Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prima Den s Deníkem také o kosteleckých kauzách

Kostelec nad Orlicí - Začínáme v 15 hodin na Palackého náměstí. Na děti i dospělé čekají soutěže a dárky.

4.5.2009
SDÍLEJ:

Prima Den s Deníkem i o kosteleckých kauzách Foto: DENÍK/Miloslav Dostálek

Do města dnes zavítá prima Den s Deníkem. Přijďte se společně s námi, kteří pro vás připravujeme Deník, pobavit a také si popovídat o tom, co vás trápí a v čem bychom vám mohli pomoci. Třeba i o tom, že zdejší Městský úřad v loňském roce zahltily petice nespokojených občanů a do zájmů médií se město dostalo i letos. Po kauzách ohledně projektu na rekonstrukci sdruženého klubu Rabštejn, privatizace městských bytů a korupci vedoucího odboru dopravy ožila další a zřejmě asi nejkomplikovanější. Firma Šumbor Kostelec nad Orlicí totiž požaduje po městu požaduje odškodné téměř 60 milionů korun za výpověď nájemní smlouvy. Ta znemožnila společnosti provozovat drtičku stavební suti v lese.

Rekonstrukce Rabštejna

V případě plánované rekonstrukce SK Rabštejn nebyl dle oznámení Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod schválen projekt k poskytnutí dotace. „Touto výzvou byly dočerpány finance vyčleněné pro tuto oblast podpory. V případě Rabštejna tak město přišlo o možnost kompletně zrekonstruovat prostory pro kulturní vyžití (divadlo, kino, plesy, zábavy), konference a setkávání nejrůznějšího charakteru se zázemím pro adekvátní občerstvení, klubové prostory, prostory pro vzdělávací akce, spolkové a firemní akce,“ dodala kostelecká starostka Ivana Červinková k již uzavřené kauze.

Privatizace bytů

Město však pokračuje v privatizaci bytů, kterou loni zcela zastavilo. Týká se to 109 bytů v domech v ulici Rudé armády (53 bytů) a v ulicích Proškova a Solnická (56 bytů). Nájemníci ze Solnické však nesouhlasí s navrhovanou cenou a zdá se jim vysoká.

Na počátku roku 2008 zastupitelstvo města odsouhlasilo záměr privatizovat byty v bytovém domě v Solnické ulici. Po bouřlivé diskusi zastupitelé na zářijovém veřejném zasedání (8. – 9. 9. 2008) schálili cenu, za kterou bude město zmíněné byty prodávat. Ta činila 80 procent administrativní ceny dle znaleckého posudku Ludvíka Pivničky, a to 8 tisíc korun za metr čtvereční podlahové plochy bytu. S tím nájemníci nesouhlasili a tvrdili, že jejich byty jsou v havarijním stavu. Po protestní petici pohrozili městu i trestním oznámením. Jejich zástupce Josef Barvínek tvrdil, že došlo k manipulaci s posudkem. Při výpočtu ceny byl použitý nesprávný koeficient, který zvýšil cenu bytů o tři tisíce korun na metr čtvereční podlahové plochy. Do podzimu tohoto roku však nebylo dosaženo dohody, a proto byl bytový dům v závěru roku stažen z privatizace s tím, že bude zařazen do celkového portfolia bytů, o jejichž případné privatizaci mělo ZM rozhodnout v dalším roce.

Začátkem tohoto roku zastupitelé schválili prodej celkem 109 bytů. „Byla stanovena i prodejní cena bytů ve výši 60 % z aktuální vyhláškové ceny s tím, že v případě zaplacení do 6 měsíců od přijetí nabídky ke koupi bytu by byla poskytnuta sleva ve výši 10%, a to ze stanovené prodejní ceny bytu,“ komentovala privatizaci Ivana Červinková. Jak doplnila, v současné době se zpracovává prohlášení vlastníků pro bytové domy v ulici Rudé armády, následně budou zpracovány znalecké posudky. Po té dojde k rozeslání nabídek ke koupi. „S nově navrženou cenou nesouhlasíme, protože je stále vysoká a navíc z posudku, který ani město nezná. Původní, předražená sice činila osm tisíc, ale po nabídce dvacetiprocentní slevy jsou téměř srovnatelné. Nacházíme se v krizi, kdy nejsme ochotni zaplatit více, než 3,5 tisíce korun za metr čtvereční podlahové plochy,“ uvedl Josef Barvínek s tím, že si město může byty, o které se nestará, nechat.

Co bude se Šumborem?

V nejkomplikovanější kauze s firmou Šumbor se zatím nic nevyřešilo. Rada města souhlasila s tím, aby o mimosoudním řešení jednala komise bývalých radních: Ivana Červinková, Jan Havránek, Jiří Svátek, Luboš Mottl a Jiří Bartoš. Posledně jmenovaný odmítl členství v komisi s tím, že diametrálně nesouhlasí s postupem radnice v této věci.

„Komise se již sešla se zástupci firmy Šumbor Kostelec nad Orlicí na prvním jednání 17. dubna. V této chvíli však není možné se k této věci vyjadřovat,“ dodala Ivana Červinková. Prozradí dnes více?

Autor: Miloslav Dostálek

4.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe.

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Ilustrační foto.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Pryč s billboardy? Před volbami zákaz (ne)vadí

Hradec Králové - Na jedné straně se z billboardu usmívá Petr Robejšek s Danielou Luskovou (Realisté), kterým z druhé strany „kryje“ záda Tomio Okamura (SPD). Jen o kus dál na stejné cestě, na silnici první třídy z Hradce Králové do Pardubic, láká řidiče k volbám předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V jiných časech by se nad tím člověk nepozastavil.

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Královéhradecko, Vrchlabí - Stovky lidí, včetně ministryně Šlechtové, se přišly naposledy rozloučit s náčelníkem Horské služby Krkonoše Adolfem Klepšem. Zemřel 10. října.

Naši prvňáci: ZŠ Rokytnice v Orlických horách

Rychnovsko - Seriál Deníku - Moje první školní tablo:

Deváté kolo podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Deníku vyhrál Jan Koblic

Rychnov nad Kněžnou - Vítězem 9. kola podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Rychnovského deníku se stal Jan Koblic z Vamberka (RK0039), který stejně jako Zdeňka Procházková a Vladimír Beran získal šestnáct bodů a upevnil si průběžné vedení. O jeho triumfu rozhodlo, že přesně uhádl Supertrefu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení