Předchozí
1 z 7
Další

Pelhřimov  

V roce 1983 se proměnil v městečko Kamenice, v němž se odehrává seriál Návštěvníci. Filmaři pro natáčení potřebovali mnoho vedlejších postav, a proto lze na obrazovce vidět množství místních obyvatel. Ti za roli v komparzu dostávali 80 korun československých denně.

Za Deník doporučuje: Jiří Kašpárek, redaktor Pelhřimovského deníku

Dalešice

Malý městys na Třebíčsku využili filmaři také při natáčení Postřižin. U zdejšího pivovaru dodnes stojí komín, na který vylezla Magda Vášáryová s Jaromírem Hanzlíkem. Podle kameramana Jaromíra Šofra si však ve filmu ve skutečnosti „zahrála“ jeho replika postavená na ploché střeše zdejšího JZD.

Telč

Asi nejfilmovější místo Vysočiny. Krásné náměstí Zachariáše z Hradce se zámkem a domy s podloubími si doslova říká o to, aby se zde natáčely pohádky. Jednou z těch nejnovějších je Z pekla štěstí, zcela nejznámější je Pyšná princezna. Milovníci Jana Wericha nedají dopustit na film Až přijde kocour.

Za Deník doporučuje: Martin Singr, redaktor Jihlavského deníku.

Lipnice nad Sázavou  

Mohutný hrad nad Lipnicí láká nejen české, ale i zahraniční filmaře. Kromě tvůrců pohádek Čert ví proč či Tři životy, historického Jana Husa nebo mysteriózního Labyrintu, se hrad líbil i hollywoodské produkci. Oblíbené jsou i lomy za Lipnicí, kde se natáčela třeba pohádka Princezna zakletá v čase.

Za Deník doporučuje: Štěpánka Saadouni, redaktorka Havlíčkobrodského deníku

Ledeč nad Sázavou  

Na ledečském hradu našli zázemí zejména tvůrci pohádek. Natáčel se tu Anděl Páně 2, Čertí brko, Micimutr nebo třeba Šťastný smolař. Právě tato pohádka se točila i v blízké Pohledi, která pro svou selskou architekturu a bustu císaře Františka Josefa I. také rozhodně stojí za návštěvu.

Za Deník doporučuje: Štěpánka Saadouni, redaktorka Havlíčkobrodského deníku

Třebíč  

Když se návštěvníci tohoto města procházejí uličkami židovského města či kryptou baziliky svatého Prokopa, poznávají zejména místa ze seriálů. Natáčely se tu Četnické humoresky, Ztracená brána, Jan Hus či Hlas pro římského krále. Za zmínku ale stojí i filmy jako Markéta Lazarová či Zádušní oběť.

Za Deník doporučuje: Milan Krčmář, redaktor Třebíčského deníku

Žďár nad Sázavou

Nad městem se vypíná Zelená hora s kostelem svatého Jana Nepomuckého. Ten navrhl barokní stavitel Jan Blažej Santini-Aichel, který byl posedlý mystikou a číselnými kombinacemi. Právě ty jsou středobodem mysteriózního dramatu Santiniho jazyk, který se tu odehrává.

Za Deník doporučuje: Radka Sáblíková, redaktorka Žďárského deníku.