Akce se konala v rámci celorepublikové série degustací pod názvem Den v růžovém, kdy se více než 150 vzorků ze soutěže Jarovín 2024 představuje celkem na 11 vybraných místech.

„Zámek Doudleby byl do kalendáře Dnů v růžovém zařazen poprvé a pevně doufáme, že rozhodně ne naposledy,“ pochvaloval si za organizátory Branko Černý z asociace Král vín. „Návštěva byla na premiéru opravdu skvělá a účast celkem 12 dvojic při soutěži o nejrůžovější pár letos dokonce rekordní. Neméně úspěšná byla i srovnávací degustace frizzanté vín sycených dvěma různými druhy CO2 – tím tradičním, které známe všichni, a vedle toho moderním, čistě přírodním CO2, které vzniká z hroznů díky technologii Wine Gas,“ popsal jeden ze zlatých, tedy spíše růžových, hřebů programu Černý, mimo jiné uznávaný sommeliér a publicista, autor několika knih o víně a révě vinné.

Součástí odpoledne byla i prezentace lokálních vín, která v zámeckém vinařství vznikají od roku 2020. Již letos v dubnu proběhl v zámeckém areálu první ročník soutěžní přehlídky tzv. PIWI odrůd, tedy hybridních, odolných odrůd révy vinné, kterým se nejen v oblasti Divoké Orlice výborně daří, ale prosazují se stále výrazněji v současném vinařství čelícím kromě zákeřných plísní i vrtkavostem počasí a klimatickým změnám.

„Vážíme si toho, že Doudleby se staly součástí tak prestižní putovní přehlídky. Den v růžovém se díky tomu stal dalším důležitým krokem v naší dlouhodobé snaze popularizovat místní vína a obecně ocenit práci českých a moravských vinařů, a to nejen u odborné veřejnosti, ale především u příznivců všech chutí a stylů, které dokážeme i ve zdejších nelehkých podmínkách vyrobit a nabídnout,“ podotýká Petr Dujka, správce zámku a iniciátor výsadby vinohradů, které se v blízkém okolí zámku aktuálně rozléhají již na 3,5 hektarech. S konceptem této formy propagace souhlasí i dvorní doudlebský vinař a enolog Radek Žouželka: „Osvěžující perlivá a lehká růžová vína k létu patří, konec června byl tedy ideálním termínem pro krásně a chutně strávené odpoledne. Snad byla tato akce i zajímavou inspirací pro návštěvníky, kteří si budou chtít během prázdnin dopřát kvalitní sklenku něčeho dobrého.“

Další významnou událostí zámeckého vinařství budou Vinařské slavnosti v sobotu 16. listopadu. Doudlebské víno můžete mezitím ochutnat při návštěvě zámku (v létě je otevřeno denně kromě pondělí) či během oblíbených zámeckých farmářských trhů. Ty nejbližší se uskuteční v neděli 18. srpna. Pohárkům zdar!