Fotbalové soutěže jsou přerušeny, v Česku se žádné zápasy vzhledem k aktuální situaci nehrají. To neplatí pro virtuální klání. Na konci týdne vůbec poprvé vstoupí do světa eSportu i tým pod hlavičkou FK Pardubice.

Podobné spojení je na vzestupu. Prvním sportovním klubem v Česku, který založil herní sekci pro konzolovou hru FIFA, byla v září 2018 pražská Sparta. Postupně se přidávali další. A nyní je na řadě druholigový lídr, jenž během fotbalové pauzy vysílá do boje svůj nový eSportový tým.

„Už v jednom z loňských dílů našeho magazínu Libero jsme zmiňovali, že tento úmysl máme. Hledali jsme vhodné hráče a vůbec zjišťovali, jak na to. Nakonec jsme našli kluky ve svých řadách, kteří jsou schopní i po organizační a komunikační stránce,“ uvedl Radek Klier, PR manažer FK Pardubice.

Pardubice – Ústí nad Labem
Fusek: Už to nebylo jako dřív. Koleno mě nepustilo

Východočeši jsou prvním klubem z FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY, který se na scéně eSportu objevuje. Zajímavé je i hráčské obsazení. Před obrazovku s ovladačem usednou k playstationu David Huf, Radek Řezníček a Tobias Pitter. Všichni tři oblékají pardubický dres i na skutečném hřišti. Jednadvacetiletý Huf je členem druholigového kádru, další dva jednoho z dorosteneckých týmů.

„Aktuálně je eSport na vzestupu. Jsem rád, že FK Pardubice nechce být pozadu a že se pokusí bojovat i ve virtuálním světě. Nejen na trávníku, kde je to ale každopádně nejdůležitější,“ říká právě Huf, který se vážně zranil v červenci během prvního utkání této sezony. A nyní pracuje na návratu.

Ve virtuálním světě si rád ve svém volnu zahraje. „Na PS jsem hrál poprvé asi ve 13 letech. A samozřejmě první hrou byla FIFA. Teď si zahraji občas i NHL,“ uvedl Huf.

Jiří Kaufman
KAUFMAN: Beránkovi jsem oznámil, že u mě skončil

Prvním vystoupením eSportového týmu FK Pardubice bude přátelské utkání proti FK Teplice. „Víme, že úroveň eSportu bude stoupat. A prvoligové kluby to mají jako povinnost, tak chceme být do budoucna připraveni,“ doplnil Klier.

Nedělní zápas, který startuje v 17 hodin, bude možné sledovat přímým přenosem. Podrobnosti budou ještě upřesněny.

„Cílem pro nedělní utkání je otestovat své herní dovednosti proti silným soupeřům. A nejlépe je dokázat potrápit a třeba i vyhrát,“ prohlásil před premiérou Huf.

Fotbalista Ondřej Herzán
Itálie se cítí odtržená. Všichni jí nadávají!

V Česku už je i oficiální ligová soutěž

Nedávno zasedli k virtuálním závodům třeba jezdci Moto GP. Spojení eSportu a fotbalu vzkvétá již delší dobu, své eSportové týmy má řada známých fotbalových klubů. A to i v Česku. V lednu dokonce vrcholila Datart e:LIGA, která je oficiální českou ligovou soutěží ve fotbalové hře FIFA. A zapojili se všichni účastníci FORTUNA:LIGY, tedy nejvyšší fotbalové soutěže. Té reálné. Vítězem se stal tým FK Viktoria Plzeň. V předních eSportových týmech působí i hráči z Pardubicka - Jakub „JamesBony“ Němec nyní hraje v pražské Spartě a Matěj „Miki“ Mikan je čerstvou posilou Teplic, nedělního soupeře Pardubic.