiši celého dne nejen přítomné hráče a diváky potěšila návštěva bývalého reprezentanta a dnes hráče FC Hradec Králové Václava Pilaře. Ten nejen, že byl dětem k dispozici při autogramiádě, ale při slavnostním vyhlášení dekoroval také nejlepší týmy a jednotlivce. Jeho vzkaz na závěr: „Ať se vám daří na finálovém turnaji,“ pak jistě motivoval všechny tři reprezentující družstva k úspěchu na Svátku fotbalu.