V dalším díle pravidelného podcastu Deníku „Evropa pro Čechy” si rozebereme dopodrobna migrační reformu Evropské unie a vyvrátíme některé dezinformace, které se především z řad české opozice šíří českým veřejným prostorem. Hostem Evropy pro Čechy je zástupce ředitele Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Viktor Daněk. Pět let pracoval jako zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu a je dnes jedním z nejcitovanějších českých odborníků na problematiku Evropské unie.

Viktor Daněk
Migrační pakt je ke střední Evropě vstřícný, kvóty v něm nejsou, říká Daněk

V podcastu se dozvíte, co přesně obsahuje migrační pakt (nebo - jak se v Česku říká - migrační reforma) Evropské unie, který nedávno schválil v jeho definitivní verzi Evropský parlament. Budeme se bavit o tom, v čem reforma významně pomáhá Evropské unii v boji proti ekonomické migraci do EU, o výrazném přitvrzení vůči migrantům, kteří budou putovat na hranicích do detenčních zařízení, což je jen jiný název v tábory vězeňského typu. Popíšeme, jak se budou nově všichni migranti identifikovat a ti, kteří budou žádat o azyl opakovaně, budou okamžitě odesíláni z Evropy.

Kvóty prostě nebudou

Vyvrátíme také v Česku šířený mýtus, že reforma zavádí zpět kvóty, na jasných příkladech uvedeme, jak bude probíhat povinná solidarita, a také rozebereme, jak a proč se Česka týká výjimka v této povinné solidaritě. Zastavíme se také u toho, jak by nový migrační pakt mohl Česku naopak pomoci v případě opakování ukrajinské uprchlické krize. A budeme se bavit i o tom, proč se z hlediska střední Evropy nemohlo podařit nic lepšího přijmout a co hrozí, pokud nebude migrační reforma ze strany zemí jako Česko dodržována.

O tom a o mnohém dalším bude tento díl podcastu Evropy pro Čechy.

Podcast Deníku „Evropa pro Čechy“ o dění nejen v Evropské unii vysíláme už třetím rokem každou středu ve 12:00. Pořadem vás provází evropský editor Deníku Luboš Palata.

Evropa v souvislostech

Evropa v souvislostechEvropa v souvislostechZdroj: se svolením EU

Projekt byl spolufinancován Evropskou unií v rámci subvenčního programu Evropského parlamentu v oblasti komunikace. Evropský parlament se nepodílel na jeho přípravě a nenese žádnou odpovědnost za informaci, informace nebo stanoviska vyjádřená v rámci projektu, ani jimi není vázán, neboť za ně v souladu s příslušným právem odpovídají pouze autoři, oslovené osoby, vydavatelé nebo vysílatelé programu. Evropský parlament nemůže být činěn odpovědným ani za přímé nebo nepřímé škody, které mohou vzniknout při realizaci projektu.