Radmila Panáčková má pro klienty poptávající balíček pěti snímků formátu 10x15 bonus ovlivněný současnou situací. Zájemce gratis zvěční tak, jak se stále ještě musí chodit na spoustě veřejných míst.

„Napadlo mne to za nouzového stavu, kdy jsem dělala reportážní sérii s Katkou a Maruškou. Slečny si stále sundávaly a nasazovaly tehdy všude povinné roušky. Až jsem se rozhodla, že je vyfotografuji i v nich,“ uvádí provozovatelka Foto Studia naproti ostravské fakultní nemocnice.

Její ateliér je nejstarší přinejmenším v městském obvodu Poruba; funguje v přízemí cihlového domu od jeho výstavby v padesátých letech minulého století. „Kdo by byl řekl, že po více než půlstoletí přijde čas, kdy se na fotkách začnou běžně objevovat s rouškami nejen zdravotníci,“ konstatuje.

Za sebou má profesionální fotografka kvůli čínské nákaze krušné měsíce. Ateliér zavřený, stejně jako většina ostatních provozoven se službami, žádné svatby ani oslavy, kam ji lidé jinak zvou… „Je to dost těžké i po koroně. Klienti se začínají vracet velmi pomalu,“ nechává se slyšet živnostnice.

Jedním dechem připouští, že kdovíjaká poptávka není ani po těch portrétech se zakrytými tvářemi. Jakkoli jdou s dobou. „Ráda fotím dětičky. Lenka a Hanka si v ateliéru roušky kupodivu nechaly,“ říká Panáčková k práci, u níž ji sleduje objektiv fotografa Deníku. Prý ji jako fotografku někdo fotí prvně.

„Naštěstí je stále hodně těch, co nechtějí mít fotky jen v mobilech či počítačích. Mnoho zakázek je na alba s klasickými papírovými fotografiemi, lidé poptávají restaurování dobových snímků,“ uvádí. Její ateliér navštěvují i páry slavící zlaté a jiné svatby, které odsud mají fotky z původních veselek.