Rychnovský deník přijel za čtenáři do Vamberku

Problémy s dopravou ve městě začnou ubývat během tohoto kalendářního roku. Slíbil na akci Den s Deníkem občanům starosta města Jiří Mazúch. Potvrdil, že III. etapa obchvatu, která má odvést dopravu z přetíženého centra města, se začne budovat koncem roku, pozemky jsou vykoupené.

Také autobusové nádraží by mělo z Husova náměstí zmizet, jak si přejí někteří obyvatelé Vamberku. Přesune se k nádraží vlakovému: „Abychom ale lidem umožnili se tam dostat, doveze je z centra městská doprava,“ upřesnil Mazúch.

Problémy s bezkonkurenčním prostředím v prodeji potravin se městu zatím nedaří vyřešit. Lidé si stěžují, že firma, která zde provozuje tři samoobsluhy, drží vysoké ceny a nenabízí výběr sortimentu. Rádi by proto ve městě viděli některý z menších marketů. To však naráží na nízký počet obyvatel Vamberku. Starosta vysvětlil, že jednal s několika zástupci těchto řetězců, ale dosud se mu nepodařilo žádný do ani ne pětitisícového Vamberku přilákat.

Na výtku, že ve městě je málo dětských hřišť, starosta odpověděl, že není problém do těchto ploch investovat, ale následně je udržovat. „Chtěli jsme, ať nám veřejnost pomůže s jejich hlídáním. Teď vznikne hřiště v Pekle,“ uvedl starosta a dodal, že postupně přibudou další, jakmile na ně získají peníze z Evropské unie. „Na asfaltovém hřišti vedle školního se od příštího pondělí pokládá umělý povrch. Na zaniklý sportovní stánek za sportovní halou jsme získali další umělou trávu přes Českomoravský fotbalový svaz z UEFA,“ doplnil k větším sportovištím.

Seniorům a maminkám s malými dětmi Mazúch slíbil, že ještě letos budou moct relaxovat v parku, který rovněž dosud ve městě chyběl. Vznikne v bývalém areálu čistírny odpadních vod, který město koupilo od Aquaservisu.

Starosta dále odpověděl na dotazy:

Co se stane s areálem kasáren?

Město mělo zájemce, kterému se však nepodařilo zajistit podnikatelský záměr a sehnat finance. Smlouva s ním proto koncem loňského roku propadla. Areál nyní město nabízí prostřednictvím agentury Czechinvest. Přihlásila zprostředkovatelská realitní kancelář. „Údajně má pro nás kupce, který by do kasáren investoval miliony korun. Rozeslal jsem proto návrh smlouvy zastupitelům. Návrh zní takto: Město prodá, ne za velké peníze, areál kasáren i se studií využitelnosti na polyfunkční domy, bytové domy a sportovní areál. Za méně peněz bychom to prodali právě proto, že v kasárnách firma záměr zrealizuje,“ vysvětlil návrh starosta.

Kdy se spraví špatné chodníky v Jiráskově ulici?

Připravuje se právě výběrové řízení na poskytovatele úvěru, ještě letos bude opravena.