Ježci, kteří navzdory nástrahám civilizace (doprava, psi, jedy, pasti v podobě nezajištěných jam a výkopů) vyvedli mladé a spolu s nimi se připravují na nadcházející zimu ve městském prostředí, nemají vyhráno. Po prázdninách totiž vzal každý do ruky sekačku, hrábě, lopatu nebo i sirky a snaží se před zimou dohnat vše, co si myslí, že zameškal.

Na městských veřejných plochách jezdí traktůrky se žacími lištami a trávníky už jsou zase „na ježka“. Jenže mnohdy taky „přes ježka“. Letitým neduhem je vypalování staré trávy, listí nebo jiného nepotřebného materiálu. V ohnivém pekle tak svůj život končí kromě ježků i další živočichové. Přitom právě hromady klestí, listí a dalšího přírodního materiálu jsou jejich ideálním zimovištěm.

Slavnostní dokončení nemonice Náchod
Nemocnice se otevírá veřejnosti, přijďte si ji prohlédnout

Apelujeme tedy na veřejnost i příslušné pracovníky měst a obcí: Zaparkujte sekačky a kosy. V proschlých zbytcích trávníků se hmyz, kterým se ježici živí, zdržuje minimálně. Přírodní materiál nechte na hromadách v odlehlých koutech zahrad a parků pro zvířata. Neudělejte z nich bezdomovce!

Přes všechna doporučení se i tak ježci dostávají do záchranných stanic. Část z nich bude ještě letos vypuštěna zpět do přírody, ale okolo 800 ježků ve stanicích přezimuje. Uživit takovou bandu hladových krků je finančně náročné.

Proto každoročně stanice žádají o podporu veřejnost. Finančně lze záchranné stanice Národní sítě, které koordinuje Český svaz ochránců přírody, podpořit prostřednictvím sbírky Zvíře v nouzi. Stanice uvítají i pomoc materiální. Ježci jsou krmeni převážně kočičími konzervami a granulemi, jako podestýlka jsou využívány noviny. To vše lze po dohodě stanicím pro ježčí svěřence předat.

Zakrytá ústa a nos jsou symbolem letošních krajských voleb.
Rozestupy, roušky, dezinfekce - koronavolby začaly

Pokud vám není lhostejný osud zraněných volně žijících živočichů, můžete poskytnout finanční dar na konto veřejné sbírky Zvíře v nouzi. Více informací naleznete na www.zvirevnouzi.cz.

Zdeňka Nezmeškalová, Český svaz ochránců přírody