V čem vidí sílu mužstva a jak popisuje kvalitu divizní skupiny C? To vše v rozhovoru s takřka dvoumetrovým bekem.

Váš tým v tabulce Fortuna Divize C zimuje na deváté příčce se ziskem 22 bodů. Považujete tuto bilanci za dobrý vklad před jarní částí sezony?
Řekl bych, že 22 bodů po podzimu je celkem dobrý zisk. Avšak vzhledem k bodovým rozestupům směrem dolů, úplného klidu nedodává. Takže nezbývá, než se na jarní část připravit co nejlépe.

Spokojenost tedy není úplně stoprocentní. Kde jste podle vás vyloženě ztratili body?
Nejvíce mě asi mrzí prohra ve Slatiňanech a domácí ztráta s Turnovem. Oba zápasy jsme měli dobře rozehrané, ale výsledkově jsme je nedotáhli do vítězného konce.

Čím si vysvětlujete, že zatímco Dvůr vévodí tabulce domácích zápasů, ze hřišť soupeřů přivezl hubené tři bodíky?
Z pohledu tabulky je bodový rozdíl velký, ale z pohledu hry týmu důvod nevidím. Venku i doma se snažíme hrát ze zabezpečené obrany. Mrzí vedení venku o dva góly, které jsme třikrát neudrželi a z toho nakonec dva zápasy i prohráli. Možná, že v domácím prostředí najdeme větší sebevědomí do hry a útočení. Podpora diváků je také neodmyslitelná. V domácích zápasech vidím větší sílu a vůli nás hráčů zápas zlomit ve vítězství. To musíme na jaře přenést i do venkovních utkání.

Vy máte v polovině soutěže skóre 21:20. Moc gólů nedáváte, ale ani neinkasujete. Coby stoper asi takovou statistiku berete, je to tak?
Že moc gólů nedostáváme, mě těší. Vycházíme z poctivé defenzívy celého týmu. Bohužel ani moc gólů nedáváme. To bychom měli zlepšit větším klidem v zakončení a častější střelbou, ke které nás nabádá i trenér.

Spolu s brankářem Jakubem Vaníčkem jste jedinými dvěma hráči, kteří na podzim nevynechali ani minutu. Považujete se za stavební kámen dvorské defenzívy?
To se mi hodnotí těžko, od toho jsou asi jiní (usmívá se). Určitě jsem měl ale štěstí, že se mi vyhýbala zranění a byl jsem připraven na všechna utkání.

Nejčastěji jste v obraně nastupovali ve složení Picha, Karal, Macháček, Tomeš. Jak byste tuto formaci popsal a umíte si na hřišti dostatečně vyhovět?
Myslím, že jsme se v této obranné čtveřici postupem času sehráli a věděli, co jeden od druhého čekat. Tomáš je velký bojovník, ale také podpora po pravé straně do ofenzívy. Vlasta zase zkušený hráč, který navíc přidával klid a myšlenku do rozehrávky dopředu. A Petr, ač menší postavy, neprohrává souboje a často podporuje hru dopředu zase z levé strany, kde při centrech využívá kvalitní levé nohy.

Jak vůbec vnímáte kvalitu čtvrté nejvyšší soutěže v republice? Co v ní převažuje, fyzická náročnost, fotbalovost, síla? Je o hodně jinde než třeba krajský přebor, jehož zápasy jistě také čas od času sledujete?
Kvalitu divize vnímám jako velmi vysokou. Pohybuje se tam plno hráčů se zkušenostmi z vyšších soutěží, často i s ligovými starty. Takže to na kvalitě a na rozdílu od krajského přeboru ještě přidává. Nedá se říct, že v ní něco převažuje. Týmy v popředí tabulky bych hodnotil jako fotbalové, ve spodní části zase jako více bojovné, každý zápas je tu jiný.

Vy jste do Dvora přišel v době, kdy tu leta obranu dirigoval nestárnoucí Martin Kruliš. Umíte si představit, že byste v klubu vydržel 16 sezon jak on? Jak se vám tu vůbec líbí (kádr, prostředí, diváci)?
Jelikož už nejsem nejmladší, tak si to zatím moc představit nedokážu (smích). Před Martinem smekám. To je obdivuhodná doba, udržet se na tak kvalitní úrovni. Je to o velké chuti do fotbalu a poctivosti se stále připravovat. Pro mě je v tomto jednoznačně vzorem. Ve Dvoře jsem spokojen, parta i nálada v kabině je nyní super. Všichni pracují pro tým a to tu oceňuji.

Už několikrát jste zde zažil i okresní derby s Trutnovem. Vy pocházíte z Jičína. Co pro vás tento zápas znamená?
Před tímto zápasem vidím na spoluhráčích ještě větší motivaci a chuť vyhrát. Takže ač takovou rivalitu úplně nepociťuji, atmosféra mě vždy strhne a je to boj o každý metr.

V loňské sezoně jste se dvakrát zapsal do střelecké listiny. Letos máte stejný počet branek už na podzim. Na kolik tref si i díky své výšce coby velká zbraň do šestnáctky troufáte nyní?
Kdybych na jaře přidal třeba ještě tři, bylo by to fajn. Ale i kdybych už žádný nepřidal a vítězili jsme 1:0, tak bych byl spokojený. Hlavně abychom vyhrávali.

Zatímco divize a regionální soutěže už mají podzim za sebou, FORTUNA:LIGA pokračuje. Máte v ní svého favorita? Kdo podle vás letos dokráčí k titulu?
Mým oblíbeným klubem je Sparta Praha, které bych přál mnohem lepší období a výsledky. Ale na zisk titulu tipuji pražskou Slavii.

Poslední otázka: na jaké příčce byste na konci jara rád viděl TJ Dvůr Králové nad Labem a kdo je pro vás největším kandidátem na postup do ČFL?
Kdybychom po sezoně skončili do pátého místa, tak by to bylo krásný. Hlavně abychom co nejdříve ještě více odskočili od spodních příček. Největším kandidátem na postup vidím Mšeno.

Podzim Dvora Králové:

Dvůr Králové – Kolín 0:1
Dvůr Králové – Horky n. J. 1:0
Slatiňany – Dvůr Králové 3:2
Dvůr Králové – Turnov 1:2p
Velké Hamry – Dvůr Králové 4:2
Dvůr Králové – Český Brod 2:1
Náchod – Dvůr Králové 2:1p
Dvůr Králové – Kratonohy 4:1
Mšeno – Dvůr Králové 1:0
Dvůr Králové – Vysoké Mýto 1:0
Trutnov – Dvůr Králové 2:3p
Dvůr Králové – Pardubice B 1:0
Přepeře – Dvůr Králové 3:1
Dvůr Králové – Benátky n. J. 2:0
Čáslav – Dvůr Králové 2:1