Obec již v loňském roce vysadila podél polní cesty k lesu 70 stromů. V letošním roce jich přibylo dalších 48. Nad novou obytnou zástavbou s krásným výhledem na nedaleký hrad Potštejn tak vyrostla nová ovocná alej. 15 švestek, 15 třešní, 5 hrušní, 8 jabloní a 5 oskeruší vysadila oborná firma společně s dobrovolníky.

Nová polní cesta ke kamenolomu vede krásnou přírodou a jsou z ní výhledy do celé krajiny.

Pro místní i turisty zde bude příjemný stín a bonusem budou sladké plody a potrava pro včelky.

„Povedlo se nám obnovit ovocný sad a zpříjemnit procházky nejen místním, ale i turistům, kteří tudy míří na nedaleký hrad Potštejn Děkujeme Nadaci ČEZ za příspěvek, který nám jako v loňském roce pomohl s výsadbou aleje,“ pochvaluje si starosta obce Jiří Novotný.

Stromy budou poskytovat nejen stín v horkém létě, ale i výborné plody. Zároveň alej bude sloužit jako úkryt a zdroj potravy pro ptactvo, včely a hmyz.

Výsadba byla konzultována s odbornou firmou. Samotné sázení proběhlo za účasti zaměstnanců obce Záměl, dobrovolníků, dětí místní Základní školy, představitelek Sdružení Splav a za účasti zástupce Nadace ČEZ. Následná péče a údržba bude zajištěna zaměstnanci obce Záměl.

Grant Stromy

V Královéhradeckém kraji podpořila Nadace ČEZ v programu Stromy od roku 2011 celkem 46 projektů částkou téměř 4,8 milionů korun. V loňském roce dostalo grant 8 žadatelů a částka přesáhla 800 tisíc korun.

V Pardubickém kraji podpořila Nadace ČEZ v programu Stromy od roku 2011 celkem 26 projektů částkou přes 2,8 milionů. V loňském roce grant dostaly 3 žádosti a částka na výsadbu dosáhla 330 tisíc korun.

V Kraji Vysočina to pak bylo od roku od roku 2011 dokonce 85 projektů s částkou téměř 7,8 milionu korun. V loňském roce stromy sázeli na 19 místech a celková částka se vyšplhala na více jak 1 milion 500 tisíc korun.