Prohrát o tři góly? To je potupa, rozdíl třídy, říká se. „Pro nás je to těžká rána, debakl,“ přiznal Jaroslav Novotný, trenér Pardubic.

Mluvil po nedělním zápase 15. kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY, v němž Hradec výsledkově jednoznačně vládl. Vyhrál 4:1 - a to ještě hvězdička Adam Vlkanova zahodil ve druhém poločase penaltu.

Jenže v tu chvíli už bylo jasno.

„Hodnotí se mi to hodně pozitivně. Už v týdnu jsem cítil, jaký se hraje zápas,“ byl - narozdíl od kolegy - spokojený hradecký kouč Zdenko Frťala.

Střet přilákal do Malšovic téměř dvě tisícovky diváků, což je (bohužel) při poměrech posledních měsíců skvělá návštěva.

Fanoušci mohli sledovat doslova zběsilý první poločas. Hradečtí vedli, hosté rychle srovnali, jenže pak dostali tři rány do vazu. Střeleckým velitelem byl Fahrudin Ďurděvič, autor dvou branek. Nejvyšší známku za umělecký dojem však dostal obránce Jakub Pokorný, třetí gól dal kouzelnou patičkou.

Nastavení hlav

„Domácí potrestali všechny naše chyby. Dopustili jsme se jich strašně moc,“ láteřil zkušený útočník Pavel Černý, dlouhá léta opora Votroků. „Dali gól ze skoro každé střely na bránu. Ale tolik chyb by potrestal i soupeř z divize,“ nechápal.

Pardubičtí přitom v poli nepůsobili nijak špatně. Ještě za stavu 3:1 pro domácí se dostali do velké šance. Jenže v tu chvíli ukázal kapitán v bráně Radim Ottmar, proč mladší konkurenty dál drží na lavičce. Střelu Ladislava Mužíka lapil s naprostou bravurou.

„Porážka je pro hosty možná krutá, ale rozhodovalo se v obou pokutových územích. Za důraz a přístup považuju naše vítězství za zasloužené. A také důležité,“ hodnotil Frťala. „Připravili jsme hráče tak, aby měli správně nastavenou hlavu,“ upozornil.

Zdá se, že právě psychická odolnost byla naopak potíží hostů. Ostatně to připustil sám trenér Novotný. „Jestli máme nezkušené hráče, kteří nejsou zvyklí na takové zápasy?“ ptal se sám sebe.

Pardubičtí každopádně od roku 2008, od nějž datují novodobou existenci klubu, nevyhráli ani jedno derby. Ze sedmi pokusů uhráli jen dvě remízy. Propadli i v neděli.

Hradec Králové - Pardubice 4:1

Fakta - branky: 5. a 11. Durdević, 20. J. Pokorný, 35. W. Da Silva – 8. A. Fousek. Rozhodčí: Houdek – Moláček, Leška. ŽK: 3:2 (Urma, J. Pokorný, Durdević – P. Černý, Sokol). Diváci: 1950. Poločas: 4:1.
FC Hradec Králové: Ottmar – Kopečný, J. Pokorný, Martinec, M. Plašil – Jukl, Janoušek – Durdević, Vlkanova (86. Miker), Urma (71. Martan) – W. Da Silva (85. Kropáček).
FK Pardubice: Letáček – Prosek, Jakub Klíma, Zukal, T. Čelůstka – Jeřábek – Mužík (46. Sokol), P. Černý, Tischler (56. Kovář), A. Fousek (72. Huf) – Petráň.